- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


دست دادن مهمترین راه انتقال آنفلوانزای خوکی است
رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران گفت: مهمترین راه انتقال ویروس آنفلوانزای خوکی از انسان به انسان از طریق دست دادن و روبوسی کردن است.
 
 دکتر ایرج خسرونیا  گفت: تماس با ترشحات دستگاه تنفسی، سرعت انتقال ویروس آنفلوانزای خوکی را در بین انسان ها افزایش می دهد که تماس با ترشحات دستگاه تنفسی طی دست دادن ها و روبوسی با افراد آلوده، به بیشترین حد خود می رسد. 

وی گفت: همچنین با استفاده از وسایل شخصی فرد مبتلا ، امکان انتقال ویروس آنفلوانزا افزایش می یابد.
 
رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی یادآور شد: علایم این بیماری همانند آنفلوانزای فصلی است که به صورت تب، آبریزش بینی و چشم ها، بدن درد، استخوان درد، سردرد، سرفه و اسهال و استفراغ بروز داده می شود. 

این متخصص بیماری های داخلی یادآور شد: در آنفلوانزای خوکی به علت اینکه ریه ها دچار عفونت شدید می شوند در مقایسه با آنفلوانزای فصلی، علایم بسیار شدیدتر است که با درگیر شدن دستگاه تنفسی ، ریه ها و حتی قلب به مرگ بیمار می انجامد. 

خسرونیا یادآور شد: داروهایی برای درمان این بیماری وجود دارد؛ اما با توجه به شدت بیشتر آنفلوانزای خوکی در مقایسه با آنفلوانزاهای فصلی ، با عفونت شدید ریه ها و درگیر شدن قلب ، ممكن است مرگ بیمار را به دنبال داشته باشد. 

وی گفت: در این نوع آنفلوانزا ، عفونت به آسانی به سایرین قابل انتقال است در نتیجه بعد از مدت زمان کوتاهی بر شمار مبتلایان به این ویروس افزوده می شود. 

رییس جامعه پزشکان متخصص داخلی خاطرنشان کرد: سالمندان و کودکان بیشتر در معرض ابتلای به آنفلوانزای خوکی قرار دارند و لازم است این دو گروه بیشتر تحت اقدامات پیشگیرانه در مقابل این ویروس قرار گیرند. 

خسرونیا با اشاره به اینکه انتقال این ویروس از خوک به انسان است، گفت: بعد از انتقال ویروس به انسان ، ویروس با سرعت بیشتری از انسان به انسان منتقل می شود و همین انتقال آسان منجر به همه گیر شدن بیماری در جوامع انسانی می شود. 

رییس جامعه متخصصان داخلی با تاکید بر اینکه هنوز هیچ موردی از آنفلوانزای خوکی در کشور مشاهده نشده ، افزود: با توجه به اینکه ممکن است این ویروس از طریق مسافرین از سایر کشورها وارد ایران شود ضروری است، اقدامات حفاظتی و مراقبتی خاصی در فرودگاههای کشور اعمال شود و مسافرینی که از سایر کشورها وارد می شوند، حتما از نظر آلودگی به این ویروس بررسی شوند.
 
وی اضافه کرد: حتی چنانچه مسافری که از خارج کشور وارد می شود دارای علایم سرماخوردگی باشد برای احتیاط بیشتر، بهتر است از نظر ابتلا به ویروس آنفلوانزای خوکی مورد معاینه کامل قرار گیرد. 

به گفته این متخصص: چنانچه مواردی از آنفلوانزای خوکی در کشوری مشاهده شود به منظور جلوگیری از همه گیری آن باید مهد کودک ها، مدارس، خانه سالمندان، رستوران ها و تقریبا همه اجتماعات تعطیل شوند.
 
بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت تا 12 اردیبهشت 1388 موارد انسانی این بیماری در کشورهای مکزیک، ‌کانادا، اسپانیا، ‌آمریکا، فرانسه، نیوزیلند، ‌آلمان، انگلیس، ‌فلسطین اشغالی، هلند، دانمارک، اتریش، چین گزارش شده است.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ