- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


کاهش 25 ساله به صدا در آمدن زنگ خطر بیماریهای مفاصل

پزشکان متخصص ارتوپد و مفاصل نسبت به کاهش سن ابتلا به بیماری های مفاصل از سنین 55 تا 60 سالگی به 30 سالگی هشدار داده و تغییر در شیوه زندگی افراد را توصیه می کنند.

 

در گذشته افراد بالای 50 سال سن به مطب پزشکان متخصص ارتوپد و بیماریهای مفاصل مراجعه می کردند اما این روزها اگر سری به مطب این پزشکان زده باشید با مشاهده بیمارانی که درمطب این پزشکان منتظر نشسته اند، خواهید دید که این نوع دردها زودتر از موعد به سراغ جوانان بخصوص شهرنشینان آمده است.

 

براساس این گزارش، در حالی شاهد سرعت در شهرنشینی و کاهش سن ابتلا به این بیماری هستیم که به گفته بسیاری از متخصصان در مورد کاهش سن ابتلا به این بیماری، آماری در دست نیست اما از افزایش مراجعه کنندگان جوان به مطب ها می توان گفت که سن ابتلا به بیماری مفاصل رو به کاهش است.

 

این در حالی است که در بسیاری از کشورهای پیشرفته در این زمینه آمارها گویا و آشکارا نشاندهنده کاهش سن ابتلا به بیماری مفاصل است.

 

اگر در حدود دو دهه گذشته افراد بالای 55 سال به مراکز درمانی ارتوپدی و فیزیوتراپی مراجعه می کردند ولی این روزها افراد 30 ساله با درد های ناشی از گردن، زانو، مفاصل و کمر به این مراکز مراجعه می کنند و عموما پزشکان علت این امر را عدم تحرک عنوان می کنند.

 

از سوی دیگر بروز انحرافات جانبی در ستون فقرات دختران بیش از پسران دیده می شود.

 

ˈآرزو.نˈ کارمندی 30 ساله است که به دلیل بروز آرتروز در ناحیه گردن به مطب پزشک متخصص مراجعه کرده است، در مورد بیماریش می گوید:در روزهای اول که دردهای ناشی از آرتروز به سراغم آمد، باورم نمی شد که در سنین پایین به این بیماری دچار شده ام اما بعد از انجام رادیولوژی مشخص شد که دچار آرتروز گردن هستم.

 

وی اضافه می کند: البته این بیماری در بین همکارم که سن و سال پایینی دارند نیز دیده شده است.

 

ˈرضا.مˈ راننده تاکسی 31 ساله نیز کمردرد مزمن دارد و به تشخیص پزشک معالجش دچار دیسک کمر شده و باید تحت درمان و در نهایت عمل جراحی قرار گیرد، در این زمینه می گوید: از حدود دو سال پیش درگیر این بیماری هستم که پزشکم عمل جراحی را توصیه کرده است.

 

دکتر ˈسیدمرتضی کاظمیˈ یک متخصص ارتوپدی و جراحی استخوان و مفاصل می گوید زندگی شهر نشینی سن ابتلا به بیماریهای مفاصل و استخوان را از 55 تا 60 سالگی به کمتر از 30 سالگی کاهش داده است.

 

وی می افزاید: ماشینی شدن زندگی ها بخصوص درشهرهای بزرگ منجر به بروز بیماریهای مفاصل نه تنها در سنین بالا بلکه در سنین پایین شده است بر این اساس باید تغییری اساسی در نوع زندگی افراد بوجود آید.

 

وی با بیان اینکه افراد به دلیل مشغله کاری کمتر پیاده روی می کنند، می گوید: این در حالی است که بهترین راه برای کاهش سن ابتلا به بیماریهای مفصلی پیاده روی است هر چند که تغذیه نیز به نوبه خود در بروز این گونه بیماریها تاثیرگذار است.

 

این متخصص ارتوپدی و جراحی استخوان و مفاصل ادامه می دهد: نوع تغذیه افراد نسبت به گذشته بهبود یافته اما عوامل بسیار اساسی در بروز آرتروز، تعویض مفاصل و به صورت کلی بیماریهای مفاصل و استخوان نقش دارد که مهم ترین آن بی تحرکی و وزن بالا است.

 

کاظمی در مورد مصرف دخانیات در بروز دردهای مفصلی می گوید: مصرف دخانیات به صورت مستقیم در بروز این گونه بیماریها نقش ندارد اما به صورت غیرمستقیم نقش داشته و سبب بروز پوکی استخوان می شود.

 

دکتر ˈاحمد لنکرانیˈ یک فوق تخصص ارتوپدی نیز با بیان اینکه سن ابتلا به بیماری مفاصل به دلیل عدم تحرک روبه افزایش چشمگیری است، می گوید: این دردها در روزهای اول به صورت اسپاسم شدید خود را نشان می دهد و افراد این گونه دردها را زیاد جدی نمی گیرند در حالی که آرتروز در راه است.

 

وی می افزاید: افرادی که ساعت ها به صورت مستمر با رایانه کار کرده و گردن خود را به سمت پایین می آورند، افرادی که ساعت ها یکجا وبی حرکت می نشینند و همچنین افرادی که سرشان را در موقع خواب با شکل نامناسبی قرار می دهند دچار اسپاسم شدید گردن می شوند.

 

لنکرانی به افرادی که از رایانه بسیار زیاد استفاده می کنند، توصیه می کند تا هر نیم ساعت یک بار از جای خود بلند شده و ورزش های مرتبط به گردن وشانه را انجام دهند تا عضلات از خشکی و گرفتگی خارج شوند.

 

وی اضافه می کند: افرادی که دچار اسپاسم شدید گردن هستند باید از بالش های کوتاه استفاده کرده و گردن را به یک سمت خم نکنند.

 

لنکرانی با بیان اینکه وزش باد به صورت مستقیم درد بیماران مبتلا به اسپاسم و درد مفاصل را تشدید می کند، می گوید: یکی از دلایلی که درد افراد مبتلا به این بیماری در تابستان تشدید می شود، در معرض باد مستقیم کولر و پنکه قرار گرفتن است.

 

لنکرانی ادامه می دهد: این دسته از بیماران باید از قرارگرفتن در مسیر باد بخصوص زمانی که عرق کرده اند پرهیز کرده و زمانی که استحمام می کنند باید موهای خود را خشک کرده و از خیس و خنک نگه داشتن گردن بپرهیزند.

 

به گفته وی این بیماری با مصرف دارو و انجام ورزش های مناسب درمان می شود.

 

ˈرضا عمادی فردˈیک کارشناس ارشد ارتوپد فنی در مورد میزان شیوع انحرافات جانبی در ستون فقرات دختران می گوید: میزان شیوع این عارضه در دختران نسبت به پسران 9 به یک است.

 

وی می افزاید: با توجه به شیوع انحرافات جانبی ستون فقرات دختران، والدین باید به موضوعاتی مانند برآمدگی کتف ها، گودی کمر، تراز بودن شانه ها و مواردی از این دست به ویژه در دختران توجه کنند.

 

وی به والدین توصیه می کند: در صورت مشاهده این موارد در فرزندان خود، آنان را برای ارزیابی اولیه به مراکز ویژه ارتوپدی ببرند.

 

این کارشناس ارشد ارتوپد فنی اضافه می کند: انحراف جانبی در ستون فقرات در زیبایی فرد موثر است و این معضل در بزرگسالی خود را به صورت بدشکلی قامتی نشان خواهد داد.

 

عمادی فرد می گوید: اقدامات پیشگیرانه می تواند هزینه های سربار درمان و از کار افتادگی زودهنگام را کاهش دهد.

منبع: ایرنا

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ