- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


واعظ زاده : اعتبارات پژوهشي تحقق يافته كشور حدود هفت ميليون تومان به ازاي هر محقق است

واعظ زاده

واعظ زاده:
اعتبارات پژوهشي تحقق يافته كشور حدود هفت ميليون تومان به ازاي هر محقق است
16 ميليارد تومان به انجمن‌ها، نشريات علمي و پايان‌نامه‌ها اختصاص مي‌يابد

 

معاون علمي و فن‌آوري رييس‌جمهور با بيان اين كه با احتساب دانشجويان تحصيلات تكميلي، در مجموع 150 هزار محقق در كشور وجود دارد، اظهار كرد: كل بودجه پژوهشي دولتي كشور براساس پيش‌بيني قانون بودجه، بالغ بر سه هزار و 500 ميليارد تومان يعني حدود 23 ميليون تومان به ازاي هر محقق است كه بسيار اندك است اما از همين رقم هم تنها يك سومش محقق مي‌شود كه اين امر يكي از مشكلات جدي كشور در حوزه علم و فن‌آوري است.

به گزارش خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر صادق واعظ زاده در نشست مشترك وزرا، روساي دانشگاه‌ها، شركت‌ها و بانك‌هاي بزرگ با ابراز اميدواري به اين كه اين قبيل نشست‌ها تنها به نشستن و برخاستن ختم نشده و با بررسي مباحث مختلف و تبادل آراء و نظرات و همكاري بيشتر دانشگاه و صنعت، اجرا، خدمات در كشور مقدمه فعاليت‌هاي بيشتر باشد، اظهار كرد: در گذشته كارهاي خوبي در اين حوزه انجام شده اما به هيچ وجه همكاري‌ها به شكل مطلوب صورت نگرفته است. براي تحقق اين امر نيازمند تلاش و مجاهدت بيشتر هستيم تا وضعيت علم و فن‌آوري با نيازهايمان هم‌خواني داشته باشد.

دكتر واعظ زاده با اشاره به دو ماموريت مهم معاونت علمي و فن‌آوري رييس‌جمهور گفت: اين ماموريت‌ها، كمك به ايجاد نظام علم و فن‌آوري و تكميل حلقه نوآوري هستند كه يكي بعد ساختاري و ديگري جنبه فرآيندي دارد.

نظام علم و فن‌آوري مشخصي در كشور مستقر نيست

معاون علمي و فن‌آوري رييس‌جمهور با بيان اين كه در كشورمان نظام آموزش عالي نسبتا پيشرفته‌اي در مقايسه با كشورهاي همسايه وجود دارد، تصريح كرد: نظام علم و فن‌آوري داراي هم‌پوشاني و تعاملات زيادي با نظام آموزش عالي است و با توجه به اين كه نظام علم و فن‌آوري در كشور مستقر نيست بايد در جهت شكل گيري اين نظام تلاش كنيم.

وي با بيان اين كه چالش عرضه و تقاضا از ديگر مشكلات كشور است، اذعان داشت: عوامل عرضه علم شامل نيروي انساني در كشور وجود دارد كه از كيفيت و كميت نسبتا خوبي نيز برخوردار است.

با احتساب دانشجويان تحصيلات تكميلي، 150 هزار محقق در كشور وجود دارد

دكتر واعظ زاده با بيان اين كه در چهار پنج سال گذشته 50 هزار محقق در كشور وجود داشت اظهار كرد: اين در حالي است كه با توسعه دوره‌هاي تحصيلات تكميلي بايد اين روند به 70 تا 75 هزار محقق رسيده باشد كه بخشي از آن‌ها نيز اعضاي هيات علمي هستند؛ البته اگر دانشجويان تحصيلات تكميلي را محقق محسوب كنيم در مجموع 150 هزار محقق در كشور وجود دارد.

وي با تاكيد بر اين كه پژوهش در كشور به راه افتاده و بنگاه‌هاي تحقيقاتي زيادي در كشور در حال فعاليت هستند، خاطر نشان كرد: منابع مالي براي سرمايه‌هاي انساني و اين ساختار‌ها كه بتواند پويا و فعال عمل كنند كافي نيست و بهره‌برداري مطلوب نيز با منابع محدود امكان‌پذير نيست.

حداكثر سهم هر محقق از بودجه پژوهشي دولتي كشور در صورت تحقق كامل، 23 ميليون تومان است

به گزارش ايسنا، واعظ‌زاده با بيان اين كه بودجه پژوهشي دولتي كشور بالغ بر سه هزار و 500 ميليارد تومان است، تصريح كرد: چنانچه اين اعتبار را تقسيم بر 150 هزار محقق كشور كنيم تقريبا به هر نفر 23 ميليون تومان مي‌رسد كه بودجه بسيار كمي است. اما بررسي بودجه نشان مي‌دهد كه از همين مقدار هم تنها يك سومش محقق مي‌شود كه اين امر فعلا يكي از مشكلات كشور در حوزه علم و فن‌آوري به شمار مي‌رود. همچنين اين موضوع نشان مي‌دهد كه بودجه پژوهش در جاي خود نيز صرف نمي‌شود.

عدم توزيع متوازن بودجه در بين رشته‌ها و عدم پاسخ‌گويي از مشكلات پژوهش كشور است

وي خاطر نشان كرد: عدم توزيع متوازن بودجه در بين رشته‌ها و عدم پاسخ‌گويي از ساير مشكلات بخش پژوهش كشور محسوب مي‌شود كه البته نبود نظام پاسخ‌گويي منسجم و منظم علمي در اين حوزه از بزرگ‌ترين مشكلات به شمار مي‌رود كه بايد تلاش كنيم كه اين حوزه متولي داشته باشد.

مسوولي كه متعصبانه بودجه پژوهش كشور را پيگيري كند، وجود ندارد

دكتر واعظ زاده با تاكيد بر اين كه بايد منابع را در سطح كلان افزايش داد، گفت: بايد مسوولي به طور متعصبانه موضوع بودجه پژوهش را پيگيري كند كه متاسفانه در كشور وجود ندارد، اما معاونت علمي و فن‌آوري رييس‌جمهور بخشي از اين كار را بر عهده گرفته است.

وي با بيان اين كه سال گذشته بايد يك درصد هزينه‌هاي دستگاههاي دولتي، شركت‌ها و بانك‌هاي بزرگ به پژوهش اختصاص مي‌يافت، افزود: امسال براساس مصوبه‌ي دولت در خرداد ماه، بايد يك درصد درآمد عملياتي اين واحدها به پژوهش اختصاص يابد كه بيش از 1500 ميليارد تومان برآورد شده است.

معاون علمي رييس‌جمهور با اشاره به نشست امروز عصر در سالن اجلاس سران گفت: بايد در اين نشست به نتايج مطلوبي برسيم به طوري كه بايد پيش‌بيني كنيم كه اگر يك درصد بند 26 قانون بودجه محقق نشود چه بايد كرد و بايد چگونگي صرف آن در كشور نيز در اين نشست تعيين شود.

معاونت علمي در حوزه‌هاي داراي متولي وارد نمي‌شود

وي با بيان اين كه چرخه نو‌آوري شامل علم، فن‌آوري و نوآوري به معني تجاري سازي تقسيم شده است، گفت: معاونت نبايد به حوزه‌هايي كه داراي متولي است وارد شود و بايد به صورت فرابخشي و فرادستگاهي در حوزه علم به نهضت علم و فن‌آوري كمك كند.

مسووليت مميزي علم بر عهده فرهنگستان‌ها و انجمن‌هاي علمي است

چهار ميليارد تومان اعتبار توانمند سازي انجمن‌هاي علمي، طي يك ماه و نيم آينده اختصاص مي‌يابد

وي تصريح كرد: مسووليت مميزي علم بر عهده فرهنگستان‌ها و انجمن‌هاي علمي است كه بايد وضع موجود در حوزه‌هاي مختلف را مشخص كرده و سپس به توانمندسازي آن بپردازد؛ از اين رو امسال چهار ميليارد تومان اعتبار توانمند سازي انجمن‌هاي علمي در نظر گرفته شده است كه حداكثر ظرف 45 روز آينده بايد به دست انجمن‌ها برسد.

بودجه دو ميليارد توماني توانمندسازي طي 45 روز آينده به نشريات علمي كشور داده مي‌شود

وي ادامه داد: همچنين دو ميليارد تومان نيز براي توانمندسازي نشريات علمي - پژوهشي و علمي - ترويجي اختصاص يافته كه اين اعتبار ابلاغ شده و بايد ظرف 45 روز منابع در اختيار نشريات قرار گيرد.

10 ميليارد تومان براي حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشجويان تحصيلات تكميلي اختصاص يافت

معاونت علمي با پرداخت مقرري ماهيانه به دانشجويان تحصيلات تكميلي موافق است

دكتر واعظ زاده با تاكيد بر اين كه بايد دانشجويان تحصيلات تكميلي را حمايت كرد، تصريح كرد: از اين رو 10 ميليارد تومان در سال جاري براي حمايت از پايان‌نامه‌هاي دانشجويان تحصيلات تكميلي در نظر شده است. البته معاونت با پرداخت مقرري ماهيانه به اين دانشجويان نيز موافقت كرده است.

سالانه تنها سه، چهار همايش علمي بين‌المللي در كشور برگزار مي‌شود

معاونت علمي نيمي از هزينه‌هاي همايش‌هاي بين‌المللي را تقبل مي‌كند

وي با بيان اين كه شمار همايش‌هاي بين‌المللي در كشور تنها به سه تا چهار همايش مي‌رسد، گفت: بايد تعداد اين همايش‌ها را به 40 تا 50 همايش رساند كه معاونت نيمي از هزينه‌هاي اين همايش را تقبل خواهد كرد.

بودجه 120 ميليارد توماني زيست‌فن‌آوري كشور بسيار كم است

به گزارش ايسنا، معاون علمي و فن‌آوري رييس‌جمهور با اشاره به بودجه زيست فن‌آوري كل كشور گفت: 120 ميليارد تومان بودجه‌ زيست فن‌آوري كل كشور است كه اين رقم تنها نصف بودجه زيست فن‌آوري كشور هند محسوب مي‌شود كه بسيار كم است.

10 ميليارد تومان طي يك ماه آينده براي كمك به پارك‌ها و مراكز رشد وزارتين علوم و بهداشت اختصاص مي‌يابد

وي درباره حمايت از پارك‌ها و مراكز رشد نيز تصريح كرد: ظرف يك ماه آينده معاونت فن‌آوري معاونت علمي و فن‌آوري رييس‌جمهور بايد با همكاري وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت 10 ميليارد تومان اعتبار اين حوزه را در جهت كمك به پارك‌ها و مراكز رشد تحت پوشش اين دو وزارتخانه اختصاص دهند.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ