- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اطلاعات عمومی


امکان همه گيري آنفلوانزاي خوکي در فصول سرد سال بيشتر مي شود
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت گفت: هم اکنون آنفلوانزاي خوکي در فاز شش همه گيري قرار دارد که امکان گسترش آن به طور قطعي در همه جاي دنيا وجود دارد و احتمال شيوع اين بيماري در فصول سرد سال بيشتر مي شود.
دکتر "محمد مهدي گويا" روز دوشنبه در سمينار آنفلوانزاي خوکي که در دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار شد، گفت: هم اکنون آنفلوانزاي خوکي در فاز شش همه گيري قرار دارد؛ آنچه مسلم است اين است که اين بيماري قطعا در همه جاي دنيا منتشر مي شود و بايد آمادگي هاي لازم در برابر آن فراهم شود.
وي گفت: همه گيري آنفلوانزاي خوکي در کشورهايي مثل ايران عمدتا در فصول سرد سال پيش بيني مي شود و يکي از دلايلي که تاکنون باعث شده، انتقال ويروس آنفلوانزاي خوکي با کندي صورت گيرد مساله آب و هوا و گرماي هوا بوده است.
گويا با اشاره به اينکه اين بيماري در کل نيمکره جنوبي زمين در حال گسترش است، گفت: اما هر امکاني بعيد نيست و ممکن است در فصول گرم سال نيز شاهد ابتلاي مواردي از آن باشيم.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير دار وزات بهداشت اظهار داشت: از جمله تفاوت هاي آنفلوانزاي خوکي با آنفلوانزاي معمولي در اين است که نوع معمولي آن بيشتر در کودکان، سالخوردگان و افرادي که داراي بيماري هاي زمينه اي هستند بيشتر است؛ اين در حاليست که آنفلوانزاي خوکي بيشتر در جوانان و نوجوانان بروز مي کند و مدرسه ها کانون اصلي انتشار اين بيماري محسوب مي شود.
وي تاکيد کرد: بنابراين لازم و ضروري است بين مدارس و مراکز درماني هماهنگي هاي لازم وجود داشته باشد و در صورت مشاهده موارد مبتلا ، حتما به مراکز درماني اطلاع داده شود.
گويا با اشاره به اينکه شکل بيماري آنفلوانزاي خوکي در مکزيک حالت هاي شديدي دارد که به نظر مي رسد در اروپا ضعيف تر باشد، گفت: پيش بيني مي شود اين بيماري در کشورهاي آسيايي و آفريقايي اشکال شديدتري داشته باشد که بايد مورد توجه جدي قرار گيرد.
وي خاطر نشان ساخت: بسياري بر اين عقيده اند که اين بيماري از حيوان به انسان منتقل مي شود، اما بايد گفت هم کنون از اين حد گذشته و يک بيماري عفوني شديد است که شدت انتقال آن سه برابر آنفلوانزاي فصلي است.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت اضافه کرد: ميزان حمله اين بيماري 22 تا 33 درصد است، اما ميزان حمله آنفلوانزاي معمولي 10 تا 20 درصد است.
وي گفت: هم اکنون مهمترين راه انتقال آن از انسان به انسان است که به طور مستقيم از طريق قطرات تنفسي و به صورت غير مستقيم از راه دست دادن، امکان انتقال عفونت اين ويروس وجود دارد.
گويا تصريح کرد: از مهمترين علايم بيماري مي توان به تب ناگهاني بالاي 38 درجه سانتي گراد، سرفه ، گلودرد به همراه خستگي، لرز، ضعف، دردهاي عضلاني و ناراحتي گلو اشاره کرد.
وي يادآور شد: بيماران مبتلا به آنفلوانزاي پرندگان به طور متوسط 60 درصد جان خود را از دست مي دهند، در برخي کشورها حدود 80 درصد و در برخي کشورها نيز حدود 30 تا 35 درصد افراد جان خود را به دليل آنفلوانزاي پرندگان از دست مي دهند.
وي با بيان اينکه در آنفلوانزاي خوکي ميزان مرگ و مير کمتر از يک درصد است گفت: در آنفلوانزاي پرندگان در ابتدا در پرندگان بروز مي کند که به همين دليل امکان کنترل بيشتري در مورد آن وجود دارد که در صورت ابتلاي پرندگان در منطقه اي مي توان پرندگان آن منطقه را معدوم کرد و از انتقال آن به ساير بخش ها و به انسان ها پيشگيري به عمل آورد.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت يادآور شد: آنفلوانزاي هاي پاندمي هر 30 تا 40 سال رخ مي دهد و بسياري از انسان ها را گرفتار مي کند و مرگ و مير گسترده اي را به دنبال دارد.
وي افزود: دوره زماني اين پاندمي ، شش ماه تا دو سال است اين بيماري چند موج دارد و لازم است در تمام عرصه ها براي مقابله با آن امادگي لازم وجود داشته باشد.
گويا خاطر نشان ساخت: زماني که پاندمي آنفلوانزاي خوکي شروع شود 98 درصد مبتلايان سرپايي درمان مي شوند و اصلا نيازي به بستري شدن آنها در بيمارستان ها نيست مگر اينکه شاخص هاي خاصي وجود داشته باشد.حتي اشکال ضعيف بيماري نيازي به داروهاي ضد ويروسي ندارند.
وي گفت: در اين شرايط يک تا دو درصد بيماران نياز به بستري دارند و اين تعداد نيازمند مراقبت هاي شديد دارند و همچنين يک تا درصد بيماران مبتلا به آنفلوانزاي خوکي در شرايط پاندمي جان خود را از دست مي هند.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت يادآور شد: پيش بيني مي شود وضعيت کنوني اين ويروس در موج هاي بعدي تغيير کند چون سرعت انتقال آن زياد است ممکن است جهش پيدا کند و قدرت بيماري زايي و مرگ و مير ناشي از آن افزايش يابد.
وي افزود: وقوع پاندمي غير قابل پيش بيني است و هميشه در فصل سرما و زمستان صورت نمي گيرد اما تا کنون تغييري در آرايش ژنتيکي آنفلوانزاي خوکي صورت نگرفته است.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت اظهار داشت: موج هاي آنفلوانزاي خوکي ممکن است شش تا هفت هفته طول بکشد و ظرف چند هفته تعداد زيادي را درگير کند.
وي اظهار داشت: ضمن اطلاع رساني در خصوص اين بيماري نبايد ايجاد نگراني کرد و بايد سعي داشت در مردم ايجاد نگراني شديد نشود و مانع از مختل شدن زندگي مردم بر اثر ترس از اين بيماري شد.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت يادآور شد: تا به حال 29 هزار و 669 نفر به اين بيماري مبتلا شده اند که از اين بين 145 نفر جان خود را از دست داده اند.
وي با شاره به اينکه هم اکنون درجه پاندمي اين بيماري به فاز شش رسيده است، گفت: فاز شش به اين معنا است که پاندمي بيماري در حد متوسطي قرار دارد و در تعريف پاندمي حد متوسط بايد گفت، اکثريت موارد مبتلا به آنفلوانزاي خوکي در اين مرحله خفيف است و نيازي به بستري در بيمارستان و استفاده از داروهاي ضد ويروسي نيست.
گويا اضافه کرد: همچنين در اين بيماري نيازي به پيش بيني هاي بيمارستاني ندارد و همين تعداد تخت هاي بيمارستاني کافي است. دراين مرحله بيماري هنوز نتوانسته است فرم هاي شديدتري به خود بگيرد و بيمارستان ها را از کارايي هاي لازم بيرون آورد.
رييس مرکز مديريت بيماري هاي واگير وزارت بهداشت يادآور شد: در اين شرايط مهمترين اقدام پيشگيرانه صرفا بهداشت فردي به صورت شست و شوي دست ها، گرفتن دستمال جلوي دهان و بيني به هنگام عطسه و سرفه است همچنين کادرهاي پزشکي که در تماس با بيمار قرار دارند بايد بطور مدام دست هاي خود را بشويند .
گويا تصريح کرد: برآورد ما اين است که در شرايط پاندمي آنفلوانزاي خوکي ، بين 10 تا 24 ميليون نفر ظرف دو سال به اين بيماري مبتلا شوند که از اين تعداد حدود يک ميليون و 500 هزار تا دو ميليون و 450 هزار ظرف دو سال نياز به بستري شدن داشته باشند.
وي با اشاره به اينکه هم اکنون برنامه ريزي براي توليد واکسن و زير ساخت هاي لازم فراهم شده است گفت: اقدامات لازم در کشور صورت گرفته داروهاي مورد نياز در اختيار است بخش هاي خاصي در سراسر کشور به صورت ايزوله پيش بيني شده به اين صورت که در 72 نقطه کشور اين اقدامات ايزوله ارايه خواهد شد.
سمينار يک روزه آنفلوانزاي خوکي H1N1 صبح روز دوشنبه در دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران برگزار شد.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ