- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


" رويانا "، " حنا " و "بنيانا " مصداق توانايي حرفه اي ايران در دانش شبيه سازي
پژوهشگران موسسه تحقيقاتي رويان با تمرکز در بخش بيوتکنولوژي جانوري و توليد حيوانات تراريخت، ايران را در رديف کشورهايي قرار داده اند که به طور حرفه اي توانايي توليد حيوانات شيبه سازي شده با قابليت توليد داروهاي نوترکيب و حفظ گونه هاي جانوري کمياب را دارد.
با تولد حيوانات شبيه سازي شده اي همچون رويانا (اولين گوسفند شبيه سازي شده)، حنا(اولين بزغاله شبيه سازي شده) و بنيانا (اولين گوساله شبيه سازي شده) در ايران تکنيک شبيه‌ سازي، آرام آرام مسير ترقي و پيشرفت خود را طي مي‌کند و تا اين لحظه ايران را همپاي کشورهاي پيشرفته دنيا در زمينه سلول هاي بنيادي و تکنيک هاي شبيه سازي قرار داده است.
تولد رويانا اولين گوسفند شبيه سازي شده در ايران نخستين گام موفقيت آميز کشور در راه شبيه سازي بود و بعد از آن تولد اولين بزغاله شبيه سازي شده با نام حنا که در توليد آن تکنيک ها و تکنولوژي هاي نوين به کار رفته در رويانا ، بهينه شده بود دومين گام موفقيت آميز پژوهشگران ايراني در عرصه شبيه سازي است.
رويانا مهرماه 1385 متولد شد و دو سال و نيم بعد ، حنا ، اولين بزغاله شبيه سازي شده ايران ، ساعت يک و سي دقيقه بامداد ?? فروردين ???? در پايگاه تحقيقاتي علوم سلولي اصفهان پژوهشکده رويان به دنيا ‌آمد.
در تکميل اين حلقه علمي ، با اعلام تولد "بنيانا" اولين گوساله شبيه سازي شده در خاورميانه، در روز شنبه بيستم تيرماه 1388 آخرين و مهم ترين حلقه توانمندي هاي دانش جنين شناسي در جهت نيل به اهداف بزرگ بيوتکنولوژي دارويي و زيستي در کشور کامل شد.
دکتر "محمد نصر اصفهاني" رييس پايگاه تحقيقاتي رويان اصفهان در اين خصوص در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: ميزان کارآمدي حاصل از توليد جنين هاي شبيه سازي شده در پژوهشکده رويان در بالاترين ميزان جهان قرار دارد که مشابه آمار کشورهاي صاحب تکنولوژي شبيه سازي از جمله نيوزيلند، دانمارک و آمريکا است.
وي گفت: "بنيانا" به مفهوم بنيادين و پايه اي نام اولين گوساله شبيه سازي شده در ايران است و اولين تولد موفق گوساله شبيه سازي شده در خاورميانه محسوب مي شود که کشور ما را در جايگاه معدود کشورهاي صاحب توانمندي در شبيه سازي انواع حيوانات مزرعه اي (گاو، گوسفند و بز) قرار داده است.
دکتر "عبدالحسين شاهوردي" معاون پژوهشي و آموزشي پژوهشکده رويان در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: تولد بنيانا در نتيجه انجام حدود 50 آزمايش مقدماتي، 200 آزمايش اصلي، توليد بيش از 2000 جنين شبيه سازي شده و انتقال 300 جنين به 100 گاو گيرنده در طول مدت دو سال تحقيق بوده است.
وي گفت: علي رغم ميزان بسيار بالاي آبستني اوليه حاصل ، طي روند انتقال جنين ، تعداد بسيار زيادي از اين آبستني ها در مرحله بسيار حساس گذر از ماه سوم حاملگي سقط شدند و پنج مورد به مرحله نهايي رسيدند که دو مورد آنها در هفت و نيم ماهگي از طريق سزارين با تولد نوزاد نارس خاتمه يافتند و در نهايت اين پروژه منجر به تولد بنيانا شد.
* شبيه سازي حيوانات در معرض خطر انقراض
معاون پژوهشي و آموزشي پژوهشکده رويان با اشاره به اينکه يکي از اهداف مورد نظر پژوهشگران ايراني در عرصه شبيه سازي حيوانات تراريخته حفظ گونه هاي حيواناني در حال انقراض است گفت: هم اکنون اين مرکز از آمادگي کامل براي حفظ گونه هاي در حال انقراض کشور از طريق تکنولوژي شبيه سازي برخوردار است.
شاهوردي اضافه کرد: تا کنون چندين کشور دنيا از جمله نيوزيلند، انگليس، آمريکا و ايتاليا گونه هاي جانوري در حال انقراض خود را از طريق تکنولوژي شبيه سازي احيا کرده اند.
* توليد داروهاي نوترکيب
وي گقت: يکي از اهداف مورد نظر پژوهشکده رويان در عرصه تحقيقات بيوتکنولوژي جانوري توليد داروهاي نوترکيب است که برخي از اين داروها و پروتئين هاي نوترکيب در عرصه تحقيقات کاربرد دارد.
معاون آموزشي و پژوهشي پژوهشکده رويان افزود: از جمله اين داروهاي نوترکيب فاکتور رشد فيبروبلاستي BFGF است که اين پروتيين نوترکيب براي نگهداري سلول هاي بنيادي در آزمايشگاهها، مصرف بالايي دارد .
وي با اشاره به اينکه هم اکنون محققان پژوهشکده رويان به توانايي توليد اين پروتيين دست يافته اند، گفت: تا قبل از اين ، اين دارو با قيمت بسيار بالايي از خارج تهيه مي شد و سالانه 700 ميليون تومان براي خريد آن هزينه مي شد، اما هم اکنون ايران با توليد اين دارو رقيب بهترين شرکت هاي معتبر جهاني توليد کننده اين دارو است.
* توليد اولين رده سلولي تراريخت
به گفته رييس پايگاه تحقيقاتي رويان اصفهان ، کسب اين موفقيت در مقطع کنوني يک دستاورد بزرگ علمي است و در حال حاضر پژوهشگران پژوهشکده رويان جهاد دانشگاهي اولين رده سلولي تراريخت بز حاوي ژن توليد داروي t-PA را توليد کرده اند که اميد است در آينده اي نزديک ، اولين بز تراريخت را که توان توليد داروي درمان سکته قلبي را در شير خود دارد توليد کنند.
شاهوردي نيز يکي ديگر از اهداف مورد نظر در توليد حيوانات شبيه سازي شده را توليد پروتيين tp-a بيان کرد. توليد اين پروتيين در شير حيوانات اهلي همچون گاو و بز ، در درمان برخي بيماري ها کاربرد دارد.
وي ادامه داد: براي رسيدن به اين اهداف، جنين هاي تراريخته که حاصل اين ژن هاي مورد نظر باشند در آزمايشگاه توليد شده است و اين جنين ها به گاو و يا بز انتقال داده شده است که با تولد اين جنين ها که در واقع حاوي ژن هاي خاص مورد نظر در خود هستند مي توان در درمان بيماري ها استفاده کرد.
شاهوردي يادآور شد: ما در بحث توليد حيوانات تراريخت در مراحل پاياني قرار داريم و اين اميدواري وجود دارد که با انجام بررسي هاي ژنتيکي ژن مورد نظر در محل ژن مخصوص توليد شير نشسته باشد و خالص سازي اين پروتيين ها در شير حيوان صورت گيرد و اميدواريم که در يک برنامه 10 ساله به اين هدف دست يابيم.
به گفته وي هم اکنون اين سير تحقيقات تا مرحله انتقال جنين پيش رفته و منتظر تولد اين حيوانات هستيم که با توجه به اينکه اين جنين ها دستکاري هاي زيادي مي شوند ميزان سقط نيز بسيار بالا است.
* تولد نزديک تامينا ، دومين گوساله شبيه سازي شده ايراني
وي گفت: تامينا نام گوساله ديگري همانند بنيانا است و قرار است هفته آينده متولد شود. در توليد تامينا همان مراحل توليد بنيانا به کار گرفته شده و شايد يکي از دلايل اين تکرار مقايسه اين دو با هم است.
وي با اشاره به اينکه حنا اولين بزغاله شبيه سازي شده ايران نمايانگر توانايي حرفه اي ايران در زمينه شبيه سازي است، گفت: به عنوان مثال يک دام و يا يک گاو ممکن است داراي خصوصيت مثبت ويژه اي باشد که اگر به طور طبيعي تکثير شود ممکن است به خاطر تغييرات ژنتيکي دچار تغيير و ضعف شود و آن ويژگي منتقل نشود در صورتي که با استفاده از تکنيک هاي شبيه سازي همان ژن با خلوص اوليه آن انتقال مي يابد.
شاهوردي تصريح کرد: ايران در اين زمينه از جايگاه ويژه اي برخوردار است و کشور نيوزيلند که خود از پيشگامان در اين عرصه است در بازديد از نتايج تحقيقات ايران در اين زمينه ، جايگاه ايران را همپاي کشورهاي پيشرو در اين زمينه اعلام کرد.
وي با بيان اينکه تولد رويانا نماد توانايي ايران در عرصه شبيه سازي بود، گفت: حنا اولين بزغاله شبيه سازي شده ، در نتيجه تکامل تکنيک ها و تکنولوژي هاي به کار رفته در رويانا بود و نتايج اين دو (رويانا و حنا) در بنيانا متبلور شده است.
وي در خصوص تکنيک شبيه سازي گفت: در اين روش تخمک دام اصلي مورد نظر تهيه و در محيط آزمايشگاه بالغ مي شود بعد از بلوغ ، هسته يک سلول بدني غير جنسي تهيه مي شود و هسته تخمک بالغ شده خارج مي شود و هسته سلول بدني به داخل تخمک منتقل مي شود و جنين هاي حاصل به دام هاي از قبل آماده شده انتقال داده مي شود.
وي افزود: محصول اين تکنيک ها رويانا، حنا و بنيانا است و با بدست آوردن تجربياتي در اين مسير ، پژوهشکده رويان اين توانايي را دارد که خدماتي را به صنعت دامپروري کشور و سازمان هاي متولي محيط زيست در زمينه حفظ گونه هاي کمياب جانوري ارايه دهد.
به گفته اين متخصص با اين کار مي توان ژنتيک خالص يک حيوان و دامي را که داراي ويژگي منحصر به فردي همچون شير و يا گوشت است، در مدت زمان کوتاهتري نسبت به سير طبيعي آن شبيه سازي کرد.
معاون پژوهشي پژوهشکده رويان تصريح کرد: حلقه نهايي اين پروژه هاي تحقيقاتي در زمينه شبيه سازي حيوانات، توليد حيوانات ترايخته و توليد سلول ها و پروتيين هاي نوترکيب است.
وي افزود: در دنيا برخي از کشورها از جمله آمريکا توانسته اند وارد اين مرحله شوند که ايران نيز در آينده اي نزديک به آن مرحله خواهد رسيد.
توليد گوساله بنيانا در ساعت 15/5 روش شنبه بيستم تيرماه و پس از گذراندن 270 روز کامل حاملگي با انجام عمل سزارين در مجتمع دامپروري نصر تحقق يافت و محققان پژوهشکده رويان اميدواند پس از تولد بنيانا ظرف هفته آينده دومين گوساله شبيه سازي شده نيز با نام "تامينا" متولد شود.
شبيه سازي در ايران از سال 1380 به طور جدي در پژوهشکده رويان وابسته به جهاد دانشگاهي کشور پيگيري شد. با شروع فعاليت پژوهشکده رويان در عرصه شبيه سازي ، ‌ايران در کمتر از دو سال توانست با توليد رده سول هاي بنيادي جنيني هم طراز کشور هاي برتر دنيا که به اين فناوري دست يافته اند قرار گيرد.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ