- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > تغذیه ورزشی/ویتامین ها


ویتامین آ در رژیم غذایی - ( Vitamin A in nutrition diet )

ویتامین آ رتینول

اثرات ویتامین آ ( A )
* ویتامین A تمامیت غشاهای سلولی را حفظ می کند.
* باعث مقاومت در برابر عفونت می شود (عمل طبیعی سیستم ایمنی بدن را موجب می شود)
* ویتامین A برای شکل گیری ردوپسین و جلوگیری از نابینایی در شب لازم است و در قدرت بینایی و تطابق به چشم شرکت می کند.
* ویتامین A در رشد و نمو بدن دخالت دارد و به سبب این وظیفه تشکیل طبیعی استخوان ها را موجب می شود.
*  ویتامین A در حفاظت پوست ومخاط ها مؤثر است. باعث نرمی و لطافت پوست و حفاظت از رطوبت مخاط چشم و مجاری تنفسی و گوارش و حتی ادراری نیز دخالت دارد.
* عمل طبیعی سیستم تناسلی و باروری را ایجاد می کند. کمبود ویتامین A در صورتی که به صورت خفیف باشد باعث: کندی رشد، افزایش حساسیت نسبت به عفونت، سرگیجه، حالت تهوع و استفراغ، عملکرد غیرعادی دستگاه های گوارشی، ادراری- تناسلی و تنفسی ناشی از تغییر غشاهای اپی تلیالی می شود و در مردان عقیمی ایجاد می کند و هم چنین باعث چین و چروک و ضخیم شدن پوست و نابینایی در شب می شود.
از طرف دیگر در صورتی که کمبود ویتامین A شدید باشد خشکی قرینه، بیماری های چشمی مشخص، ورم لثه ها، فشار خون، بی خوابی، ورم گوش، سنگ کلیه و دیگر عفونت های موضعی را ایجاد می کند.

پماد ویتامین A در طراوت و شادابی پوست و در درمان خشکی پوست و هم چنین ترمیم زخم ها استفاده می شود، ویتامین A در چربی حل می شود با دماهای معمولی که برای پخت و پز به کار می رود از بین نمی رود و در عین حال در حضور اکسیژن در دماهای بالا تخریب می شود دارای قابلیت ذخیره شدن در کبد است و همچنین باید بدانیم که کاروتن یک پیش نیاز برای ویتامین A است فرم رتینول این ویتامین فقط در غذاهای حیوانی اما فرم کاروتن آن هم در غذاهای حیوانی و هم در غذاهای گیاهی وجود دارد.

منابع خوب طبیعی ویتامین A
چربی های شیر که دارای زیر مجموعه های کره، پنیر، کرم و شیر کامل است، زرده ی تخم مرغ، جگر، ماهی پرچربی می باشد و برای کاروتن: سبزیجات برگ سبز (به خصوص اسکارول، کلم پیچ و جعفری)، برگ زرد، نارنجی و قرمز (به خصوص هویج)، میوه جات زرد و قرمز می باشد.
توجه داشته باشید که ویتامین A در میوه جات و سبزیجات به شکل بتاکاروتن وجود دارد و هرچه سبزیجات برگ های تیره تری داشته باشند بتاکاروتن آن ها بیشتر است و به طور کلی می توان گفت مصرف بتاکاروتن برای بدن کم خطرتر و بهتر از مصرف خود ویتامین آ است.مصرف مداوم سیزیجات تازه باعث  بهبود عملکرد سیستم گوارشی شده و بهترین منبع برای تأمین ویتامین A بدن با مصرف 2 بار در هفته است.

 

غذا

مقدار

Mcg (RAE)

تخم مرغ

1 عدد متوسط

118

شیر بدون چربی

یک فنجان

149

هلو

یک عدد متوسط

50

هندوانه

یک قطعه

27

منابع خوب مصنوعی ( غیر طبیعی ) ویتامین A
روغن های ماهی شامل روغن چگر ماهی است.
مقادیر روزانه ی توصیه شده توسط RDA برای مردان در سنین 11 سالگی RAE mcg 900 و برای مردان در سنین بالاتر از 11 سالگی mcg 800 معادل های رتینول می باشد. برای زنان حامله mcg 700 تا 400 معادل های رتینول و برای نوزادان mcg 400 معادل های رتینول می باشد و مقادیر گوناگون نشان دهنده ی منابع متفاوت ارائه دهنده ی این مقادیر است.

حداکثر میزان قابل تحمل دریافت (UL) در بالغین 19 تا 50 ساله (RAE) mcg 3000 می باشد.
دریافت بیشتر از مقدار حداکثر قابل تحمل ممکن است اثرات منفی بر سلامت داشته باشد.
دریافت بیش از حد کاروتن که از آن ویتامین A شکل می گیرد و ممکن است تغیر رنگ زرد رنگ بر روی پوست ایجاد می کند که به نام بیماری کاروتنومیا (وجود مقادیر بالای کاروتن در خون) نامیده می شود.
استفاده از مکمل های ویتامین A توصیه نمی شود تا زمانی که در مقادیر بالا سمی باشد. علاوه بر این مقادیر بیش از حد ویتامین A ممکن است پوکی استخوان، درد مفاصل، هیپرکلسمی، ریزش مو، بی اشتهایی، اسهال و استفراغ، خستگی، سر درد و تاری دید، قاعدگی نامرتب و افزایش خطر ابتلا به سرطان را ایجاد کند.

سپیده قدری

مطالب مرتبط

*اهمیت تغذیه  

*تغذیه قبل از رقابت ورزشی
* ید در رژیم غذایی
*منگنز در رژیم غذایی
*سدیم در رژیم غذایی

*ویتامین B2 (ریبوفلاوین) در رژیم غذایی
* پتاسیم در رژیم غذایی
* پرخوری عصبی در ورزشکاران
   

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ