- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار همایش و کنگره ها


نخستين سمپوزيوم آنفلوانزاي پرندگان مهرماه در ايران برگزار مي شود
شيراز- نخستين سمپوزيوم آنفلوانزاي پرندگان در ايران روزهاي 29 و 30 مهرماه آينده به ميزباني دانشگاه شيراز در اين شهر برگزار مي شود.
به گزارش ايرنا، دکتر حسن نيلي رييس مرکز تحقيقات بيماريهاي پرندگان ورييس بخش طيور دانشگاه شيراز روز شنبه با اعلام اين مطلب به خبرنگاران گفت: اين سمپوزيوم با هدف بررسي هر چه بيشتر بيماري آنفلونزاي پرندگان و يافتن راهکارهاي علمي و عملي مقابله با بيماري زايي و همچنين کنترل اين بيماري در کشور ، با همکاري و مشارکت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي ، سازمان دامپزشکي کشور، دانشگاه علوم پزشکي ، صندوق بيمه محصولات کشاورزي و ساير دستگاههاي علمي و اجرايي در دانشکده دامپزشکي دانشگاه شيراز برگزار خواهد شد.
نيلي که دبير علمي سمپوزيوم آنفلوانزاي پرندگان است، افزود: در اين سمپوزيوم که فراخوان آن از اول تيرماه امسال آغاز شده است و تا پايان ماه جاري ادامه دارد ، متخصصين ، محققين دانشگاهي و محققين شاغل در مراکز تحقيقاتي از وزارتخانه هاي علوم تحقيقات و فناوري ، بهداشت و درمان و آموزش پزشکي و وزارت جهاد کشاورزي، تجربيات و يافته هاي خود در زمينه آنفلونزاي را در قالب پوستر و سخنراني عرضه خواهند کرد.
وي خاطرنشان کرد: مقاله هايي که در اين سمپوزيوم ارائه خواهد شد، عمدتا تحقيقي و حاصل تجربيات محققين است و افزون بر اين نيز از صاحب نظران داخلي و خارجي از جمله انگلستان و آمريکا و ساير کشورهاي اروپايي براي شرکت در اين سمپويوم دعوت شده است.
نيلي اضافه کرد: در حاشيه اين سمپوزيوم دو روزه ، دو کارگاه آموزشي با عنوان "راههاي تشخيص ويروس هاي مولکولي آنفلوانزا" و "آشنايي با ميکروسکوپ هاي الکتروني" ، برگزار خواهد شد.
نيلي در زمينه آنفلونزاي خوکي هم اظهارداشت: آنفلوانزاي خوکي يک بيماري بد سابقه است و مخزن عمده ويروس اين بيماري، پرندگان آبزي و گونه هاي پرندگاني هستند که در حاشيه برکه ها زندگي مي کنند ولي اين احتمال وجود دارد که ساير پستانداران از جمله انسان نيز به اين ويروس ، آلوده شود.
او ادامه داد: هم اينک دنيا با حساسيت زيادي ، قابليت گسترش آنفلوانزاي خوکي را زير نظر دارد و از اين رو همه کشورها و از جمله مراکز بهداشتي ، تدابير امنيتي لازم را در اين زمينه اتخاذ کرده اند.
دکتر نيلي افزود: به همين سبب ما از يک سو با گسترش تعاملات با جوامع روبروهستيم و از سوي ديگر قدرت مقابله دنيا با ويروس اين بيماري نيز افزايش يافته است.
نيلي بيان کرد: با توجه به اينکه گسترش آنفلونزاي خوکي ممکن است زمينه ايجاد شرايط نامطلوب را فراهم کند، به همين سبب ضروري است که در سطوح مختلف ارتباط و تعامل بين مراکز علمي و مراکز اجرايي بيش از پيش افزايش يابد و بخشي از راهکارهاي علمي موجود در اين زمينه ، منوط به ايجاد تعامل بين کشورهاست.
دبير علمي سمپوزيوم آنفلونزاي پرندگان خاطرنشان کرد: مقرر شده است در اين سمپوزيوم ،متتخصصيني از سازمان بهداشت جهاني شرکت کنند و آخرين وضعيت آنفلونزاي خوکي نيز مورد بحث و بررسي قرار گيرد.
نيلي در مورد شمار مبتلايان آنفلونزاي خوکي در کشور گفت: بر اساس آخرين اعلام وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکي تا کنون فقط يک نفر از مسافرين ايراني خارج از کشور ، به اين بيماري مبتلا شده و مورد ديگري از آن گزارش نشده است.
وي گفت: هم اينک در استان فارس ، تجهيز آزمايشگاهي لازم در زمينه مقابله با آنفلونزاي خوکي صورت گرفته است و حتي ستادي نيز در اين خصوص در اين استان تشکيل شده و همچنان اين استان در حال تعامل با ساير مراکز علمي و تحقيقاتي است و به ويژه در زمينه آمادگي مقابله با اين بيماري در وضعيت و شرايط خوبي قرار دارد و از اين حيث ، جاي هيچگونه نگراني وجود ندارد.
رييس بخش طيور دانشگاه شيراز، در بخش ديگري از سخنانش، صنعت طيور را يکي از عمده ترين بخش هاي اقتصادي کشور خواند که سهم عمده اي در تامين پروتئين با کيفيت دارد ولي به گفته وي، هم اينک چالش هاي متعددي اين صنعت را تهديد مي کند.
دکتر نيلي افزود: از عمده اين چالش ها ، کاهش ميزان بهره وري به دليل انتشار بيماري هاي عفوني از جمله آنفلوانزاي پرندگان است.
اين استاد دانشگاه تصريح کرد: کشور ما به سبب وضعيت خاص جغرافيايي خود ، در معرض همه گيري اين بيماري قرار دارد و از اين رو شايسته است که مراکز علمي تحقيقاتي در اين زمينه تدابير لازم را اتخاذ کنند.
وي تصريح کرد: در دو دهه گذشته ، بيماري آنفلونزاي پرندگان به ويژه از سال 1997 که ويروس اين بيماري از به انسان منتقل شد ، از جنبه اهميت بهداشت عمومي و اقتصادي ويروس هاي پرندگان از جمله ويروس هاي تيپ A ، به شدت مورد توجه مراکز علمي و دانشگاهها قرار گرفته است.
دکتر نيلي گفت: در دهه گذشته ، ويروس آنفلونزاي پرندگان بصورت سريع از جنوب شرق آسيا شيوع يافت به نحوي که در يک فاصله زماني کوتاه ، بيش از 60 کشور دنيا درگير اين بيماري شدند.
وي افزود: اگر چه ويروس آنفلونزاي پرندگان بسيار کشنده است ولي هنوز تا کنون قابليت انتقال اين ويروس از انسان به انسان مشاهده نشده و به اثبات نرسيده است .
وي اظهار داشت: در يکي دو دهه گذشته با عبور از سد بين گونه اي توسط ويروس هاي آنفلونزاي پرندگان ، بر اهميت بهداشت عمومي اين ويروس ها افزوده شده است زيرا بشر سابقه ذهني خوبي از عالمگير شدن ويروس هاي آنفلوانزا ندارد و بدترين تجربه تاريخي بشر ، مربوط به سال 1918 است که برآورد مي شود حدود 50 ميليون انسان در اثر همه گيري جهاني تلف شده اند.
نيلي در زمينه پيشينه مرکز تحقيقات بيماري هاي پرندگان دانشگاه شيراز گفت: پارسال وزارت علوم تحقيقات و فناوري ،موافقت اصولي خود را با تاسيس اين مرکز اعلام کرد .
وي گفت: از عمده ترين اهداف تشکيل اين مرکز، تشخيص به موقع همه گيري بيماري هاي پرندگان و رديابي مستمر عوامل بيماري زا و مهلک در منطقه فارس و جنوب کشور، تحقيق و پژوهش در زمينته توليد و ارزيابي فراؤرده هاي بيولوژيک مورد نياز براي کنترل و پيشگيري از بيماري هاي طيور ، گسترش مرزهاي دانش در زمينه بيماري هاي طيور وپاسخگويي به نيازهاي تخصصي مراکزاجرايي کشور در زمينه هاي تخصصي مورد نياز صنعت طيور وهمچنين برقراري ارتباط با مراکز تحقيقاتي داخلي و خارجي براي حل معضلات صنعت طيور است.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ