- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


سكته مغزي خارج از محدوده مراقبت

با وجود اين‌كه سكته‌هاي قلبي و مغزي همچنان بالاترين ميزان مرگ و مير را به خود اختصاص مي‌دهد، اما همچنان بسياري نمي‌دانند كه چه اقدامات پزشكي و تخصصي روي بيماران بايد انجام پذيرد تا جلوي نواقص جسمي آنها در آينده گرفته شود؟ يا اين‌كه اطرافيان اين بيماران نمي‌دانند كه چه كار بكنند تا بيمار زمان طلايي رسيدن به اورژانس و بيمارستان را از دست ندهد؟

 

 

البته در مراقبت‏هاي بعد از سكته مغزي دو نكته مهم است كه يكي شامل پيشگيري از سكته‏هاي مجدد و ديگري بازتواني اين بيماران يعني توانايي‏هاي از دست رفته آنها پس از سكته مغزي مي‌شود.

 

دكتر زينب شهرابي، جراح مغز و اعصاب مي‏گويد: براي پيشگيري از سكته مجدد عوامل مختلفي را بايد كنترل كرد از جمله افزايش چربي خون، تغذيه رژيمي و درمان دارويي و بررسي دوره‏اي چربي. يا بيماراني كه قند خون بالا دارند يا افراد سيگاري‌.

 

فيزيوتراپي، سنگ بناي درمان

 

دكتر شهرابي با بيان اين‌كه در مورد توانبخشي و بازتواني بيماران سكته مغزي در حال حاضر در كشور ما واحدهاي گسترده و شناخته شده‏اي وجود ندارد، مي‌گويد: بازتواني به معناي واقعي يعني بيماراني كه دچار فلج حركتي يا فلج تكلمي بعد از سكته شدند بايد توانبخشي شوند. در مورد فلج حركتي اگر فيزيوتراپي در اين بيماران بموقع انجام نشود، منجر به تغيير فرم اندام‏ها و از دست رفتن عضلات خواهد شد.

 

به گفته اين جراح مغز و اعصاب، اين بيماران يك دوره بعد از سكته مغزي شانس برگشت دارند، البته در بعضي از انواع سكته‏ها اين شانس وجود دارد؛ چون سكته‏هاي مغزي دو نوع است؛ بعضي از آنها در اثر نرسيدن خون به مغز و ديگري سكته‏هايي كه بعد از بروز آنها خونريزي اتفاق مي‏افتد.

 

دكتر شهرابي با تاكيد بر اين كه پس در اين بيماران فيزيوتراپي بموقع خيلي موثر است، ادامه مي‏دهد: قبل از اين كه سلول‏هاي عصبي و نرون‏ها بتواند مسيرهاي عصبي را باز كند و فعاليت آنها برگردد، بايد مانع از بين رفتن توده عضلاني بدن و تغيير فرم مفاصل شويم حتي در مواردي كه نقص‏هاي عصبي ايجاد شده قابل برگشت نيست، پيشگيري از ايجاد تغيير فرم اندام‌ها موثر است؛ چون بعد از مدتي اندام فوقاني يعني از شانه به پايين بيماران خم مي‏شود و اندام تحتاني و زانو كاملا 180 درجه خواهد شد.

 

به گفته دكتر شهرابي، اين تغيير فرم مفاصل، بعدها براي حركت بيماران مشكل ايجاد مي‏كند. براي همين ورزش‌هاي فعال و غيرفعال در اين بيماران بسيار باارزش است. ورزش فعال هم شامل حركاتي است كه خود بيمار بايد به طور مستقل انجام دهد و ورزش غيرفعال شامل حركاتي است كه با كمك فيزيوتراپ و درمانگر، محدوده حركتي مفاصل بيمار را حفظ مي‏كند.

 

لزوم حمايت‏هاي رواني در كنار توانبخشي

 

پيشگيري از افسردگي و اختلالات خلقي بعد از سكته مغزي نيز مهم است. دكتر شهرابي در اين‌باره مي‏افزايد: چون كسي كه فعال بوده ناگهان با يك نقص حركتي عمده مواجه مي‏شود و نيمي از بدن خود را نمي‏تواند حركت دهد، پس اين فرد نياز به يك محيط حمايت‏كننده براي جلوگيري از افسردگي و اضطراب دارد.

 

فشار خون بيمار را كاهش ندهيد

 

«معمولا خيلي از افرادي كه سكته مغزي يا قلبي مي‏كنند، سابقه فشار خون دارند. مثلا فشار خون معمول آنها كه با آن زندگي مي‏كردند، 20 بوده و محيط مغز و سلول‏هاي عصبي با اين فشار تغذيه مي‏شده است

 

اين جراح مغز و اعصاب با اشاره به جملات بالا اذعان مي‏كند: اگر سعي كنيم اين فشار را به حالت طبيعي برگردانيم، در مغز ايسكمي اتفاق مي‏افتد: يعني كمبود اكسيژن و خون‏رساني رخ مي‏دهد. همين كار نواقص بعد از سكته را هم افزايش مي‏دهد حتي خطر سكته مغزي يا قلبي با پايين آوردن فشار خون افزايش مي‏يابد براي همين فشار اين بيماران بتدريج بايد كاهش يابد كه معمولا دو‌سوم يا 70 درصد فشار اوليه آن است، البته نه به معناي اين كه فشار بيمار در حد فشار يك آدم طبيعي و سالم پايين بيايد.

 

آب قند، چاره كار نيست!

 

سكته‏هاي مغزي ممكن است در محيط خانه در ساعات اوليه صبح اتفاق بيفتد براي همين اطرافيان بايد با احياي اين بيماران آشنا باشند. به گفته دكتر شهرابي ممكن است حتي در حين سكته تشنج رخ دهد و اطرافيان فكر كنند بايد به او آب قند بدهند، اما با اين كار احتمال دارد راه‏هاي تنفسي بيمار بسته شده و زمينه‌ساز عفونت و خفگي شود. دكتر شهرابي با بيان اين‌كه متاسفانه اين كارها به اشتباه انجام مي‏شود، معتقد است: بايد تا رسيدن اورژانس بر بالين بيمار، راه تنفسي او كنترل شود و اگر چيزي در دهان بيمار است، كاملا خارج شود.

 

اگر بيمار تشنج كرد، اطرافيان سعي در خوراندن چيزي به او نكنند. علاوه بر اين اكثر افرادي كه مستعد سكته مغزي هستند، ممكن است مستعد سكته قلبي هم باشند براي همين فشار خون بيمار بايد توسط اطرافيان گرفته شود كه اگر لازم بود داروي خاصي مصرف كند، آن را به او برسانند.

 

دكتر شهرابي در ادامه مي‏گويد: اگر بيمار دچار مشكل ايست قلبي شد، اطرافيان بايد بتوانند او را تا رسيدن به اورژانس احيا كنند. بعد از رسيدن اورژانس هم زمان نبايد از دست برود. بلافاصله بعد از انتقال بيمار به بيمارستان، تصويربرداري و سي‏تي‏اسكن بايد انجام شود تا نوع سكته و اين كه سكته همراه با خونريزي مغزي بوده يا خير مشخص شود.

 

اين جراح مغز و اعصاب با تاكيد بر اين كه در موارد خونريزي نياز به درمان جراحي است، خاطرنشان مي‏كند، اگر خونريزي اتفاق نيفتاده، براساس شرايط فرد بايد مانع ايجاد لخته شد و جلوي وسيع‏تر شدن سكته را گرفت؛ ضمن اين كه اگر در رساندن و مراقبت‏هاي بيمار تاخير شود، بيمار زمان طلايي را از دست مي‏دهد.

 

بخورها و نخورهاي بيماران سكته مغزي

 

دكتر شهرابي در پايان با اشاره به مراقبت‏هاي تغذيه‏اي اين بيماران مي‏گويد: با توجه به اين كه بيمار فشار خون يا ديابت دارد يا نه، بايد رژيم غذايي خاصي به اين بيماران داد؛ اما اگر هيچ‏كدام از اين فاكتورها وجود نداشته باشد، محدوديت غذايي خاصي وجود ندارد؛ اما رژيم غذايي حاوي انواع ويتامين‏ها و املاح براي اين افراد لازم است. براي اين افراد مصرف مايعات هم بسيار ضروري است، چون از دست دادن آب، بدن فرد را براي سكته مغزي آماده مي‏كند.

منبع: جام جم آنلاین

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ