- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


خداحافظي وحيد هاشميان از تيم ملي فوتبال ايران
"وحيد هاشميان" مهاجم تيم ملي فوتبال ايران روز دوشنبه از خداحافظي اش از تيم ملي فوتبال ايران خبر داد.
 به نقل از سايت خبري هاشميان، اين مهاجم گفت:‌ مايل است جاي خود را در تيم ملي به بازيکنان جوان تر بدهد.
مهاجم تيم ملي فوتبال افزود: ‌اين تيم پتانسيل بسيار خوبي داشت، اما با بدشانسي و همچنين تعويض پي در پي کادر فني از رسيدن به جام جهاني 2010 در آفريقاي جنوبي بازماند.
وي ادامه داد: آرزوي تمام بازيکنان تيم ملي اين بود که تيم ملي را به جام جهاني ببرند و با اين کار دل مردم عزيز کشورمان را شاد کنيم، اما متاسفانه چنين نشد. وحید هاشمیان
هاشميان اظهار داشت: اکنون در مقطعي قرار گرفته ام که ترجيح مي دهم جوان ها جاي مرا در تيم ملي بگيرند و اميدوارم تيم ملي فوتبال ايران در رقابت هاي آتي همواره موفق و پيروز باشد."
ستاره ايراني تيم فوتبال بوخوم آلمان در خصوص وضعيتش در اين تيم افزود: "تمام سعي و تلاشم را بکار مي بندم تا در ادامه دوران فوتبال خود با نام ايران و به عنوان يک ايراني در تيم هاي خارجي بدرخشم.
وي اضافه کرد: در حال حاضر تيم بوخوم در اردوي آمادگي پيش فصل در سن گالن سوئيس حضور دارد. من هم نخستين جلسه تمريني خود را با بوخوم ديروز (يکشنبه) برگزار کردم. البته به دليل حضور در تيم ملي نتوانستم در اولين جلسات تمريني تيم حضور داشته باشم."
هاشميان در پايان افزود: "اميدوارم روزي سرمربي تيم ملي فوتبال ايران شوم تا بتوانم تجربيات خود را در اختيار اين تيم قرار دهم و حضور در جام جهاني که در زمان بازي يک بار موفق به انجام آن نشدم را به عنوان سرمربي به انجام برسانم."

بيوگرافي هاشميان:
زماني که در دقايق ابتدايي ديدار تيم هاي ايران و قزاقستان در چارچوب بازي هاي آسيايي بانکوک يک جوان جوياي نام ايراني با ضربه اي استادانه توپ را به قعر دروازه حريف فرستاد، تلويزيون تايلند نام "وحيد هاشميان" را روي تصوير به نمايش درآورد تا زننده نخستين گل ايران در اين رقابت ها را نشان دهد.
همان جا بود که بسياري از مردم با نام او به عنوان يک مهاجم آشنا شدند.
وحيد مثل بسياري ديگر از فوتباليست هاي تهراني بازي خود را از محله هاي جنوب شهر آغاز کرد.
در سال 1373 او به همراه تيم جوانان فتح تهران از دسته دوم به دسته اول صعود کرد و يک سال بعد به همراه اين تيم عنوان سوم جوانان باشگاه هاي تهران را به دست آورد.
در سال 1975، هاشميان به همراه تيم بزرگسالان فتح نايب قهرمان باشگاه هاي تهران شد و پس از آن به تيم فوتبال پاس که از تيم هاي صاحب نام ايران بود، پيوست.
وي در سال 1377 با سبزپوشان پاس به عنوان نايب قهرماني ليگ کشور دست يافت و از اين تيم به جمع ملي پوشان فوتبال ايران ملحق شد و توانست مدال طلاي بازي هاي آسيايي بانکوک را برگردن بياويزد.
بازي هاي خوب وحيد باعث شد که مديران استعداد يابي هامبورگ با مسوولان وقت پاس تماس بگيرند.
گفت و گوها بين مقامات هامبورگ و پاس نتيجه مثبت داد و هاشميان به عنوان پنجمين بازيکن ايراني به بوندس ليگا راه يافت.
هاشميان در فصل نخست حضورش در هامبورگ فرصت چنداني براي عرضه اندام نيافت، اما در همان دقايقي که به ميدان رفت موفق شد يک گل برابر ترابوزان اسپور ترکيه در رقابت هاي مقدماتي جام باشگاه هاي اروپا به ثمر برساند.
وحيد در فصل 2000-1999 به همراه هامبورگ عنوان سوم بوندس ليگا را به دست آورد. او به همراه تيم ملي کشورمان در سال 2000 نيز موفق شد، قهرماني مسابقات غرب آسيا را در اردن به دست آورد.
اما جو حاکم بر اردوي تيم ملي و همچنين اختلاف با فدراسيون فوتبال وقت باعث شد وحيد به مدت 5/3 سال از تيم ملي فاصله بگيرد.
در ادامه، يک مصدوميت اجازه هنرنمايي را از وحيد گرفت و پس از يک دوره بسيار سخت، ستاره فوتبال ايران سر از تيم فوتبال بوخوم در دسته دوم بوندس ليگا درآورد.
هاشميان در دسته دوم بوندس ليگا نيز بسيار خوش درخشيد و توانست با مربيگري پيتر نويرورر در فصل 2003-2002 به دسته اول بوندس ليگا بازگردد.
در اين فصل هاشميان بيشتر به عنوان يار جانشين به ميدان مي آمد و موفق شد 10 گل حساس نيز براي بوخوم به ثمر برساند.
اما اوج هنرنمايي "هلي کوپتر" ايراني به فصل 2004-2003 بازمي گردد که توانست با زدن 16 گل رکورد خوبي را از خود برجاي بگذارد. بوخوم به لطف گل هاي او توانست به رقابت هاي جام يوفا راه يابد.
هاشميان فصل 2005-2004 به بايرن مونيخ پيوست، اما اعتقادات فليکس ماگات باعث شد تا فوتبال آلمان از هنرنمايي هاي هاشميان بي نصيب بماند، اما در نهايت او به همراه سرخ پوشان باواريايي به مقام قهرماني بوندس ليگا و ليگاپوکال رسيد.
هاشميان در بازگشت مجدد به تيم ملي نيز بسيار خوش درخشيد و با گل هاي حساسش مقابل قطر و ژاپن راه صعود ايران به رقابت هاي جام جهاني 2006 را هموار کرد.
او حتي در رقابت هاي مقدماتي جام ملت هاي آسيا نيز با زدن يک گل حساس به کره جنوبي روحيه فوق العاده به ايران پس از نتيجه نااميدکننده مساوي مقابل سوريه در تهران داد.
وحيد متولد سي ام تيرماه 1355 است.
پيش از اين مهدي مهدوي کيا و علي کريمي از تيم ملي فوتبال ايران خداحافظي کرده اند.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ