- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > تناسب و سلامت/مفاهیم تناسب و آمادگی


تاریخچه تناسب

history of fitnessتاریخچه تناسب

سیر تکاملی تناسب (fitness) را می توان به نیاز انسان ها به بقا منسوب کرد و شانه هایی از آن را در ابتدای بشریت یافت.

انسان های اولیه (حدود10 هزار سال قبل از میلاد) نیاز داشتند که بدنی متناسب داشته باشند تا بتوانند به خوبی شکار کنند و آب و غذای خود را تاًمین کنند.

و از آنجایی که کوچ گر (عشایر) شکارچی بودند فعالیتهای این مردم نیاز زیادی به فعالیتهای بدنی و تناسب داشت (برای مثال در مواقع جشن ها ومراسم آنها باید مسیری در حدود 10 تا 30 کیلومتر را برای شرکت در جشن ها در قبایل همسایه مسافرت می کردند)

با اختراع گاو آهن (خیش) و سایر وسایل کشاورزی (10 تا 8 هزار سال قبل از میلاد) زندگی با فعالیت های روزانه ی کمتر آغاز شد. مردان عصر جدید استفاده از گاو آهن و سایر حیوانات را برای انجام کارهای سخت آغاز کردند که منجر به کاهش مقدار فعالیتهای بدنی روزانه شد.

در تمدن های باستانی (2500 ـ250 سال قبل از میلاد) انسان ها ارتباط بین فعالیتهای بدنی با سلامت بدنی را شرح دادند. در چین، بر اساس آموزه های فلسفی کنفسیوس، آنها بیماری های مشخص را با عدم فعالیت بدنی ارتباط دادند. این امر منجر به گسترش حرکات کنگفو در بین مردم شد.

همزمان با آن یوگا نیز در هند گسترش یافت. یوگا ورزشی است که با باورهای هندویی و بودایی مطابقت دارد و به عالم روحانی (درونی) تاًکید دارد.

در 250 ـ400 سال قبل از میلاد یک نیاز شدید به تناسب بدلیل اهداف جنگی و جنگاوری وجود داشت انسان ها در آن تناسب را با عملکرد یک جنگجو در میدان نبرد مرتبط می دانستند.

فعالیتهایی مانند شکار دشمن، راهپیمایی، سواری و پرتاب نیزه نیاز به سربازانی را که از نظر بدنی متناسب هستند افزایش داد.

شاهان ایرانی و اسپارتان ها مثال های خوبی از امپراطورهایی هستند که از تناسب برای سربازان خود استفاده می کردند.

برا ی یونانی های باستان فعلایت برای اینکه از نظر بدنی سالم باشند به همان اندازه که برای ذهن سالم اهمیت قائل بودند، مهم بود.

در این دوره همراه کردن ورزش با موسیقی اتفاق افتاد و محبوبیت یافت که بر این نظریه استوار بود که ورزش برای سلامت بدن و موسیقی برای آرامش روان.سرباز ایرانی- تناسب

رومی ها نیز با اسپارت ها هم عقیده بودند و آنها نیز اهمیت به تناسب بدنی برای کارهای نظامی معتقد بودنداگرچه تمدن رومی به دست بربرها افتاد ولی سقوط آنها شاید بخاطر زندگی راحت طلبانه آنها بود که ناشی از کاهش علاقه ی آنها به تناسب بدنی بود.

در خلال قرون تاریک وسطی (1400 ـ900) ، معقوله «تناسب» که احیاء دوباره را تجربه کرداز آنجایی که فعالیت بدنی بعنوان وسیله ای برای بقا مورد توجه بود.

علاقه ی دوباره بشر به تناسب جسمی از دوره ی رنسانس، باعث احیاء عقاید یونانیان در مورد اهمیت تناسب شد. بسیاری از مشاهیر آن زمان این عقیده را که سلامتی ذکاوت و باهوشی را منجر می شود، گسترش دادند.

در خلال همین زمان است که آموزش فیزیک به عنوان ابزار اصلی در گسترش ارزش تناسب محبوبیت یافت.

در آلمان (1850 ـ 1700) ، فردریش جان لقب "پدر ورزش آلمان" را به خود گرفت. او معتقد بود که جامعه ای که از نظر جسمی متناسب باشد در برابر حملات خارجی مصون تر است.

پرهنریک لینگ از سوئد 3 برنامه ی تمرینی (ورزشی) را معرفی کرد

1ـ تمرینات (نرمش های) آموزشی

2ـ تمرینات نظامی

3ـ تمرینات درمانی (پزشکی)

او با زمینه ی پزشکی قوی که داشت از فیزیولوزی در مطالعه ی خود درباره ی اهمیت تناسب استفاده کرد.در انگلستان یک دانشجوی پزشکی بنام Archibald Maclerin به عنوان یک الگو (فیگور) مطرح شد.او نیز مانند هنریک لینگ، عنوان کرد که برنامه های تمرینی تناسب برای افراد مختلف متفاوت است.

همچنین او پیشرو این نظریه بود که درمان استرس و خستگی فعالیت بدنی است و اینکه تحرکات بدنی در بازی ها و ورزش های خاص برای متناسب بودن کافی نیست. او بعداً اهمیت تمرینات و ورزش های مستمر را شرح داد.

ایالات متحده به طور کلی در آغاز تحت تاًثیر فرهنگ های اروپایی قرار گرفت ولی تمرینات آلمانی و سوئدی در آمریکا به یکباره محبوبیت نیافت و این در امریکاست که مشارکت فعالی از سوی دولت در ترویج سلامتی و تناسب بدنی صورت گرفته بود.روسای جمهوری مانند بنجامین فرانکلین و توماس جفرسون نیاز به تناسب بدن را تصدیق کردند.

در قرن بیستم رئیس جمهور تئودور روسولت که شاید بتوان او را بعنوان "رئیس جمهور تناسب" عنوان کرد مردم را به فعالیت های فیزیکی با قرار دادن مثال هایی تشویق کرد

بسیاری از آمریکایی ها در گسترش تناسب شرکت کردند.

Dr.J.e warren  طراحی ورزش هایی را برای زنان آغاز کرد. کاترین  بیچر تمرین های ساده و سبکی را که همراه با موسیقی انجام می شد (calistenic) گسترش داد The new Gymnastic (تمرین های جدید) توسط دایکلسیون لوئیس در 1856 معرفی شد.

Edward hitchocock  استفاده از روشها آنتروپومتریک (انسان سنجی) برای بررسی بدنی افراد معرفی کرد.

ویلیام اندرسون از سوی دیگر خود را بر روی روش های آموزش تمرین ها متمرکز کرد دودلی سرجنت آموزگاران سازمان دهی شده ای را که متدولوژی تناسب را تدریس می کردند افزایش داد.

در دهه 50 جک لالان، یک آموزشگر تناسب، ورزش های موازی، آبی ـ هوازی و مقاومتی را توسعه داد. و همچنین او یکی از دست اندرکاران ساخت اولین ماشین کابل ـ قرقره، ماشین اسمیت (یک دستگاه امن برای انجام حرکت اسکات)، اولین دستگاه. اکستشن (کشش) پا و حرکت Jumping Jaek است.دکتر توماس .ک. کورتون اولین کسی بود که پژوهش در رابطه با تناسب را درخواست کرد و توصیه های ورزشی برای افراد را گسترش داد. او همچنین یکی از افرادی بود که تست های ظرفیت قلبی ـ ریوی استقامت عضلانی و انعطاف را ارائه کردند.

در سال 1960 مردی بنام دکتر کن. ه. کوپر لقب " پدر تناسب مدرن" را به خود گرفت. فلسفه او حفظ سلامتی از طریق ورزش های مناسب، رژیم غذایی و تعادل روانی برای پیشگیری از بیماری ها بود.
تناسب و سلامت ( انعطاف پذیری )
ورزشهای افزایش دهنده انعطاف پذیری
ورزشهای تقویت کننده قدرت عضلانی

 

 

دکتر محمد محمدی

 

 

 

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ