- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


تشخيص همزمان ويروس هاي لوسمي و هپاتيت توسط محققان ايراني

پژوهشگران بيوتکنولوژي پزشکي دانشگاه تربيت مدرس با استفاده از يک روش جديد، موفق به تشخيص همزمان ويروس هپاتيت B و ويروس لوسمي در فرآورده هاي خوني شدند.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا از دانشگاه تربيت مدرس ، "وحيد کيا" کارشناس ارشد بيوتکنولوژي پزشکي که اين تحقيق را انجام داده ،گفت :يکي از مشکلات قابل توجه در زمينه انتقال خون و فرآورده هاي خوني، خطر انتقال عوامل عفوني همچون ويروس هپاتيت بي و ويروس لوسمي سلول هاي T انسان (HTLV)است.
وي افزود: از راهکارهاي قابل توجهي که تا کنون براي رفع اين مشکل ارايه شده و به کاهش ميزان انتقال اين عوامل عفوني کمک کرده است ، مي توان به طراحي آزمايش هاي سرولوژيکي حساس براي غربالگري آنتي ژن سطحي ويروس هپاتيت بي و آنتي بادي هاي توليد شده ويروس لوسمي سلول هاي T انسان (HTLV) اشاره کرد.
دانش آموخته دانشگاه تربيت مدرس گفت: با اين حال باز مواردي از ابتلاي افراد به اين عوامل گزارش شد که از جمله علل آن مي توان به تغييرات آنتي ژنيک ويروس ، آلودگي با سوتيپ هاي مختلف ويروسي، ناقلان خاموش از نظر ايمونولوژي يا ناقلين پنهان و يا نبود آنتي بادي در مراحل اوليه بيماري اشاره کرد.
وحيد کيا، افزود: در دهه اخير به منظور رفع اين مشکل ، روش هاي مبتني بر اسيد نوکلئيک (NAT) براي شناسايي نوکلئيک اسيد ويروس ها (DNA RNA ) توسعه يافته اند.
وي گفت: از مزاياي (NAT (nucleic acid testing مي توان به بررسي مستقيم براي ژنوم يک عامل عفوني و تعيين ميزان بارگيري ويروس در خون ، نسبت به روش هاي سرولوژيک يا روش هاي جداسازي ويروس به منظور شناسايي آن عامل عفوني اشاره کرد.
پژوهشگر دانشگاه تربيت مدرس با اشاره به کارايي بالاي NAT براي غربالگري خون هاي اهدايي گفت: اگر چه امکان انجام و کارايي بالاي NAT براي غربالگري خون هاي اهدايي به اثبات رسيده است با اين حال استفاده از آن در مقياس وسيع به صورت محدود بوده که از دلايل آن به هزينه زياد و وقت گير بودن مي توان اشاره کرد.
وي تصريح کرد: در اين پژوهش با استفاده از روش PCR ، Multiplex Raal-time و با استفاده از پروب هاي Molecular Beacon که هر يک مختص توالي هاي کاملا حفاظت شده هر ويروس بوده و هر کدام با رنگ فلورسنت خاصي نشاندار شده ، اين دو ويروس تشخيص داده شد.
وي افزود: همچنين با تهيه استانداردهاي پلاسميدي و رسم منحني استاندارد، روشي را براي تعيين ميزان بارگيري اين ويروس ها در خون اندازه گيري شد.
اين تحقيق با راهنمايي دکتر "مهدي فروزنده مقدم" و با مشاوره دکتر "فرزانه صباحي" از اعضاي هيات علمي دانشکده علوم پزشکي دانشگاه تربيت مدرس انجام شده است.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ