- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اطلاعات عمومی


كاهش شيوع گواتر در بين دانش‌آموزان ايراني

رييس پژوهشكده غدد درون‌ريز دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه شيوع گواتر در بين دانش‌آموزان ايراني طي بيست سال گذشته از 68 به 6 درصد رسيده است، تیروئیدافزود: علت كمبود يد سيلاب‌ها، يخبندان‌ها و بارش‌هاي مكرريست كه باعث فقير شدن خاك از يد شده است.

 دكتر فريدون عزيزي در كنفرانس يك روزه «اختلالات تيروئيد»، با بيان اينكه گياهان رويش يافته در اين خاك‌ها و حيواناتي كه از آن گياهان تغذيه مي‌كنند نيز دچار كمبود يد هستند، افزود: هم اكنون كشورهاي مختلف اقداماتي در جهت مبارزه با كمبود يد و يدرساني انجام داده‌اند، به نحوي كه دوسوم مردم دنيا يد كافي دريافت مي‌كنند، اما هنوز يك سوم ساكنان كره زمين (2 ميليارد نفر) در معرض كمبود يد هستند.

وي مهمترين عارضه كمبود يد را ضايعات مغزي برشمرد و افزود: 95 درصد رشد مغزي در دوران جنيني و سه سال نخست زندگي، صورت مي‌گيرد.

رييس پژوهشكده غدد درون ريز دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با بيان اينكه با آغاز برنامه نمك يددار از سال 68 تاكنون از بروز گواتر 21 ميليون كودك جلوگيري شده است، افزود: با اين طرح، به ضريب هوشي (IQ) سه ميليون ايراني هم بيش از 60 ميليون پوينت اضافه شده است.

دكتر عزيزي T3 و T4 هورمون‌هاي تيروئيدي را در رشد سلول‌هاي مغزي، يادگيري و رشد جمعي و تكامل سيستم عصبي رواني موثر برشمرد و افزود: گاهي كمبود يد و عوارض ناشي از آن به صورت افت تحصيلي و كاهش قدرت يادگيري در فرد تظاهر مي‌كند.

وي با بيان اينكه يد يك ريزمغذي نظير روي و مس است، گفت: ميزان نياز روزانه به يد 150 ميكروگرم است، به نحوي كه نياز بشر در طول عمر به ميزان يك قاشق چايخوري است.

رييس پژوهشكده غدد درون ريز دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي با اشاره به وجود 15 ميلي‌گرم يد در بدن، افزود: 60 درصد از اين ميزان يد براي توليد هورمون‌هاي T4 و T3 در غده تيروئيد است.

دكتر عزيزي به نقش هورمون‌هاي تيروئيد در تنظيم متابوليسم بدن اشاره كرد و يادآور شد: از شاخص‌هاي مهم در برنامه‌ريزي كشوري براي دريافت كافي يد، ميزان يد موجود در ادرار است كه بيش از يكصد ميكرو‌گرم در ليتر مي‌باشد.

وي با بيان اينكه نياز زنان باردار و شيرده به يد افزايش مي‌يابد، افزود: زن باردار و شيرده بايد 250 تا 300 ميكروگرم در روز يد دريافت كند.

رييس پژوهشكده غدد درون ريز دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در خصوص مكانيسم افزايش فعاليت تيروئيد در دوران بارداري، توضيح داد: استروژن ترشح شده از جفت، باعث افزايش ساخت پروتئين در كبد مي‌شود كه با T4 موجود در سرم باند شده و افزايش فعاليت تيروئيد را سبب مي‌شود.

به گفته دكتر عزيزي، همچنين HCG مترشحه از جفت مشابه TSH عمل كرده و افزايش فعاليت غده تيروييد را تشديد مي‌كند از اين رو با افزايش فعالت غده تيروئيد در دوران بارداري، زنان باردار به مقادير بيشتري از يد نياز دارند.

رييس پژوهشكده غدد درون‌ريز دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي درباره نياز جنين به يد نيز گفت: سلولهاي مغزي در شش ماه نخست دوران بارداري تشكيل مي‌شود، اين در حاليست كه غده تيروئيد جنين از هفته 12 تا 17 ( از ماه چهارم ) تشكيل مي‌شود. بنابراين جنين در سه ماه اول بارداري نياز شديدي به هورمون تيروئيد T4 مادر دارد، از اين رو كمبود يد در اين دوران، عوارض مغزي بر جاي مي‌گذارد.

دكتر عزيزي با بيان اينكه در دو ماه نخست بارداري 50 هزار سلول مغزي تشكيل مي‌شود، افزود: همچنين براي ايجاد يك ميليون بيليون ارتباطات بين سلولي كه ضريب هوش را مشخص مي‌كند به هورمون T4 نياز است.

وي با بيان اينكه در كم كاري خفيف‌ تيروئيد 4 درجه ضريب هوشي و در كم كاري متوسط تا شديد 5/12 تا 5/13 درجه ضريب هوشي كاهش مي‌يابد، گفت: همچنين كمبود يد در كاهش آستانه شنوايي موثر است.

دكتر عزيزي با توصيه به زنان باردار براي استفاده از نمك يددار در قبل و حين دوران بارداري گفت: در اين صورت نيازي به تجويز مكمل يد نيست.

رييس پژوهشكده غدد درون‌ريز دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در پايان تاكيد كرد كه بايد از نمك يدداري توصيه شده كه غالبا با بسته‌بندي زردرنگ است، استفاده شود و از مصرف نمك‌هاي صنعتي و تصويه نشده خودداري كرد.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ