- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > آسیب های ورزشی/آسیب دیدگی در رشته های ورزشی


آسیب های شایع در ورزش تنیس ( Tennis injuries )

پیش زمینه

تنیس یک ورزش پیچیده جسمی می باشد که به هماهنگی چشم- دست و شرکت کل بدن در دویدن،وضعیت گرفتن،تاب دادن و ضربه زدن احتیاج دارد. بخاطر این نیازها استقامت ، انعطاف ، تمرینات آمادگی عضلانی برای جلوگیری از صدمات مهم می با شند.بعضی از صدمات تنیس بطور تصادفی اتفاق می افتد( مثل افتادن ) . با وجود این آمادگی ، تکنیک درست ، وسایل مناسب و مراقبت های پزشکی در مواقع درد ، آسیبها را به حداقل رسانده و یا به کلی ازآسیبها  جلوگیری می کند.

 

انواع آسیبهای ورزش تنیس

بیشترین آسیبهای رایج در تنیس عبارتند از: التهاب تاندون چرخاننده سر دست  ، آرنج تنیس ، استرین های مچ ، درد پشت ، درد جلوی زانو شامل کشکک ، آسیبهای تاندون آشیل وعضله دوقلو ، اسپرین ( رگ به رگ شدن ) مچ پا ، انگشت پای تنیس

 

التهاب تاندون چرخاننده سر دست ( Rotator cuff injury )

چرخاننده سر دست شامل عظلات و تاندون هایی است که از تیغه شانه ( scapula ) منشا گرفته وبه استخوان بالایی بازو ( humerus ) می چسبند.این عضلات و تاندون ها اجازه حرکت در بسیاری جهات را به شانه می دهند.نتیجه استفاده زیاد از این قسمت ظاهر شدن  التهاب تاندونی خواهد بود.در تنیس بازان تفریحی این آسیب معمولا در نتیجه زدن سرویس از بالای سر بحد افراط بوجود می آید.و بیشتر وقتی که موقع زدن سرویس زاویه بین دست و پهلو 90 درجه باشد اتفاق می افتد. تغییر تکنیک برای افزایش زاویه بین دست و پهلو به بیشتر از 90 درجه ( زاویه ایده آل 135 درجه ) احتمال بروز آسیب را کاهش خواهد داد.  استراحت ، یخ ، داروهای ضد التهابی غیر استروییدی ( NSAIDs ) مانند ایبو پروفن برای معالجه این وضعیت بکار می رود.اگر بعد از 7 تا10 روز نشانه های آسیب از بین نرفت به پزشک مراجعه کنید. اگرفقط وقتی بازی میکنید نشانه های آسیب ظاهر میشود از یک مربی با تجربه برای تصحیح تکنیک خود کمک بگیرید تا از ظاهر شدن دوباره آن جلوگیری کنید.

آسیب های ورزشی

پیشگیری از آسیبهای ورزشی

آرنج تنیس باز ( Tennis elbow )

آرنج تنیس یا التهاب فوق لقمه خارجی استخوان بازووضعیتی است که با تورم و پارگی در عضلات و تاندون های جانب خارجی آرنج بوجود می آید0 بیشتر کارشناسان فشار اضافه به ساعد در نتیجه بک هند غلط را عامل آن میدانند.وضعیت غلط بدنی با آرنجی که جلوترازراکت است با ضربات دیر و مچی ترکیب شده و عامل فشاراضافه به ساعد می باشد. بک هند با دودست فشار روی ماهیچه هایی که به فوق قرقره خارجی بازو در آرنج می چسبند را  کاهش می دهد. انتخاب درست راکت واندازه دسته نقش مهمی در جلو گیری از این آسیب دارند. سر کوچک و سفتی ریسمان مستلزم بکار بردن نیروی زیادی از طرف ساعد دارد ، که منجر به آرنج تنیس می شود.راکتهای گرافیتی سفت با سر بزرگ که نقطه اثر ( sweet spot ) بیشتری دارند ترجیح داده می شوند. کشش ریسمان باید در حداقلی که سازنده پیشنهاد کرده باشد.دسته باید راحت و نه خیلی کوچک باشد.بهترین راه انتخاب اندازه دسته راکت،اندازه گیری فاصله چین کف دست تا انتهای انگشت حلقه می باشد. معالجه آرنج تنیس شامل استراحت ، یخ ، کمپرس ( فشار ) و بالا نگه داشتن عضو ( RICE ) و داروهای غیر استروییدی ضد التهابی است . اغلب این وضعیت به صورت مضمن در می آید و رفع آن مشکل می باشد. کاهش زمان بازی و ساعد بند و برنامه های باز توانی از دیگر راههای درمان میباشند. اگر همه روشهای درمان جواب ندهد استفاده از عمل جراحی باید مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

استرین مچ  دست ( Wrist strain  )

به نظر می رسد استرین های مچ  با نحوه گرفتن دسته راکت به حالت بی خیالی و بی قیدی مرتبط باشد: چرخاندن کف دست به بالا و برگرداندن سریع مچ هنگام زدن توپ برای بدست آوردن چرخش بالایی توپ ( Topspin ) . بهترین وضعیت گرفتن دسته راکت برای جلوگیری از آسیبهای مچ و آرنج وضعیت دست دادن ( shake - hand ) می باشد،در حالی که راکت با ساعد وضعیت  L  تشکیل می دهد.
پیشگیری از آسیب دیدگی در تنیس
آرنج تنیس بازان
آسیبها و درد مچ دست

درد زانو ( Knee pain )

شایع ترین درد زانو در بازیکنان تنیس درد قسمت جلوی زانو می باشد.این درد ناشی از کاندرومالژیای ( نرم شدن غضروف ) کشکک یا التهاب تاندون بویژه تاندون کشکک می باشد.نخبگان و بازیکنان سطح بالای تنیس تفریحی بیشتر از دیگران با این آسیب مواجه می شوند.این آسیب با عمل جهش زانو موقع زدن سرویس ارتباط دارد.درمان دردجلوی زانو ( حاد ) شامل RICE است ولی درمان باید مکررا با داروهای غیر استروییدی ضد التهابی و یک برنامه تقویت با  قوس کوتاه زانوبرای ساخت عضلات چهار سر ران  تکمیل گردد.

 

آسیب های تاندون آشیل و عضله دوقلو  ( Calf and Achilles tendon injuries )

علت اصلی آسیبهای عضله دوقلو و تاندون آشیل کشیدگی واحد تاندون- عضله میباشد.این واحد از هر دو قسمت زانو و مچ پا عبور می کند.اگر شما نتوانید پنجه پا را بالاتر از پاشنه ببرید در حالی که پا راست می باشد ،این واحد دچار کشیدگی شده است.علت معمول آسیب ، بار زیاد بر این واحد ( در حالت پا راست ) در آغاز گام برداشتن است.
خار پاشنه در ورزشکاران
کشیدگی و پارگی عضلات ساق پا
درد ساق در ورزشکاران

التهاب تاندون آشیل ( Achilles tendonitis )

نتیجه استفاده بیش از حد از آن می باشد. برای درمان آن ،مدت بازی را کاهش دهید و داروهای NSAID  بخورید و در کفشهای معمولیتان پاشنه بلند کن بکار ببرید و با پای صاف حرکات کششی این قسمت  را با تلاش انجام دهید.

 

پارگی تاندون آشیل ( Achilles rupture )

بسیار شدیدتر از التهاب آن می باشد.صدای شلاق مانندی را در پایین ساق احساس میکنید مثل اینکه کسی به پشت ساق شما لگد زده باشد.این یک آسیب مخصوصا دردناک نیست،و بازیکن با فکر اینکه  آسیب به شدت   واقعی نیست آرام می شود.بعد از آسیب بازیکن می تواند با پا به حالت صاف راه برود،ولی قادر به ایستادن بر روی انگشتان پای آسیب دیده نخواهد بود.درمان شامل به قالب گذاشتن و جراحی می تواند باشد ،ولی جراحی برای بیشتر پارگی های تاندون آشیل بخصوص برای ورزشکاران پیشنهاد می شود.
پارگی زردپی آشیل
التهاب و تاندونیت آشیل
توانبخشی درد جلوی ساق

ساق پای تنیس باز ( tennis leg )

پارگی ماهیچه پشت ساق در داخل ساق می باشد،شما ممکن است احساس کنید که با تفنگ ساچمه ای درقسمت بالای عضله دو قلوتیرخورده اید.این پارگی ماهیچه می تواند کاملا ناراحت کننده باشد.مهم است که بازی قطع شود و با روش RICE  به درمان پرداخته شود. رفع آسیب ممکن است چند هفته به طول انجامد.

 

اسپرین مچ پا ( Ankle sprains )

اسپرین لیگامنت های خارجی پا در تنیس شایع می باشد.شما می توانید با انتخاب کفشهای مخصوص تنیس و آنهایی که حمایت اساسی از جانب خارجی پا دارند احتمال آسیب را به حداقل برسانید.موثرترین درمان RICE معمولی برای 24 تا 36 ساعت است،سپس راه رفتن با حمایت کافی روی مچ پا.اگر تورم،درد وکوفتگی شدید می باشد ،به پزشکتان مراجعه کنید . حتی بعد از اسپرینهای کوچک ، حمایت پایدار کننده  مچ پابرای شش هفته هنگام بازی پیشنهاد می شود.
پیچ خوردگی مچ پا
توانبخشی پیچ خوردگی مچ پا ( 2 )
توانبخشی پیچ خوردگی مچ پا ( 1)

درد پشت ( Back pain  )

درد پشت با وضعیت قوسی زیاد یا تاب به پشت هنگام زدن سرویس برای تولید حداکثر نیرو در ارتباط است.این وضعیت بر روی مفاصل کوچک و بافتهای نرم ستون فقرات فشار وارد می کند.به نظر می رسد که تنیس بازان پیر بیشترین درد پشت را دارند  که ناشی از سختی پیش رونده و بیماری های فاسد کننده مثل آرتریت است.یک برنامه آمادگی که برای قوی کردن عضلات شکم و پشت و افزایش انعطاف طرح گردیده باشد می تواند درد پشت را که با تنیس همراه است کاهش دهد.

 

انگشت پای تنیس ( tennis toe )

این آسیب موقعی اتفاق می افتد که انگشتان در داخل کفش هنگام شروع و توقف های ناگهانی فشرده می شوند.انگشت پای تنیس ، خونریزی زیر ناخن می باشد که می تواند کاملا دردناک باشد. پزشک با ایجاد سوراخی در ناخن و کاهش فشار درد به درمان آن می پردازد.از این آسیب با گرفتن ناخن ها و پوشیدن کفشهایی که فضای کافی برای انگشتان دارند می توان جلوگیری کرد.

 

ترجمه: سیاوش معصومی

منبع : www.sportsinjuryclinic.net

 

 

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ