- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


سرماخوردگی های مکرر نشانه ضعف دستگاه ایمنی بدن نیست

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: سرماخوردگی مکرر کودکان نشانه ضعف دستگاه ایمنی بدن آنها نیست بلکه علت آن نبود تجربه ایمنی به ویژه در نوزادان است.

 

ˈعلی اکبر رهبری منشˈ اظهار داشت: برخی والدین تصور می کنند این مساله به خاطر ضعف ایمنی بدن کودکان است درصورتی که آنها به دلیل اینکه تازه به دنیا آمده و کمتر در طبیعت بوده اند، بدنشان تجربه ایمنی ندارد و ویروس ها می توانند به راحتی آنها را بیمار کنند.

**
سرماخوردگی واکسن ندارد

فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان گفت: سرماخوردگی یک بیماری است که با تزریق واکسن های موجود نمی توان از ابتلاء به آن جلوگیری کردو واکسن های موجود با نام واکسن آنفولانزا تنها برای پیشگیری از بیماری آنفولانزا تجویز می شوند.

رهبری منش افزود: یکی از عفونت های دستگاه تنفسی که در فصل زمستان و در دمای هوا بسیار سرد شیوع پیدا می کند،‌ آنفولانز است که از ویروس آنفولانزا ناشی می شود.

وی اظهار داشت: سالیانه و هر از چندگاه در پروتئین های H و N ویروس ها تغییرات کوچک و بزرگی ایجاد می شود و به این ترتیب در هرسال با یک ویروس جدید آنفولانزا روبه رو هستیم.

استفاده از واکسن آنفولانزا برای افراد پرخطر شامل افراد بالای 65 سال،‌ افراد مبتلا به بیماری های قلبی، ریوی مزمن، دیابت، نقص ایمنی بدن، ‌آسم، بیماران مغزی و عصبی مزمن و افرادی که آسپرین مصرف می کنند، ضروری است و سایر افراد جامعه نیز می توانند آن را مصرف کنند.

رهبری منش تاکید کرد که در مورد کودکان نیز به ویژه آنهایی که در مهدهای کودک نگهداری می شوند از سن 6 ماهگی تا 6 سالگی و یا آنهایی که دارای بیماری های پرخطر هستند، تزریق واکسن آنفولانزا ضروری است.**
سرماخوردگی نیازی به آنتی بیوتیک ندارد

عضو هیات علمی دانشگاه تهران گفت: سرماخوردگی - حتی اگر همراه با تب باشد - نیازی به آنتی بیوتیک، شربت سرماخوردگی و شربت سینه ندارد .

رهبری منش با تاکید بر اینکه والدین باید از خوددرمانی کودکان به طور جدی پرهیز کنند افزود: در بسیاری از موارد مشاهده شده که والدین اقدام به خوددرمانی کودکان خود کرده و با خوراندن آنتی بیوتیک ها روند درمان بیماری را با پیچیدگی های خاصی روبه رو کرده اند.

به عبارت دیگر، مصرف نابجای آنتی بیوتیک ها، ویروس ها را به دارو مقاوم می کند و از سوی دیگر میکروب های مفید بدن را از بین می برد که در این صورت با هجوم ویروس های مقاوم فرد به سرعت بیمار می شود و شدت بیماری وی نیز زیاد خواهد بود.

فوق تخصص بیماری های عفونی کودکان با بیان اینکه گاهی با مشاهده سرفه در کودکان والدین شروع به مصرف آنتی بیوتیک می کنند گفت: در صورتی که کودکی بیشتر از 10 روز سرفه کند،‌ این بیماری سینوزیت است و به آنتی بیوتیک نیاز دارد که باید طبق تجویز پزشک مصرف شود.

رهبری منش با بیان اینکه عفونت های چرکی نیاز به آنتی بیوتیک دارند، افزود: 80 تا 90 درصد عفونت های دستگاه تنفسی ویروسی هستند که نیازی به آنتی بیوتیک ندارند.

**
روش های مفید مقابله با سرماخوردگی

این متخصص بیماری های عفونی در مورد روش های موثر مقابله با سرماخوردگی گفت: در ابتدا باید از ابتلاء به سرماخوردگی به خصوص در افراد پرخطر جامعه و کودکان با انجام اقداماتی موثر پیشگیری کرد.

رهبری منش اظهار داشت: یکی از این اقدامات این است که کودکان را نباید ناگهان از محیط گرم به محیط سرد وارد کرد، همچنین باید مجاری تنفسی (بینی) آنها مرتب تخلیه شود.

وی با بیان اینکه سرماخوردگی هیچ رژیم غذایی یا پرهیز غذایی خاصی ندارد‌ افزود: مصرف غذاهای معمولی و مایعات زیاد، استراحت چند روزه و در صورت مشاهده تب، مصرف استامینوفن تنها درمان های سرماخوردگی هستند.

منبع: ایرنا

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ