- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > تناسب و سلامت/مفاهیم تناسب و آمادگی


تناسب و سلامت ( آمادگی جسمانی )

تناسب چیست؟fitness

تناسب به معنای لاغر بودن، داشتن کمر باریک یا عضلات حجیم نیست. بلکه ترکیبی از شاخص هایی است که ما را قادر می سازد از تمام توانایی های بالقوه خود در فعالیت های شدید بدنی استفاده کنیم.

تناسب بدنی عملکرد قلب، شش ها و ماهیچه های بدن را شامل می شود و به طور ویژه ظرفیت قلبی ـ ریوی، نیروی عضلانی، استقامت عضلانی و انعطاف را مورد توجه قرار می دهد.

بعلاوه تناسب بعد روانی و احساسی ما را نیز متاًثر می سازد از آنجایی که آنچه بدن ما انجام
می دهد روان و افکار ما را تحت تاًثیر قرار می دهد.

اگرچه تناسب بدنی و سلامتی همدیگر را تحت تاًثیر قرار می دهند اما یکسان نیستند، یک انسان سالم می تواند بدلیل نداشتن فعالیت ورزشی از نظر بدنی متناسب نباشد.

از طرف دیگر فردی که از نظر بدنی متناسب است ممکن است (بدلیل عدم سلامتی کامل) نتواند فعالیت روزانه یخود را به خوبی انجام دهد.

تناسبچرا؟

هر روزه،تمایل به داشتن بدنی زیبا و متناسب افزایش می یابد در حالی که مقدار زیادی محصولات پزشکی وجود دارد که می تواند آنگونه که دوست دارید جسم شما را زیبا و متناسب کند ولی هنوز حقیقتاً هیچ جایگزینی برای ورزش هایی که باعث تناسب بدن می شوند وجود ندارد. شواهد علمی به طور افزاینده بر این نکته تاکید دارند که بهترین عامل برای دستیابی به تناسب جسمی مورد نظر، بدون شک، ورزش مستمر و منظم است. فواید مهم دیگری علاوه بر ظاهر متناسب وجود دارد که از طریق ورزش کردن حاصل می شود و تناسب کمترین امتیازی است که ورزش کردن به شما ارائه می کند.

 

ورزش بسیاری از مشکلات موجود سلامتی افراد را می کاهد:

ورزش خطر پر فشاری خون پیشرونده، سرطان روده ی بزرگ و دیابت را کاهش   می دهد. و همچنین در افرادی که دارای بیماری ها ی مزمن هستند استقامت و قدرت عضلانی بهبود می بخشد.

 

ورزش احساس سلامتی را در شما بهبود می بخشد

مطالعات یکی پس از دیگری نشان می دهد که فعال بودن از نظر جسمی نه تنها طول عمرشما را افزایش می دهد بلکه کیفیت زندگی شما را بالاتر می برد.نه تنها به شما کمک می کند تا با انرژی بیشتری عمل کنید بلکه یک فعالیت فیزیکی منظم و مستمر کیفیت خواب و توانایی شما در مقابله با استرس را بهبود می بخشد.
ایروبیک و مفهوم آن
ورزش بانوان
گرم و سرد کردن صحیح بدن

 

ورزش می تواند از مشکلات سلامتی شما در آینده جلوگیری کند

ورزش خطر مرگ در اثر بیماری های قلبی ـ عروقی را کاهش می دهد. مطالعات نشان می دهد که حداقل 30 دقیقه فعالیت فیزیکی روزانه، تعداد نگران کننده ی مرگ های ناشی از بیماری های قلبی عروقی را به مقدار زیاد کاهش می دهد و باعث ایجاد یک سلامت گسترده در کل بدن می شود. بهبود سیستم ایمنی در مقابله با بیماری های خفیف و کاهش آسیب دیدگی در هنگام بازی و ورزش نیز از فواید و فعالیت فیزیکی است.

 

ورزش کردن باعث از بین رفتن افسردگی می شود

یکی از بهترین راههایی که می توان غم و غصه را فراری داد ورزش کردن است پژوهش ها نشان داده اند که برای افسردگی های خفیف تا متوسط فعالیت فیزیکی منظم می تواند به اندازه ای روان درمانی موثر باشد. ورزش کردن همچنین می تواند باعث بهبود اشتها در افرادی که میل به غذا ندارند شود و میل شدید به غذا را در افرادی که مستعد پرخوری در هنگام استرس هستند را نیز کاهش می دهد. و ورزش کردن بر خلاف بسیاری از داروها عوارض مثبتی ایجاد می کند.
آسیبهای ورزشی
رشته های ورزشی
سلامت و آمادگی جسمانی

 

ورزش می تواند بسیاری مشکلات سلامتی افراد را آشکار سازد

ورزشکاران حرفه ای و غیرحرفه ای و حتی افرادی که به طور نامنظم ورزش می کنند اغلب تغییراتی را در عملکرد خود مشاهده می کند که می تواند نشانگر یک مشکل بالینی باشد تغییرات ممکن است چیز مهمی نباشد ولی می توانند بیانگر مشکلاتی از قبیل آنمی و مشکلات قلبی باشد.

اگر شما به طور منظم و مستمر ورزش کنید از بدن خود به بهترین نحو مراقبت کنید به طور قطع نتایج مثبت آن را به خوبی در زندگی مشاهده  می کنید.

 

در این وب سایت، تناسب را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار می دهین و تمرین ها و وسایل تمرینی مربوط به تناسب را مورد برسی قرار دهیم و به شما کمک خواهیم کرد که یک هدف قابل دست یابی و واقعی برای تناسب بدنی خود تعیین کنید و با ارائه روش های تمرین به شما در جهت رسیدن به این هدف یاری خواهیم رساند. ما امیدواریم که این وب سایت بتواند آنچه که درباره ی تناسب(fitness) نیاز دارید به شما بیاموزد و شما را به برنامه ها و تمرین های مربوط به تناسب علاقه مند کند و شما را به هدفی که برای خود تعیین کرده اید برساند.

 

محمد محمدی

 

مطالب مرتبط :

 

*ورزش و درمان چاقی

*انتخاب یک باشگاه مناسب Choosing a gym

*تاریخچه تناسب

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ