- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


لاغرها بخوانند، چطور 3ماهه 10 کیلو اضافه کنیم؟

برخلاف رژیم افراد چاق، رژیم‌هایی كه برای افزایش وزن افراد لاغر تجویز می‌شود، معمولا زمان‌بر هستند و شاید حتی از یك ماه تا 3 ماه زمان لازم باشد تا وزن فرد لاغر زیاد شود. به یاد داشته باشید برای حل مشكل لاغری باید صبور باشید.

 

«داشت چیپس و پنیرش را با یک لیوان بزرگ دلستر با چنان ولعی می‌خورد که نگو! بعدش هم یک میلک‌شیک گُنده سفارش داد که من حتی با فکر کردن به آن هم 2 کیلو چاق می‌شوم! چه برسد به خوردنش! اما او یک پَر چربی هم نداشت ...

 

با حسرت نگاهش می‌کردم و قهوه تلخم را مضمضه می‌کردم. من از ترس چاق شدن، هر بارکه با دوستانم به کافی‌شاپ و رستوران می‌روم، کم‌کالری‌ترین خوراکی‌ها را انتخاب می‌کنم و بسیار کم می‌خورم که نکند همه زحمات یک سال رژیم لاغری‌ام بر باد برود اما دوستم همیشه همین‌قدر لاغر بوده و همین‌قدر غذا می‌خورده ولی دریغ از اینکه یک گرم به وزنش اضافه شود! تازه وقتی می‌گوید «هرچی غذا می‌خورم که کمی چاق شوم اما نمی‌شوم» فکر می‌کنم می‌خواهد دل من را بسوزاند! مگر می‌شود کسی دلش بخواهد چاق شود؟

 

شما هم فکر می‌کنید هیچ‌کس دوست ندارد چاق شود؟ شاید در این دوره و زمانه که بیشتر اطرافیان ما به دنبال راهی برای رفع اضافه‌وزنشان می‌گردند، دیدن کسی که دوست داشته باشد چاق شود، کمی عجیب باشد اما چه بخواهید و چه نخواهید، تعداد افراد لاغر که دوست دارند کمی چاق شوند، اصلا کم نیست و تا به حال تعداد بسیار زیادی از آنها به دفتر سیب‌سبز نامه و ایمیل فرستاده‌اند و درخواست رژیمی برای چاق شدن کرده‌اند، به همین خاطر ما هم سراغ دکتر ‌رضا راست‌منش، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی رفتیم تا علل لاغری و چاق نشدن برخی افراد را بررسی كنیم و همچنین با راه‌حل‌هایی برای رفع لاغری آشنا شویم.

 

علت را پیدا کنید !

 

از بچگی لاغر بوده‌اید؟

 

لاغری می‌تواند ریشه در دوران مختلف زندگی داشته باشد، از زندگی جنینی گرفته تا لاغری دوران خردسالی،‌ لاغری دوران قبل از بلوغ،‌ لاغری دوران بلوغ و لاغری دوران میانسالی و كهنسالی. بدترین و مقاوم‌ترین نوع لاغری،‌ لاغری‌های دوران جنینی و دوران قبل از بلوغ است چراكه بنیان بدن در این 2 دوره شكل می‌گیرد. از جمله عوامل متعددی که می‌تواند در لاغری دخیل باشد می‌توان به علل روانی (نگرانی‌های شدید،‌ اضطراب، افسردگی، حسادت، رقابت...)، علل غذایی (كم‌غذایی، بدغذایی، مشكلات سوء جذب غذایی،‌ بی‌اشتهایی،‌ بد اشتهایی)،‌ علل پزشكی و هورمونی (پركاری تیروئید،‌ كمی هورمون رشد، پاسخ ناكافی بدن به هورمون رشد، جذب اندک، سوء جذب...) و علل دارویی (مانند مصرف موادی كه باعث افزایش سوخت و ساز شده یا جذب را كاهش می‌دهند، همچنین مصرف موادی که باعث افزایش تخریب چربی و عضله و كاهش توان بدن برای ساخت اندام می‌شوند) اشاره کرد که از مهم‌ترین علل لاغری هستند، البته لاغری‌هایی با علل ژنتیك و كمیاب هم وجود دارند.

 

هرچه می‌خورید، چاق نمی‌شوید؟

 

باید شرایط چاقی را داشته باشید

 

با توجه به علل مختلف لاغری که گفته شد، درمان و چاق شدن به‌شرطی امکان‌پذیر است که با پزشک متخصص مشورت و شرح حال دقیق فرد لاغر بررسی شود. شاید این جمله را از زبان برخی افراد لاغر شنیده باشید که «چرا با اینكه من خوب غذا می‌خورم، اما باز هم لاغر هستم؟» ولی وقتی عادات غذا خوردن و سبک زندگی آنها توسط پزشک بررسی می‌شود، مشخص می‌شود نه‌تنها غذایی كه می‌خورند، كافی و مناسب نیست، بلکه شرایط لازم بدنی برای افزایش وزن را هم ندارند و تمام این موارد در کنار هم برای چاق شدن لازم هستند. مصرف هركدام از مواد غذایی آن هم در یك نسبت بهینه و به موقع، البته در شرایطی مناسب، برای افزایش وزن لازم هستند که در این میان بستر مناسب هورمونی هم یکی دیگر از موارد مهم زمینه‌ساز چاقی به شمار می‌رود.

 

لاغری دوران قبل از بلوغ،‌ لاغری دوران بلوغ و لاغری دوران میانسالی و كهنسالی. بدترین و مقاوم‌ترین نوع لاغری،‌ لاغری‌های دوران جنینی و دوران قبل از بلوغ است

 

فکر می‌کنید ضعیف هستید؟

 

همه لاغرها بیمار نیستند !

 

واقعیت این است که تعداد کمی از افراد دچار لاغری مفرط هستند که این لاغری مفرط به نوعی باعث كاهش اعتماد به نفس و بدشكلی بدن می‌شود و شاید شنیده باشید که برخی از این افراد به هیچ‌وجه خود را زیبا نمی‌دانند و با عباراتی مثل «عین چوب خشک شده‌ام!» یا «لباس در تنم زار می‌زند!» و...  خودشان را توصیف می‌کنند! معمولا سیستم ایمنی این افراد ضعیف است و در مقابل كوچك‌ترین عوامل بیماری‌زا تحریک می‌شود.

 

بی‌اشتها هستید؟

 

ریشه‌اش را پیدا کنید

 

كم‌اشتهایی با اینكه می‌تواند علت لاغری باشد، اما در بیشتر موارد نشانه‌ای از یك مشکل مهم دیگر در بدن است و اینکه بخواهیم به زور قرص و شربت اشتها‌آور و هزار راه دیگر فقط اشتها را برگردانیم، می‌تواند بسیار خطرناك باشد و باعث اتلاف وقت طلایی در رسیدن به هدف شود. گاهی ممکن است کودک شما هیچ‌گونه كمبود غذایی نداشته باشد، با وزنی مناسب به دنیا بیاید، دارویی مصرف نكرده باشد،‌ مشكل پزشكی نداشته باشد،‌ فعالیت بدنی زیادی كه منجر به لاغری شود نیز نداشته باشد اما صرفا به دلیل استرس شب‌های امتحان و رقابت شدید و مداوم با همكلاسی‌ها، میزان هورمون كورتیزول (هورمون استرس) در او بسیار بیشتر از سایر کودکان باشد که حضور سطح بالای هورمون كورتیزول، ساخت پروتئین و چربی را در بدن مختل کرده و مشكل لاغری شدید را در کودک ایجاد می‌کند اما مشخص شدن این مشکل، جز با انجام آزمایش هورمونی توسط پزشک، امکان‌پذیر نیست!

 

خود درمانی نکنید

 

شاید شما فقط به این فکر کنید که فرزندتان بی‌اشتهاست و تنها راه‌حل‌تان هم شربت اشتها‌آور باشد! همین امر می‌تواند فرصت رشد بهتر و حتی قد بلند شدن فرزندتان را از او بگیرد! یا مثلا فکر کنید مصرف هرچه بیشتر پروتئین و مکمل‌های پروتئینی برای چاق شدن شما کافی است اما یادتان باشد مصرف پروتئین مازاد بر نیاز،‌ خود از طریق افزایش اثر دینامیك پروتئینی، باعث كاهش وزن می‌شود! پس لطفا خوددرمانی را فراموش کنید و هرچه سریع‌تر به پزشک متخصص مراجعه کنید تا معضل لاغری‌تان، همیشگی و با راه‌های سالم درمان شود.

 

رهایی افراد بزرگسال از لاغری شرایط خاص خود را دارد و تجربیات متعدد و موفق روزمره نشان می‌دهد پیروی از برنامه غذایی واقعا نجات‌بخش است.

 

به خاطر داشته باشید تنها زیاد خوردن باعث خلاصی از لاغری نمی‌شود. بعضی از میوه‌ها،‌ آبمیوه‌ها،‌ عرقیات و عادت‌های غذایی و عادات زندگی خود باعث لاغری می‌شوند، بنابراین هیچ نسخه یکسانی برای همه افراد لاغر وجود ندارد که بتوان آن را به همه توصیه کرد. شرایط هر فرد باید توسط متخصص بررسی شود تا با توجه به شرایط اختصاصی او، رژیم تجویز شود و به این ترتیب است که می‌توانید از شر لاغری خلاص شوید!

 

برخلاف رژیم افراد چاق، رژیم‌هایی كه برای افزایش وزن افراد لاغر تجویز می‌شود، معمولا زمان‌بر هستند و شاید حتی از یك ماه تا 3 ماه زمان لازم باشد تا وزن فرد لاغر زیاد شود. عوض و بدل كردن كارشناس تغذیه با این تصور كه رژیم غذایی این كارشناس موثر نبوده یا ترك عجولانه رژیم با این تصور كه «جواب نمی‌دهد!» از اشتباهات رایج هستند. به یاد داشته باشید برای حل مشكل لاغری باید صبور باشید.

منبع: سلامت نیوز

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ