- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اطلاعات عمومی


102نفرآخرين شمارمبتلايان به تب‌هاي خونريزي دهنده درسال گذشته

كارشناس مسئول اداره زئونوز(بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام) وزارت بهداشت، آخرين شمار مبتلايان انساني به تب‌هاي خونريزي دهنده ويروسي در كشور را در سال 87، 102 نفر برشمرد و افزود: از اين تعداد 96 نفر در استان سيستان و بلوچستان، يك نفر در استان اصفهان و پنج نفر در استان فارس گزارش شده است.

دكتر محمد زينلي، در آستانه روز ملي مبارزه با بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام در گفت وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اين كه بر اثر مراقبت‌هاي ويژه دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور از موارد انساني مبتلا شاخص مرگ و مير بيماران كاهش چشمگيري داشته است اظهار كرد: با وجود اين كه ميزان مرگ و مير براي اين بيماري در دنيا بيش از 50 درصد گزارش شده است؛ در ايران فقط 10 تا 15 درصد موارد انساني به مرگ منجر شده است.

وي، افغانستان، پاكستان، كشورهاي شمالي نظير آذربايجان، عراق و به ويژه تركيه را از كشورهاي آلوده به لحاظ بيماري تب‌هاي خونريزي دهنده ويروسي دانست و افزود: از راه‌هاي پيشگيري و كنترل اين بيماري مشترك بين انسان و دام، شناسايي و گزارش دام‌هاي آلوده به كنه و هماهنگي بين بخشي با سازمان دامپزشكي بوده است.

كارشناس مسئول اداره زئونوز (بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام) وزارت بهداشت، با اشاره به ضرورت سمپاشي دام‌هاي آلوده به كنه گفت: ‌دام‌هاي مبتلا به تب‌هاي خونريزي دهنده ويروسي فاقد هرگونه علامتي هستند؛ اما بيماري از طريق گزش كنه به انسان منتقل مي‌شود.

دكتر زينلي با بيان اينكه در ايران بيش از 80 درصد از موارد انساني با دريافت داروي ريباويرين به طور موثر درمان مي‌شوند، گفت: اين دارو از سوي وزارت بهداشت به طور رايگان در اختيار بيماران قرار مي‌گيرد.

وي در ادامه با توصيه به مسافران تابستاني كه قصد عزيمت به مناطق روستايي دارند به عدم تماس با دام‌هاي آلوده به كنه در ادامه يادآور شد: همچنين بايد حين ذبح گوسفند از وسايل حفاظت شخصي نظير عينك، گان، ‌ماسك، چكمه، دستكش و روپوش استفاده كرد تا بدين ترتيب مانع از ورود ترشحات و خون دام‌هاي آلوده از طريق جراحات پوستي و مخاط چشم شود.

كارشناس مسئول اداره زئونوز(بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام) وزارت بهداشت، با بيان اينكه با ذبح بهداشتي دام‌ها در مراكز كشتار دام كه زير نظر سازمان دامپزشكي تعبيه شده مي‌توان مانع از آلودگي سطح شهر به اين ويروس شد، يادآور شد: پرسنل درماني هم در بيمارستان‌ها بايد با رعايت موارد ايزولاسيون و نكات بهداشتي همه جانبه مانع از ورود ترشحات و خون بيمار آلوده به بدنشان شوند.

دكتر زينلي، با بيان اين كه تب‌هاي خونريزي دهنده ويروسي شمار زيادي از بيماري‌ها را شامل مي‌شود، افزود: «تب لاسا»، «تب دره ريفت»، «تب دانگ»، «تب ابولا»، تب كريمه كنگو و تب خونريزي دهنده با سندرم كليوي از مهم‌ترين آن‌ها در دنيا به شمار مي‌روند.

وي از علل با اهميت شمرده شدن اين بيماري را تمايل به اندمي شدن (ماندن در منطقه)، شدت و وخامت بيماري و افزايش شمار مرگ و ميرمبتلايان، عوارض و زيان‌هاي اقتصادي و سرايت سريع آن از انسان به انسان برشمرد و افزود: اين بيماري در دام درمان و واكسني ندارد و از سال 78 تاكنون تب خونريزي دهنده كريمه كنگو (CCHF‌) در كشور شناسايي شده است.

كارشناس مسئول اداره زئونوز(بيماري‌هاي مشترك بين انسان و دام) وزارت بهداشت، يكي از راه‌هاي انتقال اين بيماري به انسان را گزش كنه هيالوما (كنه ميزبان) دانست و يادآور شد: تماس با خون، ترشحات و لاشه آلوده دام‌ها حين ذبح از ديگر راه‌هاي انتقال اين بيماري است؛ از اين رو قصاب‌ها و كساني كه تماس مستقيم با دام دارند بيشتر در معرض خطر ابتلا هستند.

دكتر زينلي با بيان اينكه بيماري در دام بدون علامت است به ايسنا گفت: در دوره يك هفته‌اي ويرمي بيماري، ويروس در بافت‌ها و خون دام منتشر مي‌شود كه چنانچه ذبح دام در اين مرحله صورت گيرد بيماري با ورود خون آلوده به ويروس از طريق جراحات و پاشيده شدن به مخاط چشم به انسان منتقل مي‌شود.

وي، از نكات كليدي براي تشخيص باليني بيماري CCHF در انسان را وجود سابقه سفر و يا اقامت در مناطق روستايي طي دو هفته گذشته عنوان كرد و افزود: شروع ناگهاني تب، درد عضلاني، خونريزي از بيني و يا بروز بثورات جلدي چون راش، پتشي و پورپورا از علايم بيماري است.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ