- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


وقتي قلب از ورزش خسته مي‌شود

آيا تاكنون به اين نكته انديشيده‌ايد كه چرا ورزشكاران بايد به طور منظم از نظر پزشكي تحت نظر باشند؟ اين مسأله از آن رو اهميت دارد كه در صورت وجود نارسايي‌هاي قلبي، خطر مرگ با ورزش افزايش مي‌يابد حتي در بسياري مواقع پيش آمده كه فوتباليست يا بسكتباليستي در حين بازي و در مقابل چشم ميليون‌ها نفر دچار حمله قلبي شده است.

 

البته بنا بر نظر برخي متخصصان قلب، بسياري از مشكلات و نارسايي‌هاي قلبي كه به چنين مرگ‌هاي ناگهاني منجر مي‌شود، جنبه ژنتيك يا ارثي دارد و با ريشه‌يابي و بررسي‌هاي اوليه قابل پيشگيري است.

 

به بيان ديگر، بهترين نشانه اين دست از مشكلات قلبي ـ عروقي، وجود سابقه خانوادگي مرگ بر اثر ايست قلبي و نيز علائم مشكوك است اما متاسفانه در بسياري از موارد، اولين باري كه اين مشكلات شناسايي مي‌شود، درست همان زماني است كه حمله قلبي روي مي‌دهد و شايد زمان كمي از دست رفته باشد.

 

دكتر عباس صالحي، متخصص قلب و عروق در ارتباط با ايست قلبي ورزشكاران مي‌گويد: بيش از 80 درصد علل مرگ ناگهاني در ميادين ورزشي ناشي از يك بيماري ژنتيكي يا مادرزادي تشخيص داده نشده است كه از بدو تولد در سيستم قلبي‌ ـ‌ عروقي آنها وجود داشته است. شواهد حاكي از آن است كه ورزش و فعاليت شديد، خطر مرگ ناگهاني را در اين‌گونه افراد افزايش مي‌دهد.

 

مرگ ناگهاني چيست؟

 

مرگ ناگهاني قلبي به مرگ‌هايي گفته مي‌شود كه به صورت غيرقابل انتظار طي يك‌ساعت از شروع علائم قلبي رخ مي‌دهد.

 

آمارهاي موجود نشان مي‌دهد اين حادثه براي هر سه نفر در 100 هزار ورزشكار در هر سال اتفاق مي‌افتد و ميزان آن در ورزشكاران مرد كمي بيش از ورزشكاران زن است.

 

جالب آن‌كه مرگ ناگهاني در هر ورزشكاري ـ از مبتدي تا حرفه‌اي، جوان يا مسن ـ ممكن است رخ دهد؛ اگر چه گفته مي‌شود وقوع آن در ورزش‌هايي چون فوتبال، دووميداني، دوچرخه‌سواري و بسكتبال بيش از ساير ورزش‌ها مشاهده مي‌شود.

 

دكتر صالحي با اشاره به دلايل عمده ايست قلبي در ورزشكاران مي‌گويد:از جمله علل مرگ ناگهاني در ورزشكاران جوان مي‌توان به بيماري «كارديوميوپاتي هيپرتروفيك» اشاره كرد كه به عنوان شايع‌ترين علت مرگ ناگهاني در ورزشكاران زير 35 سال در نظر گرفته مي‌شود و عامل يك‌سوم مرگ‌هاي مرتبط با ورزش است. اين بيماري، ژنتيكي است و از شيوع بالايي برخوردار است، به طوري كه از هر 500 نفر، يك نفر به صورت مادرزادي مبتلا به اين اختلال است. در اين بيماري، ديواره عضلاني بطن چپ و ديواره بين بطني دچار ضخيم‌شدگي نامتقارن ‌شده كه به كوچك‌شدن حفره بطن و انسداد مسير خروجي آن به سمت آئورت منجر مي‌شود.

 

اما آنچه باعث مرگ ناگهاني در اين بيماران مي‌شود، وقوع آريتمي‌هاي (اختلال عملكرد قلب) بطني، بخصوص حين ورزش شديد است. پس به اين بيماران توصيه مي‌شود براي جلوگيري از حوادث ناگوار قلبي از ورود به ورزش‌هاي حرفه‌اي بپرهيزند.

 

يك بيماري قلبي بدون علامت

 

به گفته دكتر صالحي متأسفانه كارديوميوپاتي هيپرتروفيك در بسياري از موارد علائم خاصي ايجاد نمي‌كند، به طوري كه شايع‌ترين تظاهر آن همان مرگ ناگهاني است كه بخصوص در حين ورزش رخ مي‌دهد. اين متخصص قلب توضيح مي‌دهد: ساير علائم اين بيماري شامل تنگي نفس حين فعاليت، درد قفسه سينه و تپش قلب است. تشخيص اين بيماري امروزه توسط نوار قلب و اكوكارديوگرافي بسيار ساده شده است و درمان آن نيز شامل يكسري داروها و در برخي موارد جراحي است.

 

وي ادامه مي‌دهد: ناهنجاري مادرزادي عروق كرونري قلب، دومين علت شايع مرگ ناگهاني ورزشكاران است كه حدود 20 درصد موارد را شامل مي‌شود و عامل انفاركتوس قلبي هنگام ورزش شديد است. تشخيص اين بيماري نيز توسط اكو، تست ورزش و آنژيوگرافي ميسر مي‌شود. تمام بيماري‌هاي گفته‌شده از علل مرگ ناگهاني در ورزشكاران زير 35 سال است، در حالي كه شايع‌ترين علت اين حادثه در ورزشكاران بالاي 35 سال، تصلب شرايين يا همان تنگي عروق كرونري است.

 

در صورتي‌كه مرگ ناگهاني در ورزشكاراني كه بيماري زمينه‌اي قلبي ندارند رخ دهد، شايع‌ترين علت آن اصابت ضربات محكم به قفسه سينه در حين ورزش‌هايي چون فوتبال، هاكي روي يخ و... است كه بلافاصله به آريتمي و مرگ منجر مي‌شود.

 

توصيه‌اي كه ورزشكاران بايد جدي بگيرند

 

متخصصان قلب با تاكيد بر اين‌كه بيماري‌هاي قلبي هر ساله قربانيان زيادي را به كام مرگ مي‌كشاند كه علائم خاصي را در طول زندگي آنها ايجاد نكرده است، معتقدند مرگ ناگهاني را در بسياري از موارد نمي‌توان درمان و احيا كرد؛ پس تمام ورزشكاران قبل از ورود به ورزش حرفه‌اي يا نيمه‌حرفه‌اي حتما بايد به پزشكان ورزشي و متخصصان قلب و عروق مراجعه كرده و تحت معاينه قلبي قرار گيرند، اما با توجه به اين‌كه معاينه قلبي بسياري از اين بيماري‌ها معمول است، بررسي كامل قلبي شامل نوار قلب، اكوي قلب و تست ورزش بايد به صورت روتين از تمام ورزشكاران به عمل آيد و اين غربالگري براي افرادي كه به فعاليت ورزشي ادامه مي‌دهند، بايد به طور سالانه ادامه پيدا كند.

منبع: جام جم آنلاین

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ