- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


از بين بردن سلول‌هاي سرطان سينه با نانوذرات دوقلو

دانشمندان با بکارگيري نانوذرات دوقلو موفق به کشتن و هدف گيري سلول‌هاي سرطان سينه شدند.

گروهي از شيميدانان دانشگاه براون، نانوذرات دوقلويي را ابداع کرده‌اند که بطور خاص سلول سرطاني Her-2-positive که يک سلول بدخيم است و حدود 30 درصد از بيماران سرطان سينه را تحت تأثير قرار مي‌دهد، هدف گيري کند.ظاهر اين نانوترکيب همانند يک دمبل کشيده شده است.

گفتني است داروهايي که در مدت شيمي‌درماني تجويز مي‌شوند، مي‌توانند اثرات جانبي بدي بدنبال داشته باشند. اين اثرات جانبي بدين علت روي مي‌دهد که داروهاي وارد شده به بدن، همان‌گونه که سلول‌هاي سرطاني را هدف قرار مي‌دهد، به سلول‌هاي سالم نيز آسيب مي‌رسانند.

اين پژوهشگران با اتصال يک نانوذره طلا به يک نانوذره اکسيد آهن، نانوذره‌اي دوقلو را ساخته‌اند که در يک طرف يک پروتئين پادتن مصنوعي به نانوذره اکسيد آهن اتصال دادند و در سوي ديگر نيز به نانوذره طلا، سيس‌پلاتين را متصل کردند، ظاهر اين نانوترکيب همانند يک دمبل کشيده شده است.

در اين حالت نانوذره اکسيدآهن همانند GPS عمل نموده و مشابه يک موشک هدايت شونده درون سلول سرطان سينه Her-2 جاي مي‌گيرد. پادتن متصل‌شده، از آن جهت حائز اهميت است که با پادژن- پروتئيني که بر روي سطح سلول بدخيم واقع شده است، پيوند برقرار مي‌ کند. از سوي ديگر، زماني که پادتن و پاد‌ژن به يکديگر متصل مي‌شود، خودروي نانوذره‌اي بر روي سلول سرطاني لنگر مي‌اندازد. در اين هنگام، خودرو مسافر خود- سيس‌پلاتين- را درون سلول بدخيم پياده مي‌کند.

گروه پژوهشي براون در حرکتي ماهرانه براي پيوند دادن نانوذرات طلا با سيس‌پلاتين، از پيوند کووالانسي حساس به pH استفاده کردند تا اطمينان حاصل نمايند که دارو در داخل بدن رها نشده بلکه تا زمان آزاد شدن در درون سلول بدخيم، اتصال خود را با نانوذره حفظ کرده است.

در آزمايشهاي انجام شده در آزمايشگاه، ترکيب طلا- نانوذره آهن به طور موفقيت آميز، سلول هاي سرطاني را هدف قرار داده و داروهاي ضد سرطاني درون سلول هاي بدخيم وارد نمود و در 80 درصد از موارد، اين سلول ها را از بين برد.

نتايج اين تحقيق در مجله‌ي Journal of the American Chemical Society منتشر شده‌است.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ