- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اطلاعات عمومی


رييس مركز IT و رسانه‌هاي ديجيتال وزارت ارشاد: تكثير نرم‌افزار بدون شناسنامه در كشور ممنوع شد

نخستين و بزرگ‌ترين حمايت در حوزه‌ي نرم‌افزار اين است كه قانون كپي‌رايت در كشور جا بيفتد در اين راستا از دو ماه آينده تكثير نرم‌افزار بدون داشتن شناسنامه در كشور ممنوع است.

به گزارش خبرنگار رسانه‌ي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، عيسي زارع‌پور - رييس مركز توسعه‌ي فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي - با بيان اين مطلب در نشست خبري كه در محل برگزاري نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال برگزار شد، اظهار كرد: گرچه سال‌هاست استفاده از فن‌آوري اطلاعات در ميان مردم رواج داشته و تا عمق زندگي آن‌ها پيش رفته ‌است اما دولت و حاكميت تقريبا نزديك به دو سال است كه به اين حوزه توجه كرده و بر همين اساس به نظر مي‌رسد رسانه‌ها بايد در انعكاس چنين رويدادهاي فرهنگي مانند نمايشگاه‌ رسانه‌هاي ديجيتال و نيز فرهنگ‌سازي در اين حوزه در ميان مردم فعال عمل كنند.

وي درباره‌ي حضور كم‌رنگ بخش دولتي در دومين نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال افزود: پيگيري‌هاي متعددي براي حضور پررنگ بخش دولتي در نمايشگاه انجام شد و حتي قرار بر اين بود نمايشگاه تسما برگزار نشده و در اين نمايشگاه ادغام شود اما به دليل تاخير در هماهنگي، حضور دستگاه‌هاي دولتي در اين نمايشگاه چشمگير نبود.

او ادامه داد: البته از پتانسيل برخي دستگاه‌ها براي برگزاري بهتر نمايشگاه استفاده شد كه از آن جمله مي‌توان به مركز IT وزارت علوم تحقيقات و فناوري، بنياد ملي نخبگان، وزارت آموزش و پرورش و هم‌چنين وزارت جهاد كشاورزي اشاره كرد.

رييس دومين نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال درباره‌ي اعلام خبر بين‌المللي شدن نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال از سال آينده توسط وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي تصريح كرد: همان طور كه وزير ارشاد گفته‌اند در پي آن هستيم كه نمايشگاه سال آينده را به صورت بين‌المللي برگزار كنيم، البته امسال هم مهمان‌هايي از ديگر كشورها داشتيم كه برخي از آن‌ها در برگزاري نمايشگاه مشاركت داشتند كه به عنوان مثال ارسال آثاري توسط 100 كاريكاتوريست از 71 كشور در بخش رسانه‌هاي ديجيتال در آيينه‌ي هنر از جمله‌ي آن‌هاست.

او ادامه داد: ضمن اين كه در بخش پايگاه‌هاي اينترنتي و وبلاگ‌ها نيز مهمان‌هايي از پايگاه‌هايي در جهان اسلام به صورت ويدئو كنفرانس در كارگاه‌ها و يا نشست‌هاي نمايشگاه حضور دارند اما به هر حال دليل عقب افتادن 10 روزه‌ي تاريخ برگزاري نمايشگاه و هم زماني آن با نمايشگاه جي‌تكس دوبي مشاركت كشورهاي خارجي را در نمايشگاه امسال از دست داده‌ايم.

او همچنين در پاسخ به سوالي درباره‌ي حضور نداشتن بعضي سايت‌هاي مفيد و فعال در دومين نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال خاطرنشان كرد: با وجود آنكه سعي ما بر اين بود كه شرايط حضور برخي سايت‌هاي مفيد را حتي با ارايه‌ي خدمات رايگان به آن‌ها فراهم كنيم اما به دليل برخي مشكلات مانند دوري راه متاسفانه برخي از اين پايگاه‌ها و سايت‌ها نتوانستند حضور پيدا كنند؛ البته خلا اين حضور نداشتن را نيز با معرفي آن‌ها در بخش معرفي سايت‌ها و پايگاه‌هاي اينترنتي مفيد جبران كرده‌ايم.

زارع‌پور درباره‌ي همگامي توسعه‌ي رسانه‌هاي ديجيتال در كشور با كشورهاي پيشرفته اضافه كرد: رسانه‌هاي ديجيتال در سه حوزه‌ي قالب، محتوا و ابزار توليد محتوا مورد بررسي قرار مي‌گيرند شايد از لحاظ ابزار چون اصل تكنولوژي از آن كشورهاي پيشرفته است با آن‌ها فاصله داشته باشيم اما در حوزه‌ي قالب و محتوا پيشرفت‌هاي خوبي داشته‌ايم.

او ادامه داد: درست است كه در حوزه‌ي نرم‌افزارهاي پايه‌يي مانند محيط برنامه‌نويسي كه به‌عنوان ابزار توليد محسوب مي‌شوند ضعف‌هايي داريم اما در قالب توليد، محتوا و نيز شكل ارايه‌ي محصولات هم پتانسيل‌هاي خوبي در اختيار داريم و هم كارهاي خوبي تا امروز انجام شده است، ضمن اينكه وظيفه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز فعاليت در همين دو بخش يعني محتوا و قالب رسانه‌هاي ديجيتال است.

به گفته وي وظيفه‌ي وزارت ارشاد در اين حوزه بسترسازي براي استفاده از پتانسيل‌هاي خوب و فراهم كردن شرايط عملكرد بهتر آن هاست كه شناسنامه‌دار شدن نرم‌افزارها و پيگيري براي اجرايي شدن قانون كپي‌رايت در كشور از جمله‌ي اين فعاليت‌هاست.

رييس دومين نمايشگاه رسانه‌هاي ديجيتال درباره‌ي تمايز ميان نمايشگاه ملي رسانه‌هاي ديجيتال و نمايشگاه الكامپ افزود: در نمايشگاه الكامپ بيش‌تر ابزار توليد محتوا ارايه مي‌شد به عنوان مثال آخرين تكنولوژي‌هاي گوشي تلفن همراه و يا نرم‌افزارهاي ابزاري در اين نمايشگاه عرضه مي‌شد، هر چند ممانعتي براي حضور شركت‌هاي توليدكننده‌ي مولتي‌مديا و بازي‌هاي رايانه‌يي وجود نداشت اما آنچه بيش از هر چيز در اين نمايشگاه مد نظر بود زيرساخت‌هاي مربوط به حوزه‌ي فعاليت وزارت ارتباطات و هم‌چنين صنايع است اما در نمايشگاه‌ رسانه‌هاي ديجيتال آنچه اصالت دارد محتواست نه زيرساخت.

او هم‌چنين درباره‌ي حضور برخي پايگاه‌هاي خبري در نمايشگاه بدون داشتن مجوز خبرگزاري ادامه داد: شرط ورود پايگاه‌هاي خبري در نمايشگاه ثبت آن‌ها در ستاد ساماندهي پايگاه‌هاي اينترنتي بود. طبيعي است پايگاه‌هاي خبري كه در نمايشگاه حضور دارند نيز چنين ويژگي‌اي را دارند ضمن اين كه صدور مجوز خبرگزاري براي اين پايگاه‌ها ضرورتي ندارد البته بايد نام‌هاي نصب شده بر سر در غرفه‌ي برخي پايگاه‌هاي خبري كه نام خبرگزاري به آن‌ها اطلاق شده ‌است، اصلاح شود.

به گفته وي هيچ يك از پايگاه‌ها و سايت‌هاي اينترنتي حاضر در نمايشگاه شامل سايت‌هاي فيلتر شده و يا ثبت نشده در ستاد ساماندهي پايگاه‌هاي اينترنتي نيستند.

زارع‌پور در ادامه با بيان اين كه مجمع ناشران الكترونيكي از نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز نداشته و هر فعاليتي تحت اين نام غير قانوني است افزود: از سال 80 تا به حال اين مجمع به صورت غير قانوني فعاليت داشته است چرا كه در ادبيات جديد وزارت ارشاد مركز توسعه فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال مورد نظر بوده و بحث نشر الكترونيك از آن حذف شده است.

او ادامه داد: قبل از اين، حوزه‌ي فن‌آوري اطلاعات طفيلي بخش كتاب بود و در نمايشگاه كتاب نيز يك سالن محدود در اختيار آن قرار مي‌گرفت اما اكنون اين حوزه هويت جدايي پيدا كرده و به شكل جداگانه فعاليت مي‌كند.

او با اشاره به اينكه تمام دست‌اندركاران قانوني حوزه‌ي فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال مي‌توانند از حمايت‌هاي قانوني مثل معافيت مالياتي استفاده كنند، ادامه داد: ما از شكل‌گيري تشكل‌ها و اتحاديه‌هاي صنفي در اين حوزه‌ي فن‌آوري اطلاعات استقبال مي‌كنيم اما ادبيات نشر متعلق به گذشته است.

وي گفت: در اين حوزه فعاليت‌هاي ما به‌عنوان فعاليت‌هاي فرهنگي ديجيتال در حوزه‌هاي توليد، تكثير، سيستم توزيع و سيستم عرضه‌ي

نرم‌افزار معرفي مي‌شود و اتحاديه‌ها و صنوف نيز بايد با اين تعريف شكل بگيرند.

رييس مركز توسعه فن‌آوري اطلاعات و رسانه‌هاي ديجيتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره‌ي سياست‌هاي حمايتي از موسسات خصوصي توليدكننده‌ي نرم‌افزار گفت: اولين و بزرگترين حمايت در حوزه‌ي نرم‌افزار اين است كه قانون كپي‌رايت در كشور جا بيفتد.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ