- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > تناسب و سلامت/مفاهیم تناسب و آمادگی


انتخاب یک باشگاه مناسب ورزشی ( Choosing a gym )

انتخاب یک باشگاه مناسب   Choosing a gymgym1

Gym اغلب مترادف با health club (باشگاه آمادگی جسمانی، بدن سازی) در زبان تخصصی "تناسب" است. پیدا کردن یک باشگاه که تمام نیازهای شما را بر آورده کند و همچنین شما در آن احساس راحتی داشته باشید یک قدم ضروری در دستیابی به هدفی است که برای تناسب خود انتخاب کرده اید(Fittness goal) اگر هدف شما تخصصی تر است بهتر است باشگاهی را انتخاب کنید که برای تمرین هایی که نیاز است انجام دهید مناسب باشد.

اگرچه یکسری ویژگی های معین مشترک بین باشگاهها وجود دارد (مثل: تنوع وسایل ورزشی و کلاس های مختلف ورزشی، اتاق وزنه، کمد نگهداری وسایل شخصی، تمرین دهندگان مجرب) ولی آنها یکسان نیستند. تفاوت در میزان خصوصی بودن باشگاهها، گستردگی امکانات و سرمایه، مشتریان و کارکنان آنهاست.

قبل از عضویت در یک باشگاه، نیازهای خود، بودجه ای که می خواهید صرف کنید و ویژگی های زیر را مورد بررسی قرار دهید

 

میزان سطح خصوصی بودن باشگاه.

باشگاه های دولتی (عمومی)

این نوع از باشگاهها به روی همه ی افرادی که می خواهند از آن استفاده کنند باز است، یک باشگاه دولتی معمولاً برنامه های متنوعی را برای کودکان و بزرگسالان ارائه می دهد (مثال: کلاس های ورزشی، دوره های تابستانی، برنامه هgym3ای تفریحی). با این حال باشگاه های عمومی ممکن است به اندازه ی یک باشگاه خصوصی مشابه (هم سطح) وسایل و مربیان مجرب نداشته باشد.

همچنین، اگر وسایل مناسب هم در یک باشگاه عمومی باشد ممکن است بعضی وقت ها شما لازم باشد مدت طولانی صبر کنید تا برای استفاده از یک وسیله ی خاص نوبت به شما برسد.

 باشگاههای غیر دولتی

بر خلاف باشگاههای دولتی، باشگاههای غیر دولتی یک تجارت سود آور است. اکثر اوقات، بویژه در مورد تناسب و بدن سازی  باشگاههای غیر دولتی با یکدیگر رقابت می کنند. یک باشگاه غیر دولتی یا مستقل است یا نمایندگی یک موسسه ی ملی، محلی و یا منطقه ای است  (مورد اخیر معمولاً در خارج ایران صادق است).

به خاطر رقابت، باشگاههای غیر دولتی تناسب یک سری کامل از انواع ورزشی (از تمرین با وزنه و یوگا) ، فروشگاه خرده فروشی، ماساژ و فزیوتراپی و حتی رستوران که غذا سرو می کند.

 باشگاههای خصوصی

این نوع اغلب شامل نسل جدید باشگاههای کوچک است که در بسیاری از مناطق به وجود آمده، اکثر اوقات، این باشگاهها برنامه های تمرینی فردی به تک تک افراد ارائه می کنند. علاوه بر نظارت ویژه تمرین دهندگان در هنگام تمرین شما دیگر مجبور نیستید شنیدن این جمله را که " لطفاً عجله کنید نوبت من است" تحمل کنید.این باشگاهها برای کسانی خجالتی هستند و یا در حالrecovery یک آسیب هستند مناسب خواهد بود. با این حال، هر چه خصوصی بودن باشگاه افزایش یابد باید آماده ی پرداختن شهریه ی سنگین تری بود.

 باشگاههای ویژه (اختصاصی) Specialized Gym

این نوع مراکز و باشگاهها فقط در یک رشته ی ورزشی فعالیت دارند (مثل: یوگا، هنرهای رزمی، بوکس، صخره نورد و...) در میان مزایای باشگاههای ویژه کیفیت بالای وسایل ورزشی کارکنان ماهر و آموزشگاران خبره بیش تر به چشم می آید. ولی اگر ترجیح می دهید تمرین های مختلفی را برای تناسب انجام دهید و یا برنامه ها ورزشی متنوعی را دنبال کنید این مکان ها برای هدف شما مناسب نیست چرا که کارکنان و وسائل این باشگاهها در یک رشته ی خاص فعالیت می کنند.
تناسب و سلامت
مفاهیم آمادگی جسمانی و تناسب
گرم و سرد کردن صحیح بدن

 

عوامل اجرائی باشگاهها (کارکنان و تمرین دهندگان)

تمرین دهندگان می توانند برای تناسب جسمانی شما سازنده و یا مخرب باشند. آموزشگران و یا تمرین دهندگان نه تنها شما را در اجرای تمرین راهنمایی می کنند بلکه شما را تشویق کرده و توصیه های لازم را در   فعالیت ها مرتبط با تناسب به شما ارائه می کنند یک تمرین دهنده ی توانا، آگاه و نگران (با حس مسئولیت) یک سرمایه ی حیاتی در یک باشگاه است. با این حال عوامل اجرلئی در اکثر باشگاههای آمادگی جسمانی (تناسب) معمولاً بی تجربه و بدون gym2صلاحیت لازم هستند. باشگاههای خوب باید با تمرین دهندگان تحصیل کرده و دارای ودرک تحصیلی در فیزیولوژی ورزش یا دیگر علوم پزشکی. در سایر باشگاهها تمرین دهندگان اغلب هیچ اعتبار نامه ای غیر از بدن متناسب، ماهیچه های حجیم ندارند. با وجود یک تمرین دهنده دارای اعتبار نامه نیز هنوز نمی توان از مناسب بودن یک باشگاه مطمئن بود چرا که باشگاهها نیز معمولاً دارای کواهینامه خاص خود هستند که اغلب تدبیری است برای افزایش اعتبار عوامل اجرایی باشگاه.

 

مشتریان

تقریباً تمام افرادی که به یک باشگاه دولتی (عمومی) می روند افرادی آگاه هستند اگر شما از کسانی هستید که تازه رفتن به باشگاه را آغاز کرده اید و از قرار گرفتن در یک فضای جدید نگرانید باشگاهی را انتخاب کنید که ساکتر و ازدحام کمتری داشته باشد با این حال، افرادی هستند که در یک محیط رقابتی را ترجیح می دهند و نیاز به راهنمایی دائم آموزش دهندگان دارند تا آ«ها را به هدفی که در تناسب انتخاب کرده اند برساند.در این مورد یک باشگاه کامل را انتخاب کنید. اگر هنوز تمایلی به محیط های جمعی ندارید، همیشه می توانید برنامه های تمرینی در خانه را انتخاب کنید که نیازمند وسایل تمرینی در خانه است. همه ی این موارد به شما بستگی دارد.

اگر هنوز نسبت به باشگاهی که انتخاب کرده اید مطمئن نیستید بررسی کنید در صورت امکان قبل از عضویت وسایل باشگاه را امتحان کنید این کار ضمانتی است که از هدر رفتن پول و وقت شما جلوگیری می کند.

 

محمد محمدی

مطالب مرتبط :

*ورزش و درمان چاقی                            *تناسب و سلامت
*تاریخچه تناسب                                     *آغاز یک برنامه ورزشی

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ