- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


14تن ازورزشكاران ملي كشور درچنگال اعتياد

يك فيزيولوژيست ورزش: داروهاي دوپينگ دربقالي، زيرميزمربي،درداروخانه‌ها و درباشگاه‌هاي بدنسازي توزيع مي‌شود

يك فيزيولوژيست ورزش از سطح كنوني رو به رشد دوپينگ در ورزشكاران كشور، اين گونه انتقاد كرد كه كشورهايي مثل كشور ما هستند كه به حرف مي‌گوييم با دوپينگ مخالفيم، اما در عمل، در بقالي، زيرميز مربي، در داروخانه‌ها به فراواني و بدون نسخه و در باشگاه‌هاي بدنسازي داروهاي دوپينگ به اعتیادراحتي توزيع مي‌شود و در ادامه با ابراز تاسف از اين كه معمولا ورزشكاران اعتقاد دارند كه ما معتاد نمي‌شويم، به معتاد شدن 14 نفر از ورزشكاران آسيايي و جهاني كشورمان اشاره كرد.

به گزارش خبرنگار «اجتماعي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر مسعود حاجي‌رسولي روز چهارشنبه در نشست هم‌انديشي «بررسي ارتباط دوپينگ و اعتياد به مواد مخدر» كه در مجموعه فرهنگي «شقايق» برگزار شد، دوپينگ را در مفهوم افزايش نيرو به وسيله داروهاي نيروزا يا روش‌هاي غيرمجاز تعريف كرد و با اشاره به اين كه در صورت مشخص شدن دوپينگ يك ورزشكار، آن فرد براي بار اول، دو سال از ورزش قهرماني، محروم و براي بار دوم، براي هميشه از صحنه ورزش قهرماني، اخراج مي‌شود، به دوپينگي بودن 8 ورزشكار از 9 وزنه‌بردار تيم ملي كشور در مسابقات بين‌المللي اخير كه خبر آن منتشر شده بود، اشاره كرد و مدعي شد كه اين امر در كنار برخي موارد ديگر گواهي بر افزايش دوپينگ در سطح ورزش قهرماني كشور است.

وي مصرف داروهاي ضد درد و مخدر را يكي از بدترين روش‌هاي دوپينگ با توجه به لاپوشاني درد و صدمه ورزشكار برشمرد و گفت: اين روش هم‌اكنون نيز براي ورزشكاران ما در سطح قهرماني‌ استفاده مي‌شود و اين در حاليست كه تنها جنبه ظاهري صدمه وارده به ورزشكار از اين طريق از بين مي‌رود و لذا ديگر اقدامي براي درمان قطعي وي صورت نمي‌گيرد.

عمر قهرماني بسياري از ورزشكاران ما بر اثر مصرف داروهاي مخدر و مسكن زود تمام مي‌شود

بسياري از قهرمانان‌ در معرض خطر اعتياد قراردارند

قهرمان تيم ملي بر اثر تزريق هرويين فوت كرد

اين پژوهشگر با اذعان به اين كه عمر قهرماني بسياري از ورزشكاران بر اثر داروهاي مخدر و مسكن كه برايشان استفاده مي شود، زود تمام مي‌شود، به نمونه ورزشكاران قهرمان ضربه‌خورده در اين زمينه به نام‌هاي «م. ك» و «م. ذ» اشاره كرد و گفت: «م. ذ» كسي بود كه هفت سال در تيم ملي، ورزش قهرماني مي‌كرد و در نهايت از تزريق هروئين فوت كرد.

وي افزود: درست است كه ما شايد مي‌خواهيم اين موارد را ناديده بگيريم، اما بسياري از قهرمانان‌ ما به ويژه كساني كه دوپينگ مي‌كنند، در معرض خطر اعتياد قراردارند و ما بايد اين خطر را جدي بگيريم.

از دوپينگ با داروهاي ادرارآور تا تزريق هورمون به اسم گاو و اسب و دوپينگ خون ...

حاجي‌رسولي در ادامه مصرف داروهاي ادرارآور يا ديورتيك براي كاهش وزن در ورزش‌هايي مثل وزنه‌برداري، سوء مصرف داروهاي بتابلوكر مثل پروپانالول براي كاهش ضربان قلب در ورزش‌هايي مثل تيراندازي و مصرف هورمون‌هاي پيتايدي يا هورمون‌هاي رشدي كه به غلط مي‌گويند از آدم يا اسب و گاو گرفته شده، در حالي كه كاملا صناعي است، را نيز از ديگر انواع دوپينگ ذكر كرد و گفت: يكي ديگر از انواع دوپينگ، دوپينگ خون است كه در قهرمانان استقامتي مشاهده مي‌شود؛ آن گونه كه خون يكي از هم‌خونان خود را فريز مي‌كنند، يك هفته يا دو سه روز قبل از مسابقه به خود تزريق مي‌كنند تا اثراتي مثل افزايش هموگلوبين و اكسيژن بدن را مشاهده كنند و اين در حاليست كه بعد از مدتي دچار لختگي شديد خون و سكته مي‌شوند.

حشيش به طور فوق‌العاده زيادي در ورزش‌هاي رزمي و پرتنش سوء مصرف دارد

چرا بايد در كشور ما ورزشكاران براي رسيدن به وعده‌هاي پول دست به هر كاري بزنند؟!

اين فيزيولوژيست ورزش استعمال حشيش را يكي ديگر از موارد دوپينگ با آثار ضد دردي و بي‌خيالي دانست و با تاكيد بر اين كه اين ماده به طور فوق‌العاده زيادي در ورزش‌هاي رزمي و پرتنش سوءمصرف دارد، در ادامه به علل گرايش به دوپينگ نيز، اشاره كرد و ضمن طرح اين پرسش انتقادي كه «چرا بايد در كشور ما به گونه‌اي در قبال ورزشكاران عمل شود كه ورزشكاران در سطح قهرماني براي رسيدن به وعده‌هاي پولي و هدف‌هاي مالي دست به هر كاري بزنند»، اظهار كرد: اين در حاليست كه در كشورهاي ديگر هرگز اين گونه نيست.

وي در ادامه سه برخورد مختلف با دوپينگ را نيز ذكر كرد و گفت: كشورهايي هستند كه در اين زمينه از تكنولوژي برتر استفاده مي‌كنند؛ بدين گونه كه دوپينگ ورزشكاران آن‌ها از طريق استفاده بهينه و عالي از مواد غذايي و طبيعي از جمله عصاره گيري از مواد غذايي طبيعي است و كشورهاي ديگري از جمله آمريكا نيز هستند كه استفاده از هر نوع دارويي در زمينه دوپينگ را كاملا ممنوع كرده‌اند؛ اين موارد در حاليست كه نظارت جدي در اين زمينه در كشورهايي مثل كشور ما اعمال نمي‌شود.

مربيان و ورزشكاران ما در زمينه استفاده از آنابوليك استروييدها يا ناآگاهند و يا خود را به آن راه مي‌زنند!

اين پژوهشگر باورهاي علمي از جمله باور تلقيني شگفت‌انگيز بودن تاثير داروهاي دوپينگ را نيز يكي از علل افزايش گرايش به دوپينگ دانست و در ادامه با اشاره به «آنابوليك استروييدها» كه افزايش دهنده حجم از طريق بزرگ كردن بافت همبند هستند، اشاره و بيان كرد: مربيان و ورزشكاران ما در زمينه استفاده از اين داروها يا ناآگاهند و يا خود را به آن راه مي‌زنند.

هيچ كس عكس تختي را با يك ظرف ميوه كه به دستش گرفته و مي‌خندد را به عنوان الگو به دست فرزندش نداده است!

در گذشته دوپينگ ورزشكار، شلغم بود و امروز آبميوه مصنوعي با قرص ويتامين!

حاجي رسولي همچنين از ارائه الگوهاي غلط به نوجوانان و جوانان از جمله موفقيت قهرماناني كه با دوپينگ قهرمان شده‌اند نيز انتقاد كرد و گفت: هيچكس نمي‌آيد عكس تختي را با يك ظرف ميوه كه به دستش گرفته و مي‌خندد را به عنوان الگو به دست فرزندش بدهد و همه اين‌ها در حاليست كه در گذشته دوپينگ ورزشكاران خوردن موادي مانند شلغم بود و امروز مي‌بينيم كه آبميوه مصنوعي با قرص ويتامين را به جاي شلغم به ورزشكاران مي‌دهند.

اين پژوهشگر از فقدان پيگيري جدي مسوولان كشور و سرپوش گذاشتن بر مساله دوپينگ ورزشكاران نيز به شدت انتقاد و اظهار كرد: بايد همه واقعيتها در اين زمينه به مردم عنوان شود.

افزايش مصرف آنابوليك استروييدها در زنان

به گزارش ايسنا، حاجي‌رسولي همچنين با ابراز تاسف از اين كه هم اكنون بسياري از خانمها و ورزشكاران آنابوليك استروييدها را به عنوان داروهاي چربي سوز استفاده مي‌كنند، عقيمي يا آتروفي بيضه كه متاسفانه در ايران زياد است، بزرگ شدن غيرعادي آلت تناسلي در زنان كه در برابر مصرف اين مواد از مردان بسيار آسيب‌پذيرتر هستند، تنگي نفس، لرز و افزايش غيرعادي ميل جنسي در اوايل مصرف كه مشابه بروز اين ويژگي‌ در اولين مراحل استعمال مواد مخدر است، را از جمله عوارض مصرف آنابوليك استروئيدها دانست و گفت: نمونه بارز اين عوارض خانمي به نام «تامارا پرس»، دارنده مدال طلا در چهار المپيك پي در پي در رشته پرتاب ديسك است كه هم‌اكنون كسي نمي‌داند كه زن است يا مرد و در حال حاضر نيز در نهايت بدبختي و بيماري زندگي مي‌كند!

وي در ادامه به انجام يك پژوهش در زمينه ارزيابي جمعي از ورزشكاران در سطح قهرماني كه مبتلاء به دوپينگ بودند، به مدت 30 سال نيز اشاره كرد و يادآورشد: از اين تعداد 14 مورد سرطان بدخيم كبد، 14 مورد عوارض بسيار شديد، يك مورد سرطان پروستات، 21 مورد پرخوني حفره‌هاي كبد و در همه نمونه‌ها تاسي سر، افسردگي، ‌اختلالات شخصيتي و اضطراب شديد گزارش شد.

داروهاي مسكن و ضد درد به وفور در دست ورزشكاران و مربيان قرار دارد

اين فيزيولوژيست ورزش بروز اختلالات شخصيتي در مصرف‌كنندگان آنابوليك استروييدها را بسيار قابل توجه دانست و در ادامه با اشاره به داروهاي مخدر، مسكن و آرامبخش يعني عوامل افزايش دهنده آستانه درد در ورزشكاران به عنوان يكي از روشهاي دوپينگ بويژه در ورزشهاي رزمي، عنوان كرد: متاسفانه داروهاي مسكن و ضد درد به وفور در دسترس ورزشكاران و مربيان قرار دارد و قسمت فاجعه بار قضيه اينجاست كه گاهي مشاهده مي‌شود كه اين داروها را پيشاپيش به عنوان داروي ضد درد براي افزايش تحمل نسبت به درد مصرف مي‌كنند.

وي همچنين با اشاره به داروهاي مسكن از جمله كدئين و پتدين و باور غلط اعتيادآور نبودن اين داروها نيز اشاره كرد و عوارضي همچون خواب آلودگي، تهوع، كابوس‌هاي شبانه، برافروختگي، تيرگي پوست، بي‌قراري، خارش شديد بدن، اختلالات تنفسي، افسردگي شديد، سردردهاي مكرر و اختلال در رفتار و شعور را به عنوان عوارض عمومي داروها مخدر و مسكن كه مشابه علائم اعتياد به مواد مخدر هستند نيز نام برد.

رشد شديد مصرف محرك‌ها در دختران

بيماري خروج شير از پستان در مردان مصرف كننده داروهاي محرك

حاجي‌رسولي به داروهاي محرك يا استيمولنت‌ها از جمله اكس نيز اشاره كرد و با بيان اين كه احساس برانگيختگي و هوشياري كاذب از عمده عوارض مصرف اين داروهاست، گفت: درد ما اين است كه امروز تنها ورزشكاران نيستند كه اين داروها را مصرف مي‌كنند، بلكه متاسفانه مصرف اين داروها در دختران نيز به دليل ضد اشتها بودن به شدت در حال رشد است و اين داروها اگر چه ابتدا موجب احساس قدرت و انرژي مي‌شوند اما بعد جاي خود را به احساس بدبختي و وابستگي شديد مي‌دهند.

وي به بيماري خروج شير از پستان در مردان مصرف كننده داروهاي محرك را نيز اشاره كرد و افزود: سوء ظن و بدبيني شديد، اسكيزوفرني، هزيان، ضعف سيستم دفاعي بدن و جلو افتادن بسياري از بيماريها از جمله عوارض مصرف داروهاي محرك و مواد مخدر شيميايي كه ريشه اصلي آنها افدرين و آمفتامين است، برشمرد.

اطلاع‌رساني ناكافي در مورد دوپينگ

وي اطلاع‌رساني صورت گرفته در مورد انواع دوپينگ را نيز كافي ندانست و در خاتمه، تصريح كرد: در المپيك سيدني داروهايي تحت عنوان «جلبك دريايي بي‌خطر» در اختيار ورزشكاران قرار مي‌گرفت كه وقتي اين داروها در سرم‌سازي رازي تحت آزمايش قرار گرفت، مشخص شد كه كاملا آلوده بوده و چند مربي كوبايي به تشخيص خود آنها را به ورزشكاران ارائه كرده بودند، در حالي كه بايد دقت لازم در اين زمينه صورت مي‌گرفت.

در پايان، معتاداني كه ورزشكار شدند ...

حاجي رسولي با تاكيد مجدد به اين كه دوپينگ و تمرينات غلط مي‌تواند قهرمانان را به مصرف كنندگان مواد مخدر تبديل كند، به عكس موضوع نيز اشاره كرد و با بيان اين كه ورزش مي‌تواند بسياري از معتادان را به سمت سلامتي كامل سوق دهد ، به «ع ـ الف» كه 12 سال مصرف كننده هروئين بوده و هم اكنون عضو تيم ملي است و همچنين «م ـ ض» كه هم اكنون يكي ديگر از قهرمانان ايران است، اشاره كرد.

وي همچنين گفت: ما ادعاي ريشه كني مواد مخدر در كشور را نداريم اما توقع داريم كه حداقل زمينه اعتياد به اين مواد از جمله دوپينگ در كشور كنترل شود.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ