- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


کاهش سن ابتلا به دیابت در اثر کم تحرکی

کاهش سن ابتلا به دیابت در اثر کم تحرکی، استفاده از فست فودها و تغییر ذائقه مردم بوده است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی جندی شاپور اهواز گفت: با توجه به دسترسی كامل خانه های بهداشت به جمعیت روستایی در استان خوزستان، كار شناسایی بیماران دیابتی بالای 30 سال از سال 1383 شروع شده است و معاینات لازم بر روی افراد شناسایی شده انجام شده و اگر شخص دارای عوامل خطرساز بوده است جهت درمان و كنترل و انجام آزمایشات به پزشكان ارجاع داده شده اند.

 

دكتر مهدی اقتصاد ادامه داد: با توجه به بررسی ها و تحقیقات صورت گرفته، در روستاهای استان بطور متوسط 4 درصد جمعیت بالای 30 سال مبتلای به دیابت هستند در حالی كه متوسط كشوری 3 درصد می باشد.

 

وی افزود: در نقاط شهری مراجعه مستقیم به مردم وجود ندارد و این امر با اجرایی شدن پزشك خانواده و تكمیل پرونده های الكترونیك سلامت افراد امكان پذیر خواهد بود، ولی تحقیقات پراكنده ای كه صورت گرفته است نشان دهنده این امر است كه در كشور حدود 7 درصد جمعیت و در بعضی نقاط تا 10 درصد مردم مبتلای به دیابت قندی می باشند و حدود 90 درصد افراد دیابتی به نوع 2 مبتلا هستند.

 

رئیس مركز بهداشت استان خوزستان ضمن بیان این مطلب كه متاسفانه سن دیابت پایین آمده است و موضوع به خوبی قابل مشاهده است، گفت: از مهمترین دلایل این اتفاق می توان به كم تحركی به دلیل شهرنشینی و صنعتی شدن به ویژه در میان كودكان اشاره كرد. كودكان در گذشته تحرك و فعالیت بیشتری داشته اند ولی در حال حاضر تفریح و فعالیت كودكان فقط نشستن پای كامپیوتر است كه این كم تحركی افزایش وزن را بدنبال داشته و دارد.

 

وی تصریح کرد: تغییر خوراك و ذائقه مردم مخصوصا در سنین پایین از دیگر عوامل پایین آمدن سن دیابت بوده است. فست فودها، غذاهای چرب و خوراكی هایی مانند پفك و چیپس از جمله موادی هستند كه متاسفانه به جای میان وعده های سالم مانند میوه ها مصرف می شوند كه در نتیجه افزایش وزن و میزان چربی بدن را در پی خواهند داشت.

 

20درصد کلاس اولی ها دارای اضافه وزن هستند

 

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه جندی شاپور اهواز گفت: یكی از عادت های غلطی كه بین مردم رایج شده این است كه كودك در سنین پایین هر چه می خواهد بخورد و هنگامی كه بزرگ شد آن وقت خوراك خود را كنترل كند، در نتیجه این باور غلط، بر طبق آمارهای موجود حدود 20 درصد بچه هایی كه وارد دبستان می شوند دارای اضافه وزن هستند.

 

اقتصاد گفت: كار آموزشی باید از سنین پایین تر شروع شود و به همین دلیل 5 سال متوالی از سال 2009 تا 2013 شعار روز جهانی دیابت حول محور آموزش بوده است.

 

وی خاطر نشان کرد: تا كنون حدود 4 میلیون دیابتی در كشور شناسایی شده اند و تقریبا همین تعداد یا كمتر یا در معرض دیابت قرار داشته و یا از بیماری خود بی اطلاع هستند كه جمعیت این افراد در حال افزایش است كه این موضوع بسیار نگران كننده است.

منبع: طبنا

 

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ