- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


مصرف تركيبات غذايي حاوي ويتامين ازبروزسرطان جلوگيري مي‌كند

يك فوق تخصص بيماري‌هاي خون و سرطان توصيه كرد: رژيم‌هاي حاوي مواد غذايي آنتي اكسيدان مثل تركيبات ويتامين ث، آ و اي مانند ميوه‌جات،‌ سبزيجات، هويج و گوجه فرنگي مانع بروز سرطان مي‌شوند.

دكتر سيد محمدرضا مرتضوي زاده شايع‌ترين علت مرگ و مير در دنيا و كشور ايران را بيماريهاي قلبي عروقي، تصادفات و سرطان عنوان و اظهار كرد: سرطان دومين عامل مرگ و مير در ايران است و از نظر شيوع يك بيماري نسبتا شايع است.

وي در تعريف سرطان گفت: زماني اصطلاح سرطان به كار مي‌رود كه سلول‌هاي بدن تمايل به رشد و تكثير بي رويه داشته و از طرف ديگر باعث ايجاد تومور در بدن شوند. اين تومور الزاما سرطاني يا بدخيم نيست و زماني اصطلاح سرطان را به كار مي‌بريم كه سلول تمايل به انتشار در بدن (متاستاز) داشته باشد.

وي با بيان اينكه با افزايش سن، احتمال ابتلا به سرطان نيز بيشتر مي‌شود، گفت: هر چند اكثر سرطانها در اطفال نيز مشاهده مي‌شود ولي شيوع سرطان در سنين بالا به مراتب بيشتر است.

استاديار دانشگاه علوم پزشكي يزد با اشاره به علل بروز و زمينه ساز سرطان عنوان داشت: زمينه ژنتيك و عوامل محيطي از عوامل مستعد كننده سرطان است. امروزه مشخص شده كه اكثريت سرطان‌ها داراي زمينه ژنتيكي هستند كه به صورت ارثي و اكتسابي در بدن وجود دارد و بدن را مستعد بروز سرطان مي‌كند.

دكتر مرتضوي زاده با بيان اينكه عوامل محيطي در تسريع و ايجاد سرطان نقش دارند خاطرنشان كرد: رژيم غذايي، استرس، چاقي، شغل فرد، استعمال سيگار و الكل از جمله عواملي هستند كه مي‌توانند زمينه‌هاي ژنتيكي را تسريع و باعث بروز سرطان شوند. به همين دليل با كنترل عوامل محيطي مي‌توانيم از بروز بسياري از سرطانها جلوگيري و يا حداقل آن را به تعويق بيندازيم.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي خون و سرطان در ادامه با بيان اينكه رژيم‌هاي غذايي كم چرب و كربوهيدرات كمتر احتمال ابتلا به بيشتر سرطانها را كاهش مي‌دهد، گفت: چنين رژيم غذايي‌اي ميزان بروز سرطان سينه در زنان و سرطان پروستات در مردان را كاهش مي‌دهد.

وي با اشاره به چگونگي تاثير رژيم‌هاي غذايي پرچربي در بروز سرطان به ايسنا گفت: بافت چربي در بدن، محل تبديل يك سري فعل و انفعالات مي‌شود كه منجر به توليد موادي مي‌شود كه خود اين مواد مي‌توانند منجر به افزايش سلولها در بدن و نيز ايجاد سرطان شوند.

وي توصيه كرد: رژيم هاي حاوي مواد غذايي آنتي اكسيدان مثل تركيبات ويتامينC, A , E مانند ميوه جات،‌ سبزيجات، هويج و گوجه فرنگي مانع بروز سرطان مي‌شوند.

اين فوق تخصص بيماريهاي خون اظهار داشت: سيگار از عوامل محيطي است كه نقش ثابت شده‌اي در بروز سرطان ريه دارد به نحوي كه 70 درصد مبتلايان به سرطان ريه سيگاري بوده‌اند و از سوي ديگر، افراد سيگاري غيرفعال نيز در معرض ريسك بروز سرطان‌ها قرار دارند.

وي خاطرنشان كرد: سيگار نه تنها در بروز سرطان ريه نقش دارد بلكه در ايجاد ساير سرطانها نيز موثر است. به نحوي كه در افراد سيگاري خطر بروز ساير سرطانهايي مثل سرطان سينه در زنان، سرطانهاي خون، پوست و مثانه بيشتر است. به همين جهت عدم استعمال سيگار مي‌تواند شانس بروز سرطانها را كاهش ‌دهد.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد با اشاره به نقش استرس‌هاي زندگي در ميزان بروز سرطانها گفت: امروزه بررسي‌ها نشان داده است در زندگي امروزي كه با تكنولوژيهاي پيشرفته همراه است، سرطانها را بدين وسيله مي‌توان كشف كرد ولي از سوي ديگر مشاهده شده افرادي كه زندگي سرشار از استرس دارند مانند استرس‌هاي بسيار شديد از جمله ترس ناگهاني و فوت اقوام بيشتر مبتلا به سرطان مي‌شوند.

وي ادامه داد: ‌از آنجا كه استرس منجر به اختلال در سيستم ايمني بدن مي‌شود و سيستم ايمني خود يك مقابله در برابر سرطان است بنابراين استرس با اين مكانيزم منجر به تشكيل سرطان مي‌شود؛ به طوري كه سرطانهايي مثل سرطان لنفاوي يا سرطان سينه با استرس در ارتباطند.

وي يادآور شد: از نظر شيوع سرطان در كشور ايران و با توجه به آخرين آمار از سوي وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشكي در سال 83 استان يزد يكي از استانهايي است كه سرطان در آن نسبتا شايع است و حتي بعضي سرطانها در استان يزد از جمله سرطان سينه در زنان و سرطانهاي خون شايع‌ترين سرطانهاي موجود در كشور است.

دكتر مرتضوي زاده خاطرنشان كرد: سرطان يك بيماري است كه در اكثر موارد قابل پيشگيري است ودر صورت ابتلا، با تشخيص سريع و به موقع مي‌توان فرد را درمان كرد. سرطان سينه، سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان پروستات در مردان و سرطان روده بزرگ از جمله سرطانهايي هستند كه تشخيص زودرس درمان را بهتر مي‌كند. به عنوان مثال سرطان دهانه رحم با آزمايش پاپ اسمير تشخيص داده مي‌شود به نحوي كه در مرحله اول بيش از 95 درصد بيماران بهبود مي‌يابند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد در پايان توصيه كرد: زناني كه در سنين باروري قرار دارند بايد سالانه آزمايش پاپ اسمير و بعد از سنين 40 سالگي عمل ماموگرافي را انجام دهند. همچنين افراد بعد از سنين 50 سالگي بايد ساليانه اقدام به انجام آزمايش خون در مدفوع و كلونوسكوپي كرده و همچنين مردان بالاي 50 سال نيز به معاينه پروستات و تستPSA اقدام كنند.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ