- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


فوم جادویی برای بند آوردن خونریزی

در بسیاری از موارد بحرانی، ‌مانند جنگ، بسیاری از افراد بر اثر خونریزی داخلی می‌میرند،‌ در حالی که اگر به موقع به بیمارستان برسند، مداوا می‌شوند. حالا با تزریق یک فوم،‌ می‌توان زمان بیشتری به این افراد داد تا زنده بمانند.

 

بهنوش خرم‌روز: این روزها، روزهای خبرهای خوش پزشکی است. چندی پیش،‌ خبرهای جالبی در مورد ماده‌ای منتشر شده بود که می‌تواند درون بدن تغییر شکل دهد و انتقال دارو را ساده‌تر سازد. حالا، شاخه فناوری ارتش ایالات متحده،‌ دارپا هم از یافته جدید خود صحبت می‌کند،‌ یافته‌ای که در دنیای پزشکی به همان ‌اندازه تاثیرگذار است و می‌تواند جان انسان‌های زیادی را در لحظه‌های بحرانی نجات دهد.

به گزارش پاپ‌ساینس، محققین موفق شده‌اند ترکیبی را بسیازند که می‌تواند از خونریزی داخلی جلوگیری کند. در واقع به گفته آن‌ها کافی است دو مایع را به محلی که فرد دارای خونریزی داخلی است تزریق کرد. این دو مایع، ‌واکنش شیمیایی می‌دهند و فومی را می‌سازند که از خونریزی داخلی با ایجاد فشار جلوگیری می‌کند.

در موارد بحرانی، ‌مانند زمانی که یک سرباز در میدان جنگ دچار خونریزی شده است، استفاده از این فوم و بند آوردن خونریزی، ‌می‌تواند حدود یک ساعت وقت به فرد بدهد تا در این زمان به امکانات مناسب پزشکی دسترسی پیدا کند. در واقع در شرایط خونریزی داخلی، گاهی یک ساعت، مرز مرگ یا زندگی آن فرد خواهد بود.

 

در حدود 85 درصد از مرگ‌های قابل پیشگیری که در میدان‌های جنگ اتفاق می‌افتند، بر اثر خونریزی‌های داخلی هستند. در چنین مواردی، ‌نیاز به عمل جراحی یا اقداماتی است که باید در بیمارستان انجام گیرند. در اغلب موارد،‌ زمان کافی برای رساندن سربازی که خونریزی داخلی دارد،‌ از خط اول جنگ به بیمارستان وجود ندارد و سرباز جان خود را از دست می‌دهد.

دارپا این یافته تازه را روی حیوانات آزمایش کرده و به این نتیجه رسیده که استفاده از این فوم، شانس زنده ماندن بعد از سه ساعت را از 8 درصد به 72 درصد می‌رساند. همچنین جراحان می‌توانند در زمانی کم‌تر از یک دقیقه، این فوم را از بدن فرد بیرون بیاورند.

آرسنال مدیکال،‌ شرکتی که با بودجه دارپا روی این فوم مطالعه می‌کند، می‌گوید که در حال تحقیق برای رسیدن به نسخه‌ای است که برای زندگی افراد معمولی هم قابل استفاده باشد. در این بین،‌ دارپا به دنبال گرفتن مجوز از اف.دی.ای است. امید میرود که این محصول واقعا بتواند جان بسیاری را نجات دهد.

منبع: خبرآنلاین

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ