- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


برایتونیک ورزشی بر مبنای خط بریل

یاسمن مؤیدی ، فعال حوزۀ اجتماعی با تاکید بر این که مبنای کار برایتونیک خط بریل است گفت :« مبنای کار برایتونیک یا ورزش الفبا فقط حروف کد گذاری شدۀ خط نابینایی است ولی این به این معنی نیست که فقط افراد نابینا می توانند این را انجام دهند ، بلکه همه می توانند این ورزش را انجام دهند ، فقط الهام من برای ابداع این ورزش خط نابینایی بوده است. در خط نابینایی هر حرفی در شش نقطه قرار می گیرد و بنا به برجسته شدن این نقاط یک حرف الفبا نشان داده می شود».

این فعال حوزۀ اجتماعی با تاکید بر این که مبنای کار برایتونیک خط بریل است گفت :« مبنای کار برایتونیک یا ورزش الفبا فقط حروف کد گذاری شدۀ خط نابینایی است ولی این به این معنی نیست که فقط افراد نابینا می توانند این را انجام دهند ، بلکه همه می توانند این ورزش را انجام دهند ، فقط الهام من برای ابداع این ورزش خط نابینایی بوده است. در خط نابینایی هر حرفی در شش نقطه قرار می گیرد و بنا به برجسته شدن این نقاط یک حرف الفبا نشان داده می شود».

 

یاسمن مؤیدی فعال حوزۀ اجتماعی ، فرهنگی ، نیکوکاری و ورزشی و مبتکر ورزش برایتونیک در خصوص اهداف ابداع این ورزش گفت :« به خاطر عشق و علاقه ام به نابینایان و معلولین توانسته ام روشی را ابداع کنم که این امکان را می دهد به طور همزمان هر فرد نابینا و معلول با افرادی که به هیچ عنوان مشکل جسمانی ندارند و حتی قهرمان های ورزشی هستند بتوانند به طور همزمان ورزش کنند».

 

وی در ادامه افزود :« خط نابینایی را 182 سال قبل آقای « لوئی برای » که یک نابینای فرانسوی بود ، ابداع کرد و من با الهام از این خط که در تمام دنیا به طور مشترک انجام می شود این ورزش را ابداع کردم چون همۀ جهان و همۀ ملتها حروف الفبایشان با کدگذاری الهام گرفته از خط نابینایی اصلی هست».

 

این فعال حوزۀ اجتماعی اظهار داشت :« بنده این موضوع را مطرح کردم و گفتم به جای اینکه ما مثل یک نابینا این حروف یا لغات برجسته را دست بزنیم ، آن را مجسم می کنیم که این نقاط برجسته در فضا یا در مقابل ما یا در زمین قرار دارند و حرکات ورزشی را بر روی این نقاط انجام می دهیم».

 

مبدع ورزش برایتونیک دربارۀ روش این ورزش گفت :« روش برایتونیک یعنی روشی که با شما حرف میزند و شما می توانید کلمات ، جمله ها و پیامها را ورزش کنید البته می توان هم با حروف ورزش کنید هم با کد شماره ای این حروف ورزش کنید و هم می توانید با تجسم خودتان ورزش کنید ولی الهام همۀ این روش ها همان شش نقطۀ خط نابینایی است و از همه مهمتر این است که برایتونیک را هرکسی بنا بر سلیقۀ خودش می تواند انجام دهد».

 

وی در ادامه به روش های گوناگون این ورزش اشاره کرد و گفت :« سلیقۀ شخص بنده این است که به صورت هوازی ورزش کنم ، سلیقۀ فرد دیگری این است که به شکل کششی و تمرکزی ورزش کند ، سلیقۀ فرد دیگری ممکن است این باشد که به صورت رزمی ورزش کند و همه می توانند بنا به انتخاب شخصی خودشان ورزش برایتونیک را انجام دهند».

 

یاسمن مؤیدی تصریح کرد :« ورزش برایتونیک توانسته است لبخند را بر لب همۀ افراد با هر شرایطی جسمانی ، با هر سنی ، با هر جنسی و با هر تفکری بیاورد و خوشبختانه در تمام جهان به خصوص در کشور فرانسه بسیار مورد استقبال قرار گرفت و فدراسیون ورزش های همگانی فرانسه قراردادی با من بسته است که در تمام کشور فرانسه در حال آموزش این ورزش هستم و خوشحالم از اینکه به خاطر ورزش برایتونیک که یک ابتکار ایرانی است ، نام ایران و مردم ما و نظام ما مطرح می شود».

 

وی دربارۀ مشکلات پیش روی این ورزش گفت :« ذکر این نکته بسیار مهم است که من ایرانی هستم و افتخار می کنم به ایرانی بودنم ولی واقعا متاسف هستم که من مجبور شدم ورزش برایتونیک را در خارج از کشور ثبت کنم و بعد این رشته را در ایران بیاورم و بدانم که چندین جایزۀ بین المللی را به من در فرانسه دادند».

 

 یاسمن مؤیدی افزود :« چند روز دیگر در سنای فرانسه چندین انجمن از من قدردانی می کنند ولی در ایران هنوز آنطور که باید و شاید توجهی به این ورزش نمی شود».

 

این فعال حوزۀ اجتماعی تصریح کرد :« شاید این اشکال از خود من باشد ولی خوشبختانه فدراسیون ورزشهای همگانی ایران این ورزش را به رسمیت شناخته است که واقعا باید از این فدراسیون تشکر کنم ، دفتر برنامه ریزی وزارت ورزش حمایت کردند که این ورزش را در وزارت ورزش و جوانان به عنوان یک رشتۀ ورزشی مورد تائید ثبت کردند».

 

مبتکر ورزش برایتونیک دربارۀ خصوصیات این ورزش اظهار داشت :« یکی از خصوصیات این ورزش این است که می توان زبان فارسی را نیز آموزش داد ، بنده با سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ارتباط برقرار کردم و در رایزنی های فرهنگی جمهوری اسلامی در خارج از کشور این ورزش را آموزش دادم به خصوص در کشور مالزی ، رایزن فرهنگی ما با حمایت خود از این ورزش ، کلاسی را در آنجا برگزار کردند که 77 نفر از ایرانی ها و مالایی های مقیم کوالالامپور توانستند در کلاس های ما شرکت کنند و موفق شوند که با روش برایتونیک آشنا شوند».

 

وی افزود :«  در کشورهای دیگر مثل ارمنستان کلاس های آموزش این ورزش را اجرا کردیم به دعوت انجمن های خیریه که برای کودکان معلول و عقب ماندۀ ذهنی فعالیت می کنند ، و در فرانسه هم که این ورزش فوق العاده در حال گسترش است.»

 

یاسمن مؤیدی در خصوص گسترش این ورزش در ایران عنوان کرد :« در ایران قبل از اینکه فدراسیون همگانی از برایتونیک پشتیبانی کند ما در 11 استان توانستیم کلاس مربی گری برگزار کنیم و بیش از هزارنفر مربی این رشته تربیت شدند ولی هنوز جایگاه اصلی خودش را پیدا نکرده است.»

 

این فعال حوزۀ فرهنگی افزود :« برایتونیک چون یک ابتکار ایرانی هست و من فکر می کنم که ارجح هست که تمام باشگاه های ورزشی بتوانند که این ورزش را به عنوان یک اصل در باشگاه های خودشان به کار بگیرند ولی خب شاید هنوز کم کاری من و همکارانم بوده که ما به نقطۀ مطلوب خود نرسیدیم و متاسفانه خیلی رشته های خارجی که بعضا مبتکرین آنها با مردم ما رابطۀ مطلوبی ندارند در حال حاضر خیلی مطرح هستند اما برایتونیک هنوز نتوانسته به عنوان اصل اول در باشگاه های ورزشی مطرح شود».

 

وی در ادامه افزود :« ما در برایتونیک می توانیم شاهنامه را ورزش کنیم ، می توانیم کلمات را ورزش کنیم و پیام های مختلف را بدهیم. یک کودک خردسال می تواند با برایتونیک آموزش زبان فارسی ، فرانسه و انگلیسی را کار کند و یک فرد سالمند می تواند با برایتونیک آلزایمر خودش را درمان کند

 

یاسمن مؤیدی در خصوص امنیت این ورزش تاکید کرد :« از لحاظ تکنیک ، ورزش برایتونیک ورزشی بسیار امن است یعنی شما می توانید به صورت اصلاحی کار کنید ، همچنین ما در بخش زنان باردار که توسط اساتید فوق تخصص جراحی زنان آموزش داده می شوند توانسته ایم با برایتونیک به نتایج مطلوبی برسیم».

 

وی گفت :« می توان به برایتونیک به چشم یک فعالیت کارآفرینانه نیز نگاه کرد ، در حال حاضر ماساژ ویژۀ برایتونیک  را داریم که توانسته ایم با این روش برای افراد نابینا شغل ایجاد کنیم».

مبتکر ورزش برایتونیک  در پایان گفت :« ما در تلاش هستیم که ورزش برایتونیک را در سیستم آموزش عالی و دانشگاه های فرانسه نیز وارد کنیم. من در سال 2008 توانستم این ورزش را در فرانسه ثبت کنم و خوشبختانه امسال موفق شدیم این رشته را در وزارت ورزش و جوانان ثبت کنیم.»

منبع: سلامت نیوز

 

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ