- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


نگاهي به تيم هاي نهمين ليگ برتر فوتبال
نهمين دوره ليگ برتر فوتبال کشور روز پنج شنبه 15مرداد ماه با ديدار تيم هاي پرسپوليس تهران و مس کرمان در ورزشگاه شهيد باهنر کرمان آغاز مي شود و بار ديگر تب فوتبال شهرهاي کشور را فرا مي گيرد.
فوتبال باشگاهي کشور در حالي از پنجشنبه اين هفته شروع مي شود که تيم ها با تغييرات زيادي به استقبال اين مسابقات مي روند و در اين بين سه تيم تراکتورسازي تبريز،استيل آذين تهران و شاهين پارس جنوبي براي نخستين بار حضور در ليگ حرفه اي فوتبال را تجربه مي کنند.
رقابت 18 تيم درحالي در دو روز آخر هفته جاري در شهرهاي مختلف انجام مي شود که تيم ها در سه جبهه مختلف به جدال با رقبا فکر مي کنند.تعدادي نمي توانند جز قهرمان شدن به چيز ديگري فکر کنند،تعدادي از تيم ها با اين هدف که در پايان يکي از رتبه هاي يک رقمي جدول را از آن خود کنند پا به ليگ نهم مي گذارند و هستند تيم هايي که در اين عرصه اگر بتوانند در ليگ دهم جايي داشته باشند، مي توانند ليگ نهم را ليگي موفق براي خود تصور کنند.

در زير نگاهي داريم به 18 تيمي که از 15 مردادماه جاري فصل جديدي از ليگ برتر فوتبال ايران را به جريان خواهند انداخت.

* استقلال تهران؛ قهرمان با چهره اي دگرگون شده
" دفاع از عنوان قهرماني سخت تر از به دست آوردن آن است"،اين را مي تواند يکي از قانون هاي نانوشته فوتبال دانست.آبي هاي تهران که در روز آخر ليگ هشتم قهرمان شدند،حالا در شرايطي براي دفاع از آن به ميدان خواهند رفت که تغييرات زيادي را به خود ديده و مي توان گفت با شرايطي کاملا متفاوت نسبت به فصل قبل بازي خواهند کرد.
ملموس ترين تغييري که مي توان در اين تيم برشمرد، جايگزيني صمد مرفاوي به جاي امير قلعه نويي در راس کادر فني تيم است تا اين ذهنيت به وجود آيد که اين مربي جوان شايد نتواند به مانند قلعه نويي با تجربه،خود را مرد روزهاي دشوار نشان دهد.
بايد منتظر ماند و ديد آيا آبي هاي پايتخت با مرفاوي و بازيکنان جديد هم مي توانند همانند دوره پيشين ليگ، چهره اي کاملا مدعي داشته باشند يا اينکه آنها به مانند هشت قهرمان قبلي ليگ برتر،در دفاع از عنوان قهرماني خود ناکام خواهند بود.

*ذوب آهن اصفهان، همچنان اميدوار با ابراهيم زاده
از همان لحظه اي که منصور ابراهيم زاده در آخرين 90 دقيقه ليگ نهم، قهرماني را ناباورانه از دست داد به اين فکر مي کرد که فقط با قهرمان شدن در ليگ نهم مي تواند آن پايان تراژديک را به دست فراموشي بسپارد. حالا سبزهاي اصفهان در شرايطي وارد رقابتها مي شوند که به لحاظ مديريتي نيز دچار يک سونامي غيرقابل پيش بيني شده اند.
ناگفته پيداست که اتفاقات مديريتي باشگاه ذوب آهن نمي تواند آنها را نگران کند. اين تيم در چند سال گذشته به قدري بدون حاشيه و نوسان نشان داده اند که پيش بيني مي شود شاگردان ابراهيم زاده همچنان به عنوان يکي از مدعيان قهرماني در ليگ نهم به ميدان خواهند رفت.

‌*مس کرمان،تلاش براي اثبات لياقت آسيايي شدن
اگر نگاهي به تغييرات به وجود آمده در ليست بازيکنان مس کرمان انداخته شود، مي توان به اين نتيجه رسيد که شاگردان پرويز مظلومي اين بار کاري به مراتب سخت تر را براي بالانشيني در جدول رده بندي و نشان دادن تيم مدعي در ليگ قهرمانان آسيا خواهند داشت.
با اين حال اگر آنها بتوانند در فضايي بي حاشيه و با تمرکز بالا به فکر حيات حرفه اي خود در ليگ برتر و ابراز وجود در آسيا باشند، مي توان حدس زد که نارنجي پوشان کوير باز هم مي توانند حرف هاي زيادي براي گفتن داشته باشند.
مس کرمان به عنوان يکي از نمايندگان فوتبال ايران در ليگ قهرمانان آسيا، بايد در ليگ نهم به گونه اي به مصاف حريفان خود برود که تيم هاي آسيايي به اين تيم به عنوان حريف از پيش باخته نگاه نکنند.

*سپاهان اصفهان؛ گام هايي محکمتر براي قهرماني
به همان اندازه که سپاهان ليگ هشتم را در شرايطي نه چندان راضي کننده شروع کرد، ليگ نهم در حالي براي آنها آغاز مي شود که همه ابزار لازم و امکانات براي موفق شدن زرد پوشان مهيا است و اگر امير قلعه نويي بتواند بدون توجه به حاشيه ها، روند موفقيت آميز خود را اين بار در اصفهان تکرار کند، تيمش يا قهرمان مي شود يا در پايان ليگ به عنوان يکي از شايسته ترين تيم ها مطرح خواهد شد.
با نگاهي به بازيکنان اين تيم در همه خطوط مي توان ليگي نه چندان سخت را براي مربي قهرمان فصل پيش متصور شد. بايد منتظر ماند و ديد آيا سپاهان مي تواند با مربي جديدش از داشته هاي خود استفاده کرده و براي دومين بار عنوان قهرماني ليگ برتر را از آن خود کند يا اينکه قلعه نويي اين بار برخلاف ليگ نهم با بدشانسي مواجه خواهد شد.

*پرسپوليس؛ کهکشاني بدون ستاره هاي جنجالي
بارزترين شاخصه پرسپوليس در ليگ هشتم حضور ستاره هاي پرشمار در اين تيم بود، با اين حال که ترافيک چهره هاي نامدار نتوانست آنها را در رتبه اي بهتر از چهارمي نگه دارد. اما ليگ نهم در شرايطي ميزبان پرسپوليسي ها است که آنها تغييرات زيادي در ليست بازيکنان ديده اند و "کرانچار" کرووات هم آمده است تا بالاخره نيمکت قرمز را از بلاتکليفي هاي سرمربيگري فصل گذشته نجات دهد.
اينکه آيا پرسپوليس مي تواند قهرمان شود. پاسخ اين است که مدعي سنتي قهرماني ليگ برتر, براي قهرماني در فصل پيش رو کار سخت تري نسبت به ساير مدعيان دارد و اگر اين مهم براي آنها به دست آمد، بايد گفت که کاري کرده اند کارستان. چون قهرمان شدن تيمي که 10 روز مانده به ليگ سرمربي اش را شناخته است، نمي تواند در چارچوب قوانين فوتبال گنجانده شود.
پرسپوليس که امسال در ليگ قهرمانان آسيا حضور ندارد شايد وقت بيشتري براي مسابقات داخلي داشته باشد و بازيکنانش بتوانند با تمرکز بيشتري در ليگ، براي دستيابي به قهرماني تلاش کنند.
*صباي قم؛ بازگشت برگشت خورده ها
صباي قم که با کارنامه اي قابل قبول ليگ هشتم را پشت سرگذاشت، درحالي آماده ليگ نهم مي شود که تيم مديريتي و مربيگري برکنار شد دوباره فراخوانده شده تا شايد بتوانند بالاخره صبا را در ششمين سال حضورش، به قهرماني ليگ حرفه اي برسانند.
با اين حال اگر توجهي به بازيکنان و البته کادر فني اين تيم شود،مي توان پيش بيني کرد که آنها در بهترين حالت به همان ششمي جدول مي رسند و نبايد انتظار حضور در رتبه هاي بالاي جدول رده بندي را داشته باشند.

*فولاد خوزستان؛ بار ديگر با لوکا
اولين نشانه اي که در فولاد 88 به چشم مي خورد، نشستن دوباره لوکا بوناچيچ روي نيمکت اين تيم است. اين مربي که يکي از معدود کرووات هاي موفق فوتبال ايران به شمار مي رود، البته اين را مي داند که نمي تواند با تيم خوزستاني نگاهي جدي به رتبه هاي صدر جدول داشته باشد.
اهوازي ها که در روز پاياني ليگ هشتم با آقا معلم سرنوشت ساز شدند، درحالي به استقبال ليگ نهم مي روند که به خوبي مي دانند حضور در بين ششم تيم اول جدول، ايده آل ترين موقعيتي است که مي توانند به آن دست يابند.

*پيکان؛ نگاه خودرو سازان به موفقيت در فوتبال
تيمي که در ليگ قبل چند هفته اي مزه صدرنشيني را چشيد،اين بار با تغيير مدير روستا درحالي با هدايت حميد درخشان بازي خواهد کرد که هم از لحاظ بازيکن و هم از نظر کادر فني افت کرده و در بهترين حالت هم نمي تواند يک "مدعي" باشد. پيکاني ها به احتمال قريب به يقين نگراني از بابت سقوط نخواهند داشت و به همين دليل پيش بيني مي شود آنها فصلي آرام را پيش روي خود ببيند. البته اين مهم در شرايطي است که مديران باشگاه با توجه به امکاناتي که براي تيم خود در نظر گرفته اند، انتظار نتيجه گيري داشته باشند.

*مقاومت سپاسي؛ تجربه بي پيرواني بودن
اينکه غلام پيرواني با قبول هدايت تيم اميد نيمکت مقاومت سپاسي را بعد از 11سال ترک کند، بدترين اتفاق ممکن براي کاکوهاي جوان شيرازي بود.اما حالا آنها با واقعيت کنار آمده اند تا با هدايت مهابادي جوان هم خودشان در نتيجه گيري موفق شوند و هم اينکه با ترک ليگ برتر توسط برق، به عنوان تنها نماينده شيراز از حيثيت فوتبال شهر خود دفاع کنند.
اگر مقاومت سپاسي همچون هشت دوره گذشته ليگ دغدغه اي بابت رفتن به دسته اول نداشته باشد، مهابادي مي تواند ادعا کند که تجربه موفقي را در اين تيم داشته است.

*سايپا ؛ روزهاي سخت مايلي کهن در پس لرزه هاي تغيير مديريت
اينکه يک مربي هدايت سايپاي اسم و رسم دار را در شرايطي قبول کند که ابزار لازم را براي خودنمايي ندارد، اوج بدشانسي محمد مايلي کهن را نشان مي دهد.
نارنجي ها با سابقه قهرماني در ليگ برتر، نمي توانند خود را يکي از مدعيان نبينند، اما با نگاهي به کارنامه اين تيم در فصل نقل و انتقالات و با توجه به تغييرات ايجاد شده در راس هرم مديريتي مجموعه سايپا و احتمال تغيير نگرش مديريت جديد با تيم فوتبال ،مي توان به اين نتيجه رسيد که سايپا در ليگ نهم نه تنها نمي تواند ادعاي مدعي بودن داشته باشد، بلکه براي قرار گرفتن در نيمه اول جدول هم سختي هاي زيادي را پيش روي خود خواهد ديد.

*راه آهن؛ انصاري فرد با افکار و ايده هاي بزرگ هلندي
"ارني برندتس" تيمي را تحويل گرفته که از قابليت هاي زيادي برخوردار است و اگر نمي توانند به فکر قهرماني باشند، حداقل مي توانند به اين فکر کنند که يازدهمي فصل قبل را با رتبه اي يک رقمي جا به جا کنند.
البته زرد پوشان راه آهن در يارگيري موفق نبودند و تنها عامل ناکامي احتمالي آنها مي تواند از دست دادن ستاره هايي چون تقوي و حقي تلقي شود، هر چند که برندتس بارها گفته که منتظر روزهاي خوبي در ليگ نهم است.

*پاس همدان؛ آزموني جدي براي منصوريان
يکي ديگر از قوانين نانوشته فوتبال اين است که بازيکنان بزرگ نمي توانند به طور قاطع از مربي بزرگ شدن حرف بزنند. پاس همدان در شرايطي وارد نهمين دوره ليگ
برتر مي شود که عليرضا منصوريان 15 ماه بعد از خداحافظي از مستطيل سبز به عنوان نفر اول روي نيمکت مي نشيند تا جوهر مربيگري خودش را نشان دهد.
سبزهاي همدان در خطوط مختلف بازيکنان خوبي را در ترکيب خود مي بينند که اين فاکتور در کنار راهنمايي هاي چهره اي چون پورحيدري مي تواند برگ برنده منصوريان در تقابل با رقباي ليگي تلقي شود.
اگر پاس همدان بتواند در بين 9 تيم اول بايستد، منصوريان مي تواند به ادامه مربيگري اش اميدوار باشد.

*ملوان انزلي؛ همان هدف قبلي، ماندن در ليگ برتر
قوهاي سفيد به مانند همه ادوار با يک هدف ليگ برتر را شروع مي کنند و آن هم نمي تواند چيزي جز "ماندن در ليگ برتر" باشد. محمد احمدزاده که در ليگ نهم کاپيتان سال هاي نه چندان دور خود را به همراه دارد،با پژمان نوري و ساير بازيکنان در تلاش است تا ملوان در پايان کار سهميه ليگ برتري اش را حفظ کند.
به نظر نمي رسد انزلي چي ها بابت رفتن به دسته اول نگراني چنداني داشته باشند، البته اين اتفاق خوب زماني رخ مي دهد که ملوان از همان هفته هاي اول با هوشياري لازم به رويارويي با حريفان خود بپردازد.

*استقلال اهواز؛ نگران حاشيه هاي خداداد عزيزي
استقلال اهواز تيمي است که مي تواند دلخوش به نتيجه هاي خوب باشد، آنها که دنبال قهرمان شدن نيستند، مي توانند با اتکا به داشته هاي خود و همچنين ذات تهاجمي فوتبال خوزستان شکست هاي زيادي را به حريفان خود تحميل کنند. البته موفقيت آنها زماني محقق مي شود که خداداد عزيزي که به تازگي مجوز نشستن بر روي نيمکت ليگ برتر را به دست آورده است، قبل از اينکه به حاشيه ها توجه کند، به فکر مسايل فني فوتبال باشد.
استقلال اهواز در پايان ليگ کجاي جدول مي نشيند؟ جواب اين سووال را عملکرد خداداد عزيزي در اين تيم خواهد داد.
*ابومسلم ؛ کانديداي سقوط
سياه جامگان پرحاشيه مشهدي يکي از تيم هايي هستند که مي توان از همين حالا آنها را به عنوان يکي از گزينه هاي محتمل رفتن به يک دسته پايين تر دانست.
مشکلات عديده مديريتي و عدم توفيق در جذب بازيکنان موثر در کنار اعتماد به يک مربي بي تجربه که اعتماد به آن نمي تواند منطقي باشد، دليل هاي خوبي براي اين است که ابومسلم را يکي از تيم هاي ضعيف ليگ نهم بدانيم.
البته فوتبال واقعا غيرقابل پيش بيني است و شايد ابومسلم يکي از پديده ها شود. "شايد" ي که احتمالش نزديک به صفر درصد است.

*استيل آذين؛ غيرقابل پيش بيني و خبرساز
بالاخره آرزوي حسين هدايتي براي ليگ برتري شدن استيل آذين برآورده شد تا اين تيم به عنوان يکي از غيرقابل پيش بيني ترين تيم هاي ليگ برتر وارد نهمين دوره اين رقابتها شود. آنها با به خدمت گرفتن چهره هايي چون علي کريمي، فريدون زندي، حامد کاويان پور ، امير شاپور زاده و ... نشان دادند که براي قرار گرفتن در جمع تيم هاي مدعي آمده اند.
بايد ديد که حميد استيلي در نخستين تجربه سرمربيگري اش مي تواند با تيمي که اولين حضور در سطح اول فوتبال باشگاهي را تجربه مي کند مدعي شود يا داستاني که چند سال قبل براي استقلال اهواز پولدار و پرستاره پيش آمد، اين بار براي استيل آذين تکرار مي شود.
*تراکتور سازي تبريز ؛ تبريز منتظر اوج گيري تراکتور
هفت دوره غيبت در ليگ برتر براي تبريزي هايي که هميشه يکي از قدرت هاي فوتبال بودند به قدري سنگين بود که تراکتورسازي را به عنوان يکي از پر کارترين تيم هاي نقل و انتقالات تبديل کرد.
سرخ هاي آذربايجان يکي از متمول ترين تيم ها از نظر بازيکن به شمار مي روند و اين دليل خوبي است تا آنها حداقل نسبت به نيفتادن،دغدغه اي نداشته باشند.البته آنها مي دانند که با وجود ريخت و پاش هاي زياد نمي توانند مدعي باشند و نقطه اوج احتمالي شان مي تواند قرار گرفتن در بين يکي از شش تيم بالاي جدول باشد.

*شاهين پارس جنوبي؛ نمي خواهند سقوط کنند
" نمي خواهند سقوط کنند "
هيچ کس از شاهين پارس جنوبي انتظار ندارد که بعد از 15 سال به سطح اول فوتبال حرفه اي برگردد و خودنمايي کند. همينکه آنها بعد از هفته سي و چهارم ليگ نهم عنوان ليگ برتري را همچنان يدک بکشند برايشان کافي به نظر مي رسد.
حميد کللي فر که بالاخره توانست اعتماد مسوولان را براي نشستن روي يکي از نيمکت هاي ليگ برتر جلب کند،اگر بتواند انگيزه بازيکنانش را براي موفق شدن بالا ببرد، مي تواند اميدوار باشد که اولين تجربه ليگ برتر با ناکامي همراه نشود.
پنج شنبه و جمعه آخر هفته تيم هاي ليگ برتري در نخستين هنرنمايي خود به بسياري از سوالات تا حدودي پاسخ خواهند داد.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ