- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > تناسب و سلامت/وسایل و تجهیزات آمادگی بدنی


تعریف تردمیل (دستگاه دوی ثابت )و موارد استفاده از آن

تعریف تردمیل (دستگاه دوی ثابت )و موارد استفاده از آن

تردمیل ( دستگاه دوی ثابت ) چیست ؟تردمیل دستگاه دوی ثابت
ترد میل یک وسیله ورزشی است که این روزها می توانید آن را در بیش تر باشگاههای ورزشی ببینید. تردمیل یک تسمه دارد که چرخش آن باعث به حرکت درآمدن صفحه این دستگاه می شود و سرعت حرکت کاربر مساوی است با سرعت حرکت تسمه. به این ترتیب، شما می توانید روی آن راه بروید یا حتی بدوید.
تردمیل ها به 2 صورت موتوردار و بدون موتور تولید می شوند. 
تردمیل بدون موتور
انواع بدون موتور  تردمیل بسیار ارزان قیمت تر هستند. در تردمیل های بدون موتور در واقع نیروی وزن و فشار پاهای شما است که باعث به حرکت درآوردن صفحه تردمیل می شود. این نوع تردمیل، دستگاهی سبک است .
ترد میل های موتور دار
اما نوع موتوردار تردمیل، تکنولوژی پیشرفته تری دارد و موتوری که در آن کار گذاشته شده است به کمک عضلات شما می آید و به این ترتیب، شرایط گوناگونی برای دویدن یا راه رفتن برای شما به وجود می آورد. این تردميل ها داراي يك كمربند پهن بوده كه امكان كنترل سرعت‌هاي مختلف آن توسط يك موتور الكتريكي وجود دارد در این دستگاه، موتور تردمیل است که باعث چرخش تسمه و حرکت صفحه تردمیل می شود .همچنین تردمیل های موتور دار از استحکام بیش تری برخوردار هستند.
شيب ( زاويه صفحه متحرك ) نيز توسط يك موتور بالابرنده قابل تنظيم است تا حركت بيمار بر يك مسير رو به بالا (تپه مانند) شبيه‌سازي شود پس شما می توانید سرعت آن را به صورت شیبدار تنظیم کنید و حالتی را به وجود آورید مثل اینکه دارید در یک مسیر سربالایی راه می روید یا می دوید.
این تردمیلها معمولاً یک مانیتور کامپیوتری دارند که امكان كنترل سرعت، شيب و همچنين محاسبه باز‏ه زماني و مصرف انرژي  حين حركت بر روي صفحه متحرك را فراهم مي‌آورد. گاهی دستگاه به وسیله سیم های مخصوصی به بدن شما وصل می شوند و می توانند ضربان قلب را نشان دهند تا ورزشکار متوجه شود که آیا شدت حرکت هایش روی تردمیل کافی است و موجب کاهش وزنش می شود یا نه. اگر به صفحه مانیتور این تردمیلها نگاه کنید، برنامه های از پیش تعیین شده ای را خواهید یافت که به کمک آنها می توانید الگوی راه رفتن یا دویدن خودتان را روی تردمیل تنظیم کنید.

تناسب و سلامت
وسایل و تجهیزات آمادگی بدنی
ورزش همگانی

موارد استفاده از تردمیل
معمولاً به افرادی که دارای اضافه وزن هستند پیشنهاد می‌شود از  تردمیل استفاده کنند. همچنین بیمارانی مثل بیماران سرطانی که اصولا به دلیل بلند مدت بودن دوره درمان در منزل مانده و اغلب باید ورزشهای سبکی مانند پیاده روی انجام دهند، می‌‌توانند از این وسیله جهت درمان خود بکار گیرند.
یکی دیگر  از كاربرد های اصلي تردميل‌ها، تست ورزش است . بيمار فعاليتي محدود را متناسب با وضعيت پايش سيستم قلبي- عروقي خود انجام مي‌دهد. هدف از انجام اين تست، آشكار شدن اختلالات احتمالي عملكرد قلبي تحت فشار و استرس است. تردميل‌ها همچنين در فيزيوتراپي به عنوان فعاليتي در جهت توان بخشي اعضاي آسيب‌ديده و يابهبود سريع‌تر پس ازجراحي به كار مي‌رود.

مطالب مرتبط

*ورزش و سیستم قلبی عروقی در بارداری
*چگونه با ورزش وزن و تناسب اندام خود را حفظ کنيم
*راهنمای انجام ورزش سالم
*ورزش و درمان چاقی
*تاریخچه تناسب
*انتخاب یک باشگاه مناسب Choosing a gym

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ