- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اطلاعات عمومی


سالانه 60 هزار ايراني، قرباني سيگار مي‌شوند‌

دبير كل جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات با بيان اين كه 15 درصد ايراني‌ها سالي 55 تا 60 ميليارد نخ سيگار دود مي‌كنند، گفت: مصرف سيگار در قشر جوان و تحصيلكرده به ويژه ميان زنان تحصيلكرده بيشتر است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر محمدرضا مسجدي اظهار كرد: امروزه سيگار به عنوان يكي از سودآورترين كالاهاي بازرگاني در عرصه جهاني مطرح است و صاحبان اين كالا سعي مي‌كنند به هر طريق ممكن بازار مصرف و توليد را گرم نگه دارند.

سيگار عامل بروز يا تشديد بيش از 50 بيماري است

وي با اشاره به هزينه‌ها و زيان‌هاي مصرف سيگار گفت: بيش از 50 نوع بيماري به طور مستقيم در اثر سيگار به وجود مي‌آيند يا سيگار عوارض آنها را دو چندان مي‌كند. همچنين افرادي كه به صورت تحميلي در معرض دود سيگار قرار مي‌گيرند مانند زنان همسران سيگاري، گاهي بيش از ديگران در معرض سرطان قرار مي‌گيرند.

25 تا 27 درصد مردان و 4 درصد زنان ايراني سيگاري هستند

وي با استناد به آخرين آمارهاي ارائه شده در زمينه مصرف سيگار گفت: 25 تا 27 درصد مردان بالاي 15 تا 16 سال و همچنين 5/3 تا 4 درصد زنان در كشور سيگار مي‌كشند. همچنين هر چه سطح سواد در قشر جوان و تحصيلكرده افزايش يافته مصرف سيگار به ويژه در زنان تحصيلكرده افزايش مي‌يابد. جايگزين كردن چيزي به جاي سيگار در باور زنان نسبت به مردان بسيار سخت‌تر است.

15 درصد ايراني‌ها سالي 55 تا 60 ميليارد نخ سيگار دود مي‌كنند

سه هزار و 300 ميليارد تومان، زيان مستقيم و غيرمستقيم استعمال سيگار از سوي 10 ميليون ايراني سیگار

وي تصريح كرد: در مجموع حدود 15 درصد از كل جمعيت كشور يعني 10 ميليون نفر سيگار مي‌كشند. ميزان مصرف سيگار سالانه 55 تا 60 ميليارد نخ است. به طور متوسط هر نخ سيگار در كشور حدود 20 تومان است به اين ترتيب سالانه مردم هزار و 100 ميليارد تومان خرج سيگار مي‌كنند. اين در حالي است كه دو برابر اين رقم سالانه توسط دولت صرف هزينه‌هاي درمان بيماري‌هاي ناشي از مصرف سيگار است.

متوسط مصرف سيگار در دانشجويان سال‌هاي آخر بيش از سال اولي‌هاست

ميزان مصرف سيگار در دانشجويان پزشكي بيشتر از ديگر گروه‌هاست

ماماها بيش از ديگر گروه‌هاي پزشكي سيگار مي‌كشند

به گزارش ايسنا، دكتر مسجدي با اشاره به رابطه ميان افزايش سطح دانش افراد و افزايش مصرف سيگار، افزود: طي مطالعه‌اي در دانشگاه‌ها مشخص شد هنگام ورود دانشجويان به دانشگاه، متوسط مصرف سيگار ميان آنها با سطح جامعه تفاوت دارد. اين در حالي است كه در سال آخر تحصيل اين افراد، ميزان مصرف سيگار در آنها افزايش يافته است. متاسفانه ميزان مصرف سيگار در گروه‌هاي پزشكي بيش از ديگر گروه‌هاست. همچنين با مطالعه در سطح پزشكي كشور مشخص شده كه ماماها بيش از ديگر گروه‌هاي پزشكي سيگار مي‌كشند. اين موضوع مقداري به بعد فرهنگي مربوط است، مقداري هم ناشي از تبليغات كاذب است مبني بر اينكه سيگار كشيدن سبب ايجاد شخصيت براي فرد مي‌شود.

دكتر مسجدي با بيان اينكه كلينيك‌هاي ترك سيگار در سطح كشور راه اندازي شدند و اغلب به صورت رايگان خدمات خود را ارائه مي‌دهند، با اشاره به مطالب مطرح شده در خصوص تاسيس كارخانه سيگار خارجي در ايران افزود: بر اساس قانون، بايد به سمتي حركت كنيم كه در درازمدت مصرف دخانيات در كشور ريشه كن شود. بنابراين شركت دخانيات نيز بايد با هماهنگي ستاد كشوري كه از ارگان‌هاي مختلف تشكيل شده، عمل كند. بر اين اساس هر اقدام شركت دخانيات بايد به تصويب اين ستاد كشوري برسد.

همسران مردان سيگاري، قربانيان دود سيگار

سالانه 60 هزار نفر در كشور قرباني سيگار مي‌شوند

وي با اشاره به آخرين آمار مرگ و مير در اثر دخانيات گفت: بر اساس آخرين آمار سالانه حدود 60 هزار نفر به علت مصرف دخانيات و بيماريهاي ناشي از آن جان خود را از دست مي‌دهند، بنابراين معاونت سلامت وزارت بهداشت و تمام سازمان‌هاي مسئول بايد با جمع بندي بتوانند آمارهاي دقيقي به منظور برنامه ريزي بهتر ارائه كنند.

حفاظت در برابر دود سيگار حقي قانوني است

دكتر مسجدي گفت: با توجه به آن كه نسبت مردان سيگاري نسبت به زنان 6 تا 7 درصد است، انتظار اين است كه مرگ و مير ناشي از سيگار در ميان مردان بيشتر از زنان باشد. اين در حالي است كه علي رغم اينكه سه تا چهار درصد زنان سيگار مي‌كشند اما به علت اين كه زنان بيشتر در معرض دود سيگار هستند تعداد بيشتري از زنان سالانه جان خود را به علت سيگار از دست مي‌دهند. بر اين اساس حفاظت در برابر دود و همچنين ممنوعيت مصرف دخانيات در اماكن عمومي يك حق قانوني است.

تصاوير بهداشتي، نيمي از بدنه پاكت‌هاي سيگار را مي‌پوشانند

وي در ادامه با اشاره به درج ناهنجاريهاي سيگار در پاكت‌هاي سيگار گفت: آيين نامه درج اين تصاوير بهداشتي تصويب شده و تصوير اين پيام‌ها نيز انتخاب شده است. بر اين اساس اين ناهنجاريها بايد حداقل 50 درصد بدنه پاكت سيگار را بپوشاند.

دكتر مسجدي با اشاره به جمع آوري دوباره قليان‌ها گفت: جمع آوري دوباره قليان‌ها از طرف جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات پيشنهاد شده و ممنوعيت آن در اماكن عمومي و مكانهاي فرهنگي به تصويب كميسيون فرهنگي دولت رسيده است اما به دليل جابه‌جايي‌ها در وزارت كشور هنوز اجرا نشده و در انتظار ابلاغ وزارت كشور هستيم. اين در حالي است كه بسياري از كارها را بدون اين ‌گونه ابلاغ‌ها انجام داده‌ايم؛ چرا بايد منتظر ماند تا سيل افراد را ببرد!

با قليان اكسيژني و ساير شبه قليان‌ها مخالفيم!

به گزارش ايسنا، دبيركل جمعيت مبارزه با دخانيات در ادامه با اشاره به جايگزين كردن قليان‌هاي اكسيژني به جاي قليان‌هاي معمول امروزي گفت: ما با هر وسيله شبه قليان كه بتواند انگيزه مصرف را به وجود آورد مخالفيم. مواردي مانند قليان‌هاي اكسيژني يا سيگارهاي الكترونيكي جايگزين‌هايي هستند كه فرايند مصرف را به هم نمي‌زنند و نبايد آنها را جايگزين كرد.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ