- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


قطار ليگ نهم فردا به حرکت در مي آيد
معتبرترين رقابت هاي باشگاهي ايران از فردا (پنجشنبه) با شور و هيجان وصف ناپذير خود آغاز مي شود تا بار ديگر همگان شاهد جدال تيم هاي ليگ برتر در گرماي تابستان باشند.
به گزارش ايرنا، اين مسابقه ها درحالي از عصر فردا با برگزاري دو ديدار به صورت رسمي کليد مي خورد که هنوز ناکامي تيم ملي فوتبال ايران براي راهيابي به جام جهاني از اذهان فوتبالدوستان پاک نشده است.
اما نهمين ليگ برتر با شرايط ويژه اي آغاز خواهد شد؛ فدراسيون فوتبال اوايل تيرماه در اقدامي يک طرفه منشور اخلاقي را بدون نظرخواهي از کارشناسان به باشگاه ها ابلاغ کرد تا فوتبال باشگاهي ايران وارد عرصه جديدي شود.
اين منشور اخلاقي با گذشت بيش از يک ماه از ابلاغ آن، همچنان محل مناقشه اهالي فوتبال است به طوري که آنها معتقدند اين منشور بايد بازنگري شده و نظرات و پيشنهادات باشگاه ها در آن لحاظ شود.
در هر صورت قطار ليگ برتر از فردا با تمامي هيجانات و اتفاقات تلخ و شيرين خود به راه مي افتد تا بار ديگر شاهد بحث هاي داغ فوتبالي باشيم.
در گزارش زير نگاه کوتاهي به وضعيت تيم ها و ديدارهاي هفته نخست شده است:

* استقلال تهران – سپاهان: جدال شاگرد و استاد
بدون شک رويارويي دو تيم استقلال تهران (مدافع عنوان قهرماني) و سپاهان اصفهان، مهم ترين ديدار هفته نخست ليگ برتر خواهد بود.
امير قلعه نويي که سال گذشته استقلال را به مقام قهرماني اين رقابت ها رساند به دليل اختلاف سليقه با مديرعامل آبي پوشان، اين تيم را ترک و به سپاهان اصفهان پيوست.
مسائل حاشيه اي فراوان انتقال قلعه نويي و اظهارات اخير و شکايت سرمربي سپاهان و مديرعامل استقلال به دادگاه بر حساسيت هاي اين بازي بدون تماشاگر افزوده است.
هر دو تيم ترکيب اصلي سال گذشته خود را حفظ کردند و در فصل نقل و انتقالات با جذب چند بازيکن مطرح درصدد رفع نواقص فصل گذشته خود بودند.

* پرسپوليس – مس : مصاف بحران زده ها
دو تيم پرسپوليس و مس ليگ را پس از پشت سر گذاشتن بحران هاي فراوان آغاز مي کنند.
پرسپوليسي ها در طول چهار ماه گذشته با معضلات فراواني دست به گريبان بودند، رفتن هدايتي از هيات مديره باشگاه، شايعه برکناري عباس انصاريفرد، خروج بسياري از بازيکنان سرشناس و انتخاب سرمربي، تنها بخشي از مشکلات اين باشگاه بود.
در نهايت، انصاري فرد در سمت خود ابقا شد و "زلاتکو کرانچار" کروات اواخر ماه گذشته هدايت پرسپوليس را برعهده گرفت تا اين مربي با استفاده از تجربيات خود اين تيم را سر و سامان دهد.
در فصل نقل و انتقالات مسعود زارعي، مازيار زارع ، پژمان نوري، بهادر عبدي، عليرضا واحدي نيکبخت، فرهادخيرخواه ، مهدي واعظي ، ايوان پتروويچ ، فرانک آتسو و ابراهيم توره پرسپوليس را ترک کردند تا سرخ پوشان با ترکيبي جديد در ليگ برتر حضور يابند.
مسئولان اين باشگاه با استخدام ميثم بائو ، شيث رضايي، مهدي شيري، ابراهيم شکوري، اشپيتيم آرفي، جلال اکبري، مجتبي زارع، محمدپروين، وسلي دآلمديا، تياگو آلوز، حوار ملامحمد و سعيد حلافي درصدد جبران برآمدند اما به نظر مي رسد هماهنگ کردن تيم جديد پرسپوليس براي کادر فني اين تيم دشوار باشد.
مس که فصل قبل جواز حضور در ليگ قهرمانان آسيا را بدست آورد، تمرينات خود را زودتر از ساير تيم ها آغاز کرد اما مشکلات مالي و تعطيلي اردوي اين تيم در اردبيل، اين تيم را تا سرحد انحلال پيش برد.
مشکلات مالي مسي ها باعث شد تا اين تيم چند بازيکن خوب خود را از دست بدهد تا نماينده ايران راه سختي براي درخشش در ليگ برتر و آسيا داشته باشد.

* راه آهن – فولاد: در انتظار شگفتي
دو باشگاه راه آهن شهر ري و فولاد خوزستان ليگ برتر را با دو مربي خارجي آغاز خواهند کرد.
محمد حسن انصاريفرد مديرعامل باشگاه راه آهن پس از ناکامي مربيان ايراني اين بار ارني برندتس هلندي را به خدمت گرفت تا اين باشگاه بتواند پس از سال ها جايگاه مناسبي را در ليگ بدست آورد.
مسئولان فولاد خوزستان نيز بار ديگر لوکا بوناچيچ کروات را جذب کردند تا اين مربي با سليقه هاي خاص خود بتواند فولاد را به جمع مدعيان ليگ برتر باز گرداند.
هر دو تيم در فصل نقل و انتقالات بسيار پر جنب و جوش ظاهر شدند به گونه اي که تغييرات زيادي در ترکيب بازيکنان دو تيم نسبت به سال گذشته به وجود آمده است.

* ذوب آهن – سايپا : غيرقابل پيش بيني
ذوب آهن اصفهان که در هفته پاياني فصل قبل با شکست برابر فولاد خوزستان به مقام نايب قهرماني بسنده کرد امسال با وجود تغييرات مديريتي، با استخوان بندي سال گذشته ليگ برتر را آغاز خواهد کرد تا ناکامي فصل قبل را جبران کند.
اما محمد مايلي کهن سرمربي سايپا بي سرو صدا و در کمال آرامش ، تيمي مطابق تفکراتش را آماده حضور در ليگ برتر کرده است.
مايلي کهن که علاقه شديدي به جوانگرايي دارد اين بار هم بر روي نام بزرگان فصل گذشته سايپا قلم کشيد و چند بازيکن جوان را به خدمت گرفت تا نارنجي پوشان با ميانگين سني پايين در ليگ برتر شرکت کنند.

* پاس - استيل آذين: تحت الشعاع حضور کريمي
حسين هدايتي مالک باشگاه استيل آذين در آخرين روز نقل و انتقال ليگ برتر با جذب علي کريمي، تيم پرستاره اي را راهي ليگ برتر خواهد کرد.
هدايتي با استخدام فريدون زندي، امير شاپور زاده، حسين کعبي، حامد کاويانپور، محمد غلامي، محمدرضا مهدوي و افشين چاووشي به وعده هاي خود عمل کرد تا تيم پر مهره استيل آذين در صف يکي از مدعيان قرار گيرد.
حضور حميد استيلي به عنوان سرمربي استيل آذين نيز از ديگر اتفاقات مهم اين باشگاه است. بايد منتظر ماند و ديد استيلي در نخستين سال حضورش به عنوان سرمربي يک تيم ليگ برتري مي تواند توقعات را برآورده کند يا اينکه کادر فني استيل آذين دستخوش تغيير مي شود.
پاس همدان هم که فصل گذشته با هدايت "وينگو بگوويچ"، سالي پر از دلهره را پشت سر گذاشتند اين بار با رهبري منصور پورحيدري راهي رقابت ها مي شوند تا درخشش دو فصل گذشته خود را تکرار کنند.
حضور "عليرضا منصوريان" بازيکن سابق تيم ملي و استقلال تهران به عنوان مربي از نکات حائز اهميت اين تيم است چرا که منصوريان نخستين مربيگري خود را در ليگ برتر تجربه خواهد کرد.
پاسي ها در فصل و انتقالات ليگ برتر بسيار کم فروغ ظاهر شدند به طوريکه اين تيم نتوانست بازيکنان سرشناسي را به خدمت بگيرد.
مسئولان اين باشگاه همداني اميدوارند پورحيدري بتواند اين تيم را همانند ليگ هفتم در جمع تيم هاي بالاي جدول ليگ برتر قرار دهد.

* پيکان - فجر شيراز : سالي بدون پيرواني
فجر شيراز ليگ نهم را بدون "غلامحسين پيرواني" سرمربي بي ادعاي خود آغاز خواهد کرد. داوود مهابادي که فصل گذشته نتوانست عملکرد قابل قبولي در راه آهن داشته باشد، دوران مربيگري خود را در زادگاهش ادامه خواهد داد.
باز هم مانند سالهاي گذشته بسياري از بازيکنان خوب فجر از اين تيم جدا شدند تا کادر فني اين تيم راه سختي براي بقا در ليگ برتر پيش رو داشته باشد.
مصطفي چترآبگون از پاس همدان، بهنام افشه از داماش، علي محمد دهقان از راه آهن، ميثم امير از پيکان و سعيد چاه جوبي از ابومسلم بازيکناني هستند که از ساير تيم هاي ليگ برتري به اين تيم ملحق شده اند.
پيکاني ها نيز همانند سال هاي گذشته با تغييرات فراوان در کادر فني و بازيکنان خود راهي ليگ برتر خواهند شد.
حميد درخشان پس از سالها دوري از سطح اول مربيگري هدايت اين تيم را برعهده گرفت تا بتواند شايستگي هاي خود را به نمايش بگذارد اما مشکلات مالي شرکت ايران خودرو مزيد بر علت شد تا اين تيم در فصل نقل و انتقالات کم فروغ ظاهر شود.
بازيکنان صاحب نام پيکان از اين تيم جدا شدند تا پيکاني ها براي ترميم خطوط دفاعي و حمله خود در صدد جذب دو بازيکن خارجي باشند.

* شاهين – ملوان : تازه وارد ناشاخته
شاهين بوشهر آخرين تيمي بود که سال گذشته به ليگ برتر فوتبال ايران راه يافت. اين تيم با "حميد کللي فر" سرمربي گمنام خود، نخستين حضورش را در اين مسابقه ها تجربه خواهد کرد.
اين تيم با تغييرات فراوان در فهرست بازيکنان خود گام به ليگ برتر خواهند گذاشت که اين موضوع پيش بيني در مورد اين تيم را دشوار کرده است.
مسئولان شاهين در فصل نقل و انتقالات ايوان پترويچ، بهادر عبدي ، لوسيانو والنته، مهدي کيايي اوبا ساندي را به خدمت گرفتند تا بتوانند از تجربيات اين بازيکنان استفاده کنند.
ملوان طبق معمول بسياري از بازيکنان خوب فصل گذشته خود را از دست داد تا دوباره با تعدادي از بازيکنان جوان راهي ليگ برتر شود.
بازگشت پژمان نوري ، حفظ جلال رافخايي و جذب آدريانو آلوز از مهم ترين اتفاقاتي است که ملواني را براي حضوري موفق در رقابت ها دلگرم کرده است.
* استقلال اهواز – ابومسلم: رويارويي زودهنگام خداداد با مشهدي ها
خداداد عزيزي که سال گذشته به دليل درگيري با يک خبرنگار به مدت يک سال محروم شده بود مورد بخشش کميته انضباطي فدراسيون فوتبال قرار گرفت تا بار ديگر به عرصه مربيگري باز گردد.
استقلال اهواز که ديگر تيم متمول سال هاي قبل نيست، امسال در فصل نقل و انتقالات کم فروغ ظاهر شد و تنها بازيکناني به تيم ملحق شدند که اکثر سابقه همکاري با عزيزي را داشته اند.
بدون شک تقابل عزيزي با تيم سابقش مي تواند جذابيت هاي اين ديدار را افزايش دهد.
"حسين قاسمي" با وعده هاي فراوان مديريت ابومسلم بر عهده گرفت. وي از ژان تيگانا و استويچکف به عنوان گزينه هاي اصلي هدايت اين تيم درفصل آينده نام برد اما در نهايت " ناصر پور مهدي" مسئوليت رهبري اين تيم را پذيرفت تا بتواند ابومسلم را از بحران خارج کند.
بايد ديد، کمک ساموئل دارابينيان سرمربي سابق پيکان مي تواند ابومسلم را در ليگ برتر نگه دارد و يا اينکه اين تيم نيز به سرنوشت پيام دچار مي شود.

* صباي قم - تراکتورسازي: بازگشت پس از 8 سال
تيم تراکتورسازي تبريز پس از هشت سال بار ديگر جواز حضور در ليگ برتر را بدست آورد تا آذري ها هم نماينده اي در اين رقابت ها داشته باشند.
"ناصر شفق" مديرعامل جديد تراکتورسازان در فصل نقل و انتقالات با گشاده دستي براي جذب ستاره ها اقدام کرد اما محروميت "عليرضا واحدي نيکبخت" و لغو قرارداد "عباس آقايي" باعث شد تا مسئولان اين تيم به تمامي اهداف خود نرسند.
اما بازگشت احمد شهرياري، عباس مرادي و حسين ضيايي به صبا باتري بهترين خبر براي اين باشگاه بود تا اين تيم پس از دو سال بتواند بار ديگر به جمع مدعيان ليگ برتر باز گردد.
اين تيم با انتقال به استان قم از خطر انحلال گريخت اما تشديد مشکلات مالي اين باشگاه منجر به کناره گيري "کريم ملاحي" از مدير عاملي صبا باتري شد تا شهرياري دوباره در راس مديريت اين باشگاه قرار گيرد.
با بازگشت شهرياري به صبا، شرايط مالي اين تيم تا حدودي بهبود يافت به طوريکه مسئولان اين باشگاه در فصل نقل و انتقالات ليگ برتر تقريبا موفق عمل کردند و توانستند با مهدي واعظي، ابوالفضل حاجي زاده، سهراب بختياري زاده، داوود حقي و احمد تقوي به توافق برسند.

برنامه هفته نخست ليگ برتر به شرح زير است :
پنجشنبه 15 مرداد 88
راه آهن شهر ري با فولاد خوزستان در ورزشگاه اکباتان تهران
مس کرمان با پرسپوليس تهران در ورشگاه شهيد باهنر کرمان

جمعه 16 مرداد 88
ذوب آهن اصفهان با سايپا کرج در ورزشگاه فولاد شهر اصفهان
پاس همدان با استيل آذين در ورزشگاه قدس همدان
پيکان قزوين با مقاومت شيراز در ورزشگاه رجايي قزوين
شاهين بوشهر با ملوان انزلي در ورزشگاه شهيد بهشتي بوشهر
استقلال اهواز با ابومسلم خراسان در ورزشگاه تختي اهواز
صباي قم با تراکتورسازي تبريز در ورزشگاه يادگار امام قم
استقلال تهران با سپاهان اصفهان در ورزشگاه آزادي تهران (بدون حضور تماشاگر)

اسامي تيم هاي اول تا سوم ليگ برتر به شرح زير است :
سال 81-80 : 1- پرسپوليس، 2- استقلال تهران، 3- فولاد خوزستان
سال 82-81: 1- سپاهان ، 2- پاس تهران، 3- پرسپوليس
سال 83-82 : 1- پاس، 2- استقلال تهران، 3- فولاد خوزستان
سال 84-83: 1- فولاد خوزستان، 2- ذوب آهن، 3- استقلال تهران
سال 85-84: 1- استقلال تهران، 2- پاس تهران، 3- سايپا
سال 86-85 : 1- سايپا، 2- استقلال اهواز، 3- پرسپوليس
سال 87-86 : 1- پرسپوليس، 2- سپاهان، 3- صبا باتري
سال 88-87: 1- استقلال تهران، 2- ذوب آهن ، 3- مس کرمان
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ