- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


جلال طالبي: تيم ملي فوتبال کره جنوبي توانايي شکست تيم ايران را ندارد
"جلال طالبي" روز يکشنبه با حضور در ايرنا و بازيد از قسمت هاي مختلف اين سازمان، از نزديک با چگونگي فعاليت خبرگزاري جمهوري اسلامي آشنا شد. جلال طالبی
با جلال طالبي در خصوص مسائل مختلف فوتبال از جمله وضعيت کنوني تيم ملي فوتبال، شرايط ليگ برتر و بازي مهم شهرآورد تهران گفت وگو شد که مشروح کامل اين گفت وگو آن در ذيل مي آيد.

س: در آستانه بازي حساس ايران و کره قرار داريم. با توجه به سابقه شما در هدايت تيم ملي فوتبال ايران برابر کره جنوبي در جام ملتهاي آسيا در لبنان، اين تيم را چطور ارزيابي مي کنيد؟

ج: با توجه به بازي هاي اخير تيم ملي کره و شناختي که از اين تيم دارم، کره ديگر آن تيمي نيست که در جام جهاني 2002 به عنوان چهارم جهان رسيد. اين تيم فاکتورهايي را که در جام جهاني 2002 داشت ديگر در خود نمي بيند. با اين حال تيم ملي کره جنوبي هنوز هم به دليل سرعتي که به بازي مي دهد (انتقال سريع توپ و سرعت بازيکنان) مي تواند براي ما خطرناک باشد.

س: اما تيم کره در بازي هاي تدارکاتي اخير خود مقابل بحرين و سوريه آن توانايي لازم را نداشت؟
ج: اين تيم در بازي هاي تدارکاتي خود لژيونرهايش را در اختيار نداشت و شايد به همين دليل بود که نتوانست بازي ايده آل خود را انجام دهد. با اين حال کره جنوبي با توجه به تخصص بازي در عمق دفاع حريف و سرعت زياد در تغيير سيستم و حالت تيمي از تدافعي به تهاجمي در کنار قدرت شوت زني بالا مي تواند هر حريفي را دچار مشکل کند.

س: در بازي مقابل کره در بازي هاي جام ملت هاي آسيا که شما به عنوان سرمربي تيم ملي روي نيمکت نشسته بوديد، چه عاملي باعث حذف ايران شد؟
ج: در آن بازي ها تصور مي کرديم که کره به عنوان تيم اول از گروه بالا مي آيد و چين دوم مي شود و ما در مقابل چين بازي خواهيم کرد اما، شرايط بر عکس شد و با اول شدن چين در گروه، ما در مرحله حذفي به کره جنوبي خورديم. در آن بازي هم در حالي که تا دقايق پاياني از کره يک گل جلو بوديم، با اشتباه فردي گل تساوي را دريافت کرديم تا بازي به وقت هاي طلايي کشيده شود. در وقت هاي طلايي نيز با از دست دادن چند موقعيت مسلم گلزني گل دوم را از کره دريافت کرديم و حذف شديم.

س: اما اين بازي در ورزشگاه يکصد هزار نفري آزادي است و کره کار دشواري را در پيش دارد.
ج: بله، روحيه شکست ناپذيري ايران در ورزشگاه آزادي مقابل کره جنوبي باعث بوجود آمدن استرس و واهمه اي براي بازيکنان کره بوده است و آنها هميشه مي دانند که به هيچ عنوان کار راحتي را در ايران و در مقابل تيم ايران ندارند. در مقابل سرعت بالاي بازيکنان کره، بازيکنان ايراني نيز مي توانند از ضربات آزاد و خلاقيت خود براي شکست حريف استفاده کنند.

س: آيا با شکست کره جنوبي به جام جهاني مي رويم ؟
بدون شک ايران در اين دوره به جام جهاني صعود خواهد کرد. بر خلاف آنکه مي گويند آيا با شکست کره به جام جهاني مي رويم يا خير؟ معتقدم پيروزي يا شکست در اين بازي مي تواند 50 درصد شانس ما را براي اول يا دوم شدن در اين گروه تعيين کند. بنابراين شانس اول يا دوم شدن مطرح است نه رفتن يا نرفتن.

س: ديگر حريفان تيم ملي به خصوص عربستان را در اين گروه چطور ارزيابي مي کنيد؟
ج: به نظرم به جز کره جنوبي، حريف جدي ديگري در اين گروه وجود ندارد. تيم عربستان به جز يک يا دو مورد هيچ زماني نتوانسته است دليل حذف تيم ملي از يک تورنمنت باشد. بنابراين بازي با اين تيم براي ما مشکلي بوجود نخواهد آورد، بخصوص آنکه بازي برگشت ما در مقابل اين تيم در آزادي برگزار مي شود. به نظر من آنقدر که تيم هايي مثل بحرين و قطر مي توانند ما را اذيت کنند، تيم عربستان نمي تواند براي ما دردسر ساز باشد و به احتمال زياد اين تيم را در بازي برگشت به سادگي شکست مي دهيم.
با توجه به شرايطي که در کشورهاي کره جنوبي و شمالي حاکم است بازي برگشت در مقابل اين تيم ها تا حدود زيادي مي تواند براي ما دردسرساز باشد و نبايد اجازه دهيم کار به بازي برگشت به آن تيم ها برسد. در بازي مقابل امارات نيز نبايد مشکل خاصي داشته باشيم چون اين تيم از شانس بسيار پاييني براي صعود به جام جهاني برخوردار است.
ما بايد تکليف خود را در بازي هايي که در خانه در مقابل عربستان،کره جنوبي و امارات داريم روشن کرده تا با کسب 9 امتياز از اين ديدارها خيال خود را بابت صعود به جام جهاني راحت کنيم.

س: چرا هنوز از بازيکنان و بازي هاي تيم ملي هنوز آنطور که بايد و شايد استقبال نمي شود؟
ج: مردم هنوز تيم ملي و بازيکنان جوانش را باور نکرده اند. تيم ملي با بازيکنان جوانش بايد بتواند با کسب نتايج درخشان و خيره کننده، اعتماد تماشاگران را جلب کند تا آنان با علاقه مندي بيشتري اخبار پيرامون تيم ملي خود را پيگيري کنند. مردم همچنين بايد "علي دايي" را به عنوان سرمربي قبول داشته باشند.با اين حال معتقدم که همه اين موارد با گذشت زمان حل خواهد شد.

س: تفاوت تيم ملي جام جهاني 98 فرانسه با تيم ملي فعلي در چيست؟
ج: فوتبالي که مردم را سر شوق نياورد فوتبال نيست. به همين دليل هميشه اين نتيجه نيست که در خاطره ها مي ماند. بلکه بازي با انگيزه، جوانمردانه، زيبا و با برنامه هم مردم را خوشحال کرده و مي تواند خاطره آنرا در اذهان باقي بگذارد.
به عنوان مثال بازي ايران با آلمان يا يوگسلاوي در جام جهاني 1998 فرانسه هر چند نتيجه اي جز شکست براي ما نداشت اما اين بازيها تنها به دليل بازي وفادارانه، جسورانه و زيباي بازيکنان هميشه در خاطره ها ماندگار است.
شايد يکي از نکات مهم و متمايزکننده تيم ملي کنوني با تيم جام جهاني در جذب تماشاگران همين باشد.

س: مهمترين ويژگي تيم ايران در جام جهاني فرانسه چه بود؟
ج: در مقاطعي از زمان در تيم هاي ملي کشورها بازيکناني حضور پيدا مي کنند که شايد 70 تا 80 سال طول بکشد بار ديگر مجموعه اي خوب و يکدست از بازيکنان در کنار هم جمع شوند.
بازيکنان تيمي که در جام جهاني فرانسه حضور داشتند، شايد از لحاظ درک فوتبال بسيار پايين بودند اما، در کار تيمي بسيار موفق عمل مي کردند. بازيکنان در آن تيم مکمل يکديگر بودند و اميدوارم بازيکنان در تيم ملي کنوني نيز بتوانند در کنار هم موفق باشند.

س: عملکرد و برنامه علي دايي در خصوص کنار گذاشتن لژيونرها را چطور ارزيابي مي کنيد؟
ج: به نظر من به جز مهدوي کيا، ساير لژيونر هايي که مدام در تيم خود بازي مي کنند به تيم ملي دعوت شده اند.حتي مهدوي کيا در بازي مقابل امارات و کره شمالي نيز حضور داشت و عدم دعوت وي براي اين ديدار تنها به بازي نکردن مهدوي کيا در تيم باشگاهي اش مربوط مي شود. بدون شک هيچ مربي خواهان آن نيست که اگر بازيکني مثل مهدوي کيا به طور مرتب در تيم باشگاهي اش به ميدان برود را به تيم ملي دعوت نکند.
اگر من هم سرمربي تيم ملي بودم از بازيکناني که در باشگاهشان بازي نمي کنند دعوت نمي کردم. فريدون زندي و آندرانيک تيموريان نيز همانند مهدوي کيا مدتي است که براي تيم هاي باشگاهي خود به ميدان نرفته اند و به همين دليل نمي توان از آنها در تيم ملي استفاده کرد. اما در خصوص بحث عدم حضور علي کريمي در تيم ملي، بايد بگويم که اين مساله يک موضوع کاملا شخصي بود.

س: اما وضعيت لژيونر هاي امارات که اينگونه نيست؟
ج: با شما در اين خصوص موافقم. اگر به 10 الي 15 سال گذشته برگرديم در مي يابيم ليگ امارات کيفيت بسيار پاييني داشت. اما امروزه با سرمايه گذاري هاي زياد در اين کشور بخصوص در عرصه فوتبال، امارات در اين رشته پيشرفت قابل ملاحظه اي داشته و بدون شک کيفيت ليگ اين کشور به مراتب بالاتر از کيفيت ليگ برتر است. فوتبال ما از لحاظ کيفي در مکاني بالاتر از امارات قرار دارد اما از نظر فني، امکانات و مباحث کمي ما بسيار ضعيف تر از امارات هستيم.
امکانات، تمرينات و برنامه ريزي هاي موثر در ليگ امارات به ضرر فوتبال و بازيکنان ايراني شاغل در اين کشور نيست و در چنين کشورهايي نيز مي توان پيشرفت کرد.
اين موضوع به خود بازيکن بر مي گردد که از موقعيت و امکانات در دسترس چطور استفاده کند. حتي نبايد از يابد ببريم که بازيکناني مثل شجاعي، نکونام و کريمي از چنين ليگ هايي به ليگ هاي اروپايي منتقل شدند.

س: به نظر مي رسد علي دايي با حضور ستاره ها در تيم ملي مشکل دارد. نظر شما درباره اين موضوع چيست؟
ج: درباره اين موضوع شايعات زيادي به گوش مي رسد و نمي توانم در خصوص صحت و سقم آن نظر بدهم، ولي عقيده دارم دايي به عنوان مسئول فني تيم ملي بنا به هر دليلي که قطعا بايد ورزشي باشد، مي تواند هر کس را که بخواهد به تيم ملي دعوت کند و از کساني که نمي خواهد دعوت نکند، چون مسئوليت اول کسب نتايج برعهده سرمربي تيم خواهد بود.
علي دايي با بازيکناني که هم اکنون در تيم ملي هستند بيشتر کار کرده و اين شانس را در اختيار جوانان قرار داده است تا آنان بتوانند خودي نشان دهند و به تيم ملي کمک کنند.

س: به نظر شما جوانگرايي صورت گرفته در تيم ملي در اين شرايط به سود تيم ملي هست يا خير؟
ج: اگر بخواهيم به جام جهاني 2010 نگاه کنيم چنين کاري بدون شک به سود تيم ملي است و بايد هر چه زودتر انجام شود.
هم اکنون ما در يک عمل انجام شده قرار گرفته ايم، چرا که با توجه به سن بالاي برخي بازيکنان و اينکه آنان کم کم به مرز بازنشستگي رسيده اند، چاره اي جز جوانگرايي در تيم ملي وجود ندارد.

س: به نظر شما نقطه ضعف کنوني تيم ملي فوتبال در چيست؟
ج: بازگو کردن ضعف ها در اين شرايط کار مناسبي نيست. نه تنها تيم ملي، بلکه فوتبال ما در همه رده هاي مختلف داراي ضعف هاي پايه اي است و بايد تلاش بيشتري براي برطرف شدن آنها در رده هاي سني پايين انجام داد.

س: از مباحث مربوط به تيم ملي بگذريم. شرايط حال و حاضر ليگ برتر را چطور ارزيابي مي کنيد؟
ج: در مقابل مسائل و مشکلاتي که در ليگ برتر وجود دارد، پيشرفتها و نکات مثبتي نيز ديده مي شود. به نظر من مهمترين مشکل ليگ برتر فوتبال ايران اين است که مسائل حاشيه اي جاي متن فوتبال را گرفته و متاسفانه اين حاشيه هاست که فوتبال ما را هدايت مي کند.

س: در آستانه شهرآورد حساس پايتخت، کدام تيم را پيروز ميدان مي دانيد؟
ج: با در نظر گرفتن شرايط حال دو تيم کمتر کسي است که شانس پيروزي را به تيم استقلال ندهد. تيم استقلال هم اکنون در اوج قرار دارد و در مقابل تيم پرسپوليس در برخي مسائل دچار مشکلات حاشيه اي است.
اما بايد دانست که اين ديدار جدا از ساير بازي هاي ليگ برتر است و نتيجه آن به هيچ عنوان به وضعيت و جايگاه تيم ها در جدول رده بندي ارتباطي ندارد.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ