- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


وجود خون در مدفوع نشانه سرطان دستگاه گوارش است

رییس هیات مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران گفت : وجود خون در مدفوع نشانه ای از سرطان دستگاه گوارش است و نباید به عنوان بیماری ˈشقاق ˈو یا ˈ بواسیر ˈ تلقی شود و مورد درمان قرارگیرد .

 

دکترˈ ایرج خسرونیاˈ افزود : متاسفانه سرطان دستگاه گوارش یکی از مهمترین عوامل مرگ و میر در ایران است و تاکنون سرطان هایی همچون مری ، روده ، معده و پانکراس منجر به مرگ تعداد زیادی از ایرانیان شده است .

وی خاطرنشان کرد که هم اکنون سرطان مری شایع ترین سرطان در ناحیه شمال ایران است و شیوع سرطان در استان های آذربایجان شرقی ، غربی ، اردبیل ، گلستان و قسمت های از استان خراسان رضوی به دلایلی همچون جویدن ناس ، تغذیه نامناسب ، مصرف ماهی شور، نوع خاک موجود در مناطق و موارد دیگر بیشتر است .

خسرونیا اظهارداشت :نوع سرطان در بعضی از نقاط ایران به خصوص در نقاط شمالی به دلیل نوع رژیم غذایی و ژنتیک شیوع بیشتری دارد.

این فوق تخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد : در بسیاری از موارد استفاده از غذاهای ادویه دار، غذاهای کنسروی، فست فود ها ، سیر، ترشی ها ، مصرف چای داغ ، غداهای سرخ کردنی که محرک دستگاه گوارش هستند ، موجب سرطان می شوند.

به گفته خسرونیا مردم مناطقی از استان گلستان از ماده ˈناس ˈ که حاوی مواد معدنی خاصی است ، استفاده می کنند که این ماده می تواند در بروز سرطان معده موثر باشد.

وی گفت : طرح غربالگری سرطان دستگاه گوارش در شمال کشور در حال انجام است ولی این طرح به صورت جامع نیست و نیاز به تحقیقات گسترده و بررسی بیشتر دارد.

خسرونیا گفت : در بسیاری از موارد عدم مراجعه به موقع مردم به پزشکان و متخصصان موجب می شود که درمان پزشک برای بیمار نتیجه بخش نباشد زیرا در بسیاری از موارد زمانی مردم مراجعه می کنند که سرطان گسترش یافته و به بافت های دیگر بدن نفوذ کرده است .

وی یادآور شد که غربالگری سرطان دستگاه گوارش باید در سراسر کشور به صورت رایگان انجام شود. همچنین باید مراکزی برای غربالگری بیماران ایجاد شود و در این مراکز می توان از پزشکان عمومی برای معاینات اولیه استفاده کرد و آنها در صورت تشخیص بیماری ، بیماررا به متخصص ارجاع دهند.

این فوق تخصص گوارش و کبد خاطرنشان کرد : اطلاع رسانی و آموزش خانواده ها در خصوص پیشگیری از بیماری ها به خصوص سرطان می تواند دردرمان بیمار توسط پزشک کمک بزرگی باشد .

وی توصیه کرد که مردم باید هر گونه مشکلات گوارشی اعم از ترش کردن ، ورم معده ، زخم معده ، وجود خون در مدفوع ، استفراغ ، بی حالی و رنگ پریدگی را جدی بگیرند .

منبع: ایرنا

 

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ