- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


بازگشت به شرايط بدني قبل از بارداري

محو‌كردن چربي‌هايي كه 9 ماه در دوران بارداري در بدن جا خوش كرده، براي خيلي از خانم‌ها بعد از زايمان كار سختي است. به طوري كه خيلي از زنان بعد از دوران بارداري تشويق به گرفتن رژيم‌هاي مختلف مثل رژيم ماهي، سبزي‌ها، مرغ و خيلي از رژيم‌هاي ديگر مي‌شوند.

 

خيلي از آنها هم رسيدن به وزن پيش از دوران بارداري را يك آرزو و خيال مي‌دانند و در حسرت آن متوسل به رژيم‌هاي غير استانداردي مي‌شوند كه در همه جاي دنيا فقط براي جلب مشتري و تبليغات كاربرد دارند، در حالي كه هيچ راز يا مسأله پيچيده‌اي در كاهش وزن و سايز بعد از دوران بارداري وجود‌ندارد.

 

به گفته كارشناسان تنها عامل موثر در اين امر داشتن برنامه غذايي سالم، فعاليت بدني مستمر و روزانه و صبر و شكيبايي زياد است.

 

رژيم در شش ماه اول صلاح نيست

 

با اين حال دكتر سيدضياء‌الدين مظهري، رئيس انجمن تغذيه ايران با تاكيد بر اين كه در شش ماه اول بعد از زايمان هيچ‌گونه رژيم و كاهش‌ وزني صلاح نيست، به جام‌جم مي‌گويد: در اين دوران وظيفه مادر تغذيه فرزند با شير خودش است. در عين حال به محض اين كه كودك دوران شيرخوارگي را طي كرد و در طول شش ماه تحركش به دو‌برابر رسيد و به قدش اضافه شد، همچنين زماني كه غذاي كمكي او شروع شد، مادر مي‌تواند به كاهش وزن اقدام كند.

 

هله‌هوله‌خوري را فراموش كنيد

 

به گفته رييس انجمن تغذيه ايران، اصولا دادن شير و استفاده نكردن از هله‌هوله و جلوگيري از زياده‌خوري وزن افزوده‌شده در دوران بارداري را كم مي‌كند.

 

چون در دوران حاملگي، سازش‌هاي متابوليك تحت تاثير هورمون‌هاي بدن باعث مي‌شود كه قسمتي از انرژي دريافتي به صورت چربي انباشته شود تا در ثلث سوم حاملگي كه خانم‌ها به علت بزرگ‌شدن حجم آمنيوتيك و مايع آمنيوتيك نمي‌توانند نياز خود را به انرژي و پروتئين دريافت كنند، از اين مخازن استفاده كنند.

 

دكتر مظهري در ادامه اين‌طور توضيح مي‌دهد: بقيه وزن افزوده شده هم براي شيردهي تا دو سال آينده كه بچه از شير گرفته مي‌شود، در بدن ذخيره شده و براي توليد شير قسمتي از اين انرژي‌ها صرف مي‌شود.

 

ماهي يك كيلو كم كنيد

 

توصيه اين متخصص تغذيه به مادراني كه خيلي عجله دارند و حتما مي‌خواهند در ماه، مقاديري از وزنشان كم شود اين است كه اين مادران حداكثر در ماه بيش از يك كيلو نبايد كم كنند، چون كاهش بيشتر وزن از سطح توليد شير‌مادر كم مي‌كند. آن هم در دوران طلايي كه بدن كودك و مغزش بشدت در حال رشد است و احتياج به غذاي مكفي و متناسب دارد.

 

به گفته دكتر مظهري، از اين جهت خانم‌ها نگران وزن خود بعد از زايمان نباشند، چون اگر بموقع به كودك شير دهند، فعاليت داشته باشند و از خوردن مواد غذايي فاقد ارزش مصرفي بكاهند (موادي كه قند ساده و چربي زياد دارند)، خود اين روند نه‌تنها اندام آنها را به روزگار قبل از حاملگي مي‌رساند، بلكه اسكلت‌شان تغييراتي مي‌كند كه بعد از يائسگي دچار پوكي استخوان و شكستگي لگن نمي‌شوند و شيردادن عاملي تلقي مي‌شود كه احتمال ابتلاي آنها را به سرطان سينه و تخمدان‌ها كاهش مي‌دهد. علاوه بر اين كه كودكي كه از شير مادر خودش به قدر كافي استفاده مي‌كند، هم ضريب هوشي‌اش بالاتر از بچه‌هاي بطري‌خوار مي‌شود و هم در مقابل بيماري‌هاي گوارشي و عفونت‌هاي ريوي محفوظ مي‌ماند.

 

دنبال رژيم‌هاي قلابي نرويد

 

بيش از 50 تا 60 هزار نوع رژيم در سايت‌هاي تبليغاتي وجود دارد كه بيشتر اين رژيم‌ها قابل استفاده نبوده و بيشتر جنبه تجاري و تبليغاتي دارند.

 

رئيس انجمن تغذيه ايران با اشاره به اين مساله مي‌گويد: در رابطه با بعد از حاملگي اگر شرايط مناسب باشد، رژيم مادران بايد متناسب با سن و سال و وزن و شرايط اقتصادي‌شان باشد. علاوه بر اين كه اين رژيم بايد در مقابل تامين نيازهاي مادر شيرده كه نيازش بيشتر از دوران بارداري است، تمام مواد معدني و ويتامين‌ها، اسيدآمينه‌هاي ضروري، آنتي‌اكسيدان‌ها و فيبرها را در بر داشته باشد. يعني تنوع و تعادل و تناسب رعايت شود و براي اين كه حجم شيردهي مادر با اين رژيم كم نشود، بايد سينه‌ها كاملا توسط كودك تخيله شوند تا شيردهي زياد و نياز كودك تامين شود.

 

چربي‌سوزها دروغ است

 

توصيه ديگر دكتر مظهري اين است: به هيچ وجه صلاح نيست بعد از سه ماه از زايمان رژيم شروع شود. خوردن دارو براي كاهش وزن و چربي‌سوزها نيز خطرناك است. چون چيزي به نام چربي‌سوز نداريم.

 

به عقيده اين متخصص تغذيه، چربي در واقع انرژي است و انرژي هم فناناپذير است. اگر هم گاهي به غلط مي‌گويند برخي داروها چربي‌سوزند به اين معني است كه اين داروها فقط مي‌توانند جلوي جذب چربي را تا 30 درصد بگيرند. اين چربي هضم نشده نيز توسط مدفوع دفع شده و بعضي اوقات مثل اسهال چرب دفع مي‌شود كه در اين صورت دل‌دردهاي شديد در انتظار مادر است. علاوه بر اين كه تامين ويتامين‌هاي A، D و E، K را كه در چربي محلول هستند، مختل كند.

منبع: جام جم آنلاین

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ