- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


مصرف مواد قليايي و مركبات را در هنگام سرماخوردگي فراموش نكنيد!

كارشناس سلامت مركز بهداشت شهرستان يزد توصيه كرد: نوشيدن مايعات گرم بخصوص ليموناد (يك قاشق غذاخوري آب ليمو، يك قاشق غذاخوري شكر به همراه يك قاشق چايخوري نمك طعام را در يك ليوان آب ولرم حل نموده و در هنگام تشنگي و تب بالا بياشاميد)، ‌خوردن مركبات (ليمو شيرين، پرتقال و نارنگي)، سوپهاي گرم و رقيق، اجتناب از خوردن غذاهاي سرخ شده و بوداراز نكات مهم و قابل توجه هنگام سرماخوردگي است.

علي آخوندزادگان در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)منطقه يزد، با بيان اين مطلب كه سرماخوردگي يك بيماري ويروسي قابل پيشگيري است، اظهار كرد: اغلب افراد، عفونتهاي حاد تنفسي را در مجموع سرماخوردگي مي پندارند.

وي با بيان اين كه درصد زيادي از مرگ و مير اطفال به دليل عفونتهاي حاد تنفسي است، افزود: مستعدترين گروه سني كودكان زير پنج سال مي‌باشد.

وي با اشاره به اين كه سرماخوردگي شايع‌ترين بيماري عفوني در افراد است، گفت: اين بيماري هم از نظر اقتصادي و هم از لحاظ عوارض احتمالي آن بسيار با اهميت است و باعث غيبت كارگران و كاركنان از كار و وقفه و ركود در چرخه اقتصادي هر جامعه شده و نيز باعث غيبت محصلين و دانشجويان از كلاس درس مي‌شود كه از عوارض اين بيماري است.

وي خاطرنشان كرد: عدم درمان به موقع سرماخوردگي عوارضي از قبيل التهاب سينوسها، گوش مياني، حلق، ناي و نايژه‌ها را در پي دارد.

كارشناس سلامت مركز بهداشت شهر يزد ادامه داد: بطور متوسط هر فرد در سال 3 تا 5 بار مبتلا به سرماخوردگي مي‌شود كه اين مسئله به تماسها و شرايط و عوامل محيطي بستگي دارد.

وي سرفه، مشكل تنفس، گوش درد و گلو درد را از علائم سرماخوردگي در كودكان زير 5 سال برشمرد و يادآور شد: بطور متوسط هر كودك زير 5 سال 4 تا 6 بار در سال مبتلا به اين بيماري مي‌شود.

اين كارشناس ضعف عمومي، محيط‌هاي پر تراكم و عدم رعايت بهداشت، فصل و مكان جغرافيايي، فراواني ويروس آنفلوانزا در طول ماههاي فصل پاييز و زمستان، شغل و گاهي مسافرت، وضع تغذيه، ناهنجاري‌هاي ساختماني قسمتهاي فوقاني دستگاه تنفس مثل انحراف بيني و بزرگ بودن لوزه‌ها را عوامل زمينه ساز اين بيماري ذكر كرد.

آخوندزادگان ضمن اشاره به راه‌هاي انتقال بيماري ادامه داد: در سرماخوردگي راههاي تنفس فوقاني خصوصا بيني، حلق سينوسهاي ضميمه بيني و حنجره دچار آماس و تورم مي شود. بيش از 100 نوع ويروس مهلك در ايجاد سرماخوردگي دخالت دارند كه به نام ويروس‌هاي بيني (رينو ويروس) موسوم هستند.

وي با بيان اين كه مهمترين راه‌هاي انتقال، شامل‌ استنشاق ذرات عفوني، ويروسها و باسيل سل هستند، افزود: روش انتقال از طريق مستقيم مانند انتشار قطرات آب دهان و روش غيرمستيم بوسيله دست و اشيايي كه به تازگي آلوده به ترشحات بيني و گلو شخص آلوده شده باشد، هستند.

وي انتشار از طريق خون، تلقيح مستقيم و گسترش مجاورتي از راه لوله تراشه و زخم قفسه سينه، دوره كمون (نهفتگي)، را از ديگرراهاي انتقال اين بيماري برشمرد.

وي گفت: شروع بيماري معمولا ناگهاني و با احساس خارش و لرزش در حلق و حالت كوفتگي و خستگي ظاهر مي‌شود و همچنين تب خفيف و ضعف هم ديده مي‌شود (كه در بچه‌ها و شيرخواران شايعتر است).

وي درباره درمان سرماخوردگي گفت: سرماخوردگي درمان ندارد و از سوي ديگر، درمان سرماخوردگي بر مبناي شكايات بيمار است.

اين كارشناس ادامه داد: متاسفانه خود درماني با آنتي بيوتيكهاي مختلف هم از نظر اقتصادي مقرون به صرفه نيست و هم باعث ايجاد مقاومت دارويي در مقابل آنتي بيوتيكها مي‌شود. استراحت، مصرف مايعات كافي و رژيم غذايي به اندازه داروهاي شناخته شده، موثر است.

آخوندزادگان مصرف مواد قليايي و مركبات، بكار بردن مقادير زيادي از ويتامينها بخصوص ويتامين C، تلقيح واكسن پلي والان، پيشگيري از پنوموني (ذات الريه)، واكسيناسيون به موقع و كامل كودك عليه سياه سرفه، ديفتري، كزار،‌ پيشگيري از تماس فرد بيمار با كودك،‌ استراحت و نوشيدن مايعات گرم (پرهيز غذايي) را از مهمترين اقدامات پيشگيري كننده از سرماخوردگي عنوان كرد.

وي اجتناب از تراكم جمعيت در محلهاي زندگي و خواب بخصوص در هنگام سرماخوردگي،آموزش به مردم براي رعايت نكات پيشگيري، عدم تماس نزديك با بيمار، جدا سازي بيمار در مدارس و محلهاي تجمع، تنظيم دماي اطاق كودك (بين 22 تا 25 درجه سانتيگراد)، پوشاندن لباس مناسب به كودك (در هنگامي كه در اطاق است لباس اضافه را از تن او خارج نمايند)، پوشيدن لباس مناسب هنگام خروج از اطاق را از نكات مهم دانست و توصيه كرد: بلافاصله از اطاق گرم وارد هواي سرد حياط نشويد و در زمستان بيشتر مايعات گرم (چاي كمرنگ و غيره) بنوشيد.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ