- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


داروی ضد سرطان تاکسوتئر در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد

داروی ضد سرطان تاکسوتئر در مقیاس آزمایشگاهی ساخته شدداروی ضد سرطان ˈتاکسوتئر ˈ توسط محققان پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی دانشگاه شهید بهشتی در مقیاس آزمایشگاهی تولید شد.

 

دوسه تاکسل ( با نام تجاری تاکسوتنر) یکی از پرمصرف ترین، گران قیمت ترین و پرکاربردترین داروهای مورد استفاده در کنترل و درمان سرطان هایی نظیر تخمدان، پروستات، سینه و ریه است.

 

دکتر ˈپیمان صالحی ˈ رییس گروه فتوشیمی پژوهشکده گیاهان و مواد اولیه دارویی با بیان این مطلب افزود: ارزش واردات این دارو در سال گذشته 50 میلیون دلار بوده است و با تولید این دارو در کشور واردات آن بسیار کمتر و در نتیجه ارز از کشور خارج نمی شود .

 

وی گفت: تولید این دارو ارزش افزوده بالایی به همراه دارد و در صورت تولید آن در شرایط استاندارد و رساندن آن به فرمولاسیون، مقیاس تولید افزایش و قیمت آن کاهش می یابد.در حال حاضر مواد اولیه این دارو در کشورهای فرانسه، سوئیس وآمریکا تولید می شود.

 

صالحی اظهار داشت: ماده اولیه این دارو از درخت ˈسرخدارˈ گرفته شده است . این درخت در مناطق شمال شرقی کشور می روید و تعداد این درختان بسیار کم است از این رو برای تامین مواد اولیه این دارو از روش های بیوتکنولوژی در آزمایشگاه استفاده شده است.

 

وی خاطرنشان کرد : در این پروژه تحقیقاتی محققان توانسته اند در مقیاس آزمایشگاهی، 10 گرم از مواد اولیه داروی ˈدو سه تاکسل ˈ را تولید کنند.

 

صالحی گفت : در صورتی که سرمایه گذاری مناسبی برای تولید مواد اولیه این دارو انجام شود محققان می توانند سالی نیم کیلو از این ماده اولیه تولید کنند و حتی ایران می تواند در سالهای آینده جزو صادر کننده های این دارو قرارگیرد.

 

وی در مورد تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: بر اساس کنوانسیون بین المللی، حق دستیابی به جریان تولید علم حق عمومی است ولی در سالهای اخیر شاهدهستیم که برخی از پایگاه های علمی جهان ، تعدادی از دانشگاههای ایران را از دسترسی به منابع اطلاعات علمی محروم کرده اند.

 

وی خاطرنشان کرد: ولی محققان ایرانی با وجود اعمال تحریم ها ، توانسته اند به دستاوردهای بسیار خوبی دست یابند که تولید آزمایشگاهی داروی ضد سرطان ˈتاکسوتئر ˈ یکی از این دستاوردهاست .

منبع: ایرنا

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ