- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اطلاعات عمومی


روزهاي پاياني سال وافزايش احتمال بروزانواع مسموميت‌ها

با نزديك شدن به روزهاي پاياني سال و افزايش احتمال بروز انواع مسموميت‌ها اعم از دارويي، شيميايي و غذايي حين خانه‌ تكاني و سفر‌هاي نوروزي، وزارت بهداشت نكات ايمني را به هموطنان توصيه كرد. مسمومیت

 كودكان در سنين 1 تا 6 ساله، جزو گروه‌هاي پرخطر به لحاظ مسموميت به شمار مي‌روند و كودكان در خوردن داروها از رفتار بزرگسالان تقليد مي‌كنند. بنابراين داروها را بايد دور از دسترس كودكان قرار داد.

همچنين به ياد داشته باشيد كه بسياري از داروها و محصولات خانگي نظير جوهر نمك، مواد شوينده و لك بر، سموم حشره‌كش و جونده كش (مانند مرگ موش)، تينر، ضديخ، بنزين و نفت مي‌توانند در صورت بلعيده شدن و تماس با پوست و چشم و يا در صورت تنفس، بسيار سمي باشند.

برپايه اين گزارش، كيف دستي، ساك خريد و كيسه‌هاي نايلوني بايد دور از دسترس كودكان قرار داد چون احتمال بلع اشيا درون ساك توسط كودك وجود دارد و يا اين كه ممكن است كودك حين بازي آنها را روي سر خود كشيده و سبب خفگي وي شود. هنگام بازي كودكان در فضاي باز هم مراقب باشيد تا توسط گل‌ها و گياهان سمي، مسموم نشوند. تماس پوست با برخي از اين گياهان و يا به دهان بردن آنها به مسموميت كودكان منجر مي‌شود.

وزارت بهداشت در ادامه به مسافران نوروزي توصيه كرده است تا در سفرها از خوردن گياهان و قارچ‌هاي خودرو اجتناب كنند و گياهان يا قارچ‌ها را به علت مصرف آنها توسط جانوران، غير سمي تلقي نكنند چون تشخيص گياهان و قارچ‌هاي سمي از انواع بي‌خطر آن بسيار مشكل است. همچنين مسموميت با گياهاني مانند خرزهره، ديفن باخيا و كرچك مي تواند كشنده باشد. در صورت وقوع مسموميت با اين گياهان بيمار را در اسرع وقت به نزديك‌ترين مركز درماني منتقل كنيد.

به گزارش ايسنا، در هنگام مصرف دارو و يا استفاده از فرآورده‌هاي شيميايي حتماً در نور كافي برچسب روي بسته بندي را مطالعه و سپس مصرف كنيد. استفاده از داروها و مواد شيميايي د ر تاريكي مي‌توانند خطرناك باشد. در هنگام استفاده از مواد شيميايي و فرآورده‌هاي شوينده و پاك كننده، پنجره‌ها را باز كنيد تا هوا به خوبي در محيط جريان داشته باشد. از اختلاط مواد شيميايي مانند جوهر نمك و مواد سفيد كننده و لک بر جداً خودداري كنيد چون بخارات و گازهاي ناشي از اين اختلاط بسيار سمي و خفه كننده مي‌باشند.

بر پايه اين گزارش، پس از استفاده از مواد شيميايي سريعاً درب آن را ببنديد و توجه داشته باشيد كه هيچ ظرف دربسته‌اي از دست كودكان در امان نيست. در صورتي كه كودك شما ماده‌اي غير خوراكي را بلعيد، با مركز اورژانس 115و يا مركز اطلاع رساني داروها و سموم 09646 تماس بگيريد.

به خاطر داشته باشيد كه محصولات شيميايي و شوينده، نفت و بنزين را بايد هميشه در ظرف اصلي آن نگهداري كرد. هيچگاه اين فرآورده ها را در ظرف مواد خوراكي (مانند بطري نوشابه) نگهداري نكنيد. چون سبب خورده شدن اشتباهي اين مواد توسط كودكان مي شود. جهت كاهش احتمال بروز مسموميت با گاز منوكسيد كربن هم (كه بي رنگ، بي بو و شديدا" سمي است) بايد يك سيستم تهويه هوا در محيط باشد. دائما" از سلامت و استاندارد بودن دستگاه‌هاي گرمازا و وسايل غذاپزي اطمينان حاصل و دودکش اين وسايل کنترل شود.

به گزارش ايسنا،هيچگاه نبايد در داخل اتومبيل با موتور روشن در مدت هرچند كوتاه خوابيد. اين كار سبب بروز مسموميت كشنده با منوكسيد كربن خواهد شد. همچنين از روشن كردن گاز پيك نيكي در داخل چادر و يا اتومبيل و يا در محيط بسته ديگري به منظور تامين گرما بايد جدا" خودداري شود. چنانچه در محيطي بسته و داراي بخاري نفتي يا گازي حالت تهوع، سرگيجه و خواب آلودگي داشتيد، سريعاً بقيه را در جريان بگذاريد و اگر مشكوك به مسموميت با منوكسيد كربن هستيد سريعاً محيط را ترك كنيد. هر شخصي كه با گاز منوكسيد كربن در تماس بوده و داراي علايم ملايم تا متوسط است بايد فوراً توسط پزشك معاينه شود. نوزادان و افراد مسن، زنان حامله، افرادي كه داراي ناراحتي‌هاي قلبي عروقي هستند هم چنانچه با اين گاز در تماس باشند حتي در صورت نداشتن علامت بايد توسط پزشك معاينه شوند.

مسافران نوروزي هم به خاطر داشته باشند كه غذاهاي مسموم كننده ممكن است بو يا مزه ناخوشايندي نداشته باشند. با وجودي كه اكثر مسموميت‌هاي غذايي معمولاً ظرف 24 ساعت برطرف مي‌شوند، اما بعضي از آنها مي‌توانند كشنده باشند. رعايت ايمني غذايي مانع بروز مسموميت غذايي مي‌شود. پس بايد در ضمن سفر از حمل گوشت خام و تخم مرغ خام و فرآورده هاي لبني با ماندگاري كوتاه خودداري كرد، چرا كه سريعا" فاسد مي شوند.

وزارت بهداشت در ادامه توصيه كرد كه از خريد قوطي‌هاي كنسرو داراي برآمدگي، فرورفتگي و يا نشتي خودداري شود و مطمئن شويد كه درپوش آنها شكسته نشده باشد. اگر فرآورده اي ظاهر و يا بوي ناخوشايندي داشت، به هيچ عنوان آن را نچشيد و کنسروها را قبل از مصرف 20 دقيقه در آب درحال جوشيده حرارت دهيد و سپس مصرف كنيد.

به گزارش ايسنا، طي سفر براي حمل مواد غذايي فاسد شدني، از يخدان مناسب استفاده كنيد و هرگز غذاهاي پخته شده را بيش از 2 ساعت (اگر هواي اتاق گرم مي باشد، بيش از يك ساعت) در دماي محيط رها نكنيد. براي دوباره گرم كردن غذاهاي باقي‌مانده آنها را تا 74 درجه سانتي گراد گرما دهيد و غذاهايي كه بيش از 3 روز باقيمانده‌اند را مصرف نكنيد.

براين اساس، هميشه قبل از آماده كردن و يا خوردن غذا، دستهايتان را با صابون بشوييد. نوعي از اسهال ميكروبي در طي سفر و به علت عدم رعايت بهداشت قابل انتقال است. به خاطر داشته باشيد دستهايتان را بعد از استفاده از سرويس‌هاي بهداشتي، برداشتن گوشت خام، سيگار كشيدن، دست زدن به حيوانات و دست زدن به زباله‌ها حتماً بشوئيد.

وزارت بهداشت با بيان اين كه دستور طلائي پيشگيري از مسموميت غذايي: " پختن غذا و خوردن آن در همان روز " است در پايان تاكيد كرده است: علايم و نشانه‌هاي برخي از مسموميت‌هاي غذايي با تاخير ظاهر مي‌شود(12 تا 24 ساعت بعد از مصرف غذاي آلوده، علايم در فرد مسموم بروز كند) علايم و نشانه‌هاي اين مسموميت‌ها شامل سردرد، تب، خستگي، تهوع، استفراغ، اسهال آبكي شديد، كم شدن آب بدن، ضعف و درد شكم هستند.

بوتوليسم نوعي مسموميت غذايي كشنده است كه در اثر مصرف كشك غير پاستوريزه، غذاهاي كنسروي (كه قبل از مصرف حرارت مناسب به آنها نرسيده است) و يا سوسيس و كالباس خام و آلوده بروز مي‌كند. علايم و نشانه‌هاي اين مسموميت با تاخير(بعد از 12 تا 24 ساعت) ظاهر مي‌شود و شامل تاري ديد، دوبيني، افتادگي پلك فوقاني، عدم توانايي حركتي، اختلال تكلم، لكنت زبان، سختي بلع، و خشكي و درد گلو مي باشد. مهمترين اقدام درماني در اين مسموميت تجويز سريع ضد سم (Anti toxin) در مركز درماني مي باشد. در صورت عدم درمان ممكن است فرد مسموم در اثر فلج تنفسي فوت نمايد.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ