- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


تاثیر میگرن در ایجاد بیماری های چشمی

مهمترین عوامل خطر در بروز بیماری آب سیاه سن بالا، سابقه فامیلی آب سیاه، ضربات چشمی قبلی، افراد با قرنیه نازک و بیماری های عمومی مثل بیماری قند ومیگرن می باشد.

جراح و متخصص بیماریهای چشم و فلوشیپ استرابیسم ضمن بیان این مطلب گفت: بیماری آب سیاه یک بیماری عصب بینایی است. وقتی آسیب به عصب بینایی اتفاق می افتد نقاط تاریک در میدان بینایی ایجاد می شود.

دکتر محمدتقی نائینی اظهارداشت: این نقاط تاریک تا زمانی که آسیب شدید نباشد قابل تشخیص نیست و اگر کل عصب توسط این نقاط تاریک از بین برود چشم نابینا می شود.

به گفته وی، عامل اصلی در جلوگیری از آسیب عصب بینایی و نابینایی، تشخیص و درمان زودرس توسط چشم پزشک است.

دکتر نائینی مهمترین عوامل خطر در بروز این بیماری را سن بالا، سابقه فامیلی آب سیاه، ضربات چشمی قبلی، افراد با قرنیه نازک و بیماریهای عمومی مثل بیماری قند و میگرن عنوان کرد.

این جراح چشم گفت: چشم پزشک براساس این عوامل ارزیابی می کند که آیا بیمار نیاز به درمان آب سیاه دارد یا آنکه بایستی به صورت مرتب از نظر آب سیاه پی گیری شود.

دکتر نائینی افزود: آب سیاه مزمن زاویه باز شایعترین نوع آب سیاه می باشد و خطر ایجاد آن با افزایش سن بیشتر می شود.

به گفته وی زاویه که محل تخلیه مایع زلالیه چشم است به مرور زمان کارایی اش را از دست می دهد وفشار داخل چشم به تدریج افزایش می یابد.

وی با بیان اینکه در بعضی بیماران عصب بینایی حتی به فشارهای طبیعی نیز حساس میشود ودر خطر تخریب قرار می گیرد، گفت: به طور مشخص این نوع آب سیاه در مراحل اولیه هیچ علامتی ندارد و دید فرد کاملا طبیعی است.

دکتر نائینی ادامه داد: وقتی عصب بینایی دچار آسیب بیشتری می شود نقاط تاریکی در میدان بینایی بیمار شروع به ظاهر شدن می کند.

وی ادامه داد: بیمار معمولا در فعالیت های روزانه اش متوجه این نقاط تاریک نمی شود تا زمانی که عصب بینایی به صورت قابل ملاحظه ای آسیب ببیند.

به گفته وی  اگر تمام فیبرهای عصب بینایی از بین برود نابینایی حاصل می شود.

این جراح و متخصص بیماریهای چشم در مورد آب سیاه زاویه بسته اظهار داشت: در بعضی چشم ها عنبیه که قسمت رنگی چشم است بسیار نزدیک به محل تخلیه مایع در زاویه چشم قرار گرفته است.

 به گفته وی این چشم ها اغلب کوچک و دوربین هستند و عنبیه می تواند به جلو هل داده شود و زاویه را کاملا ببندد.

دکتر نائینی گفت: از آنجایی که مایع زلالیه نمی تواند از چشم خارج شود فشار داخل چشم سریعا بالا رفته و ایجاد حمله حاد زاویه بسته را می کند که تاری دید، درد شدید چشم، سردرد، دیدن رنگین کمان اطراف لامپ، تهوع و استفراغ از علایم آن می باشد.

وی بیان کرد: اگر هر کدام از این علایم ایجاد شود باید سریعا به چشم پزشک مراجعه کرد.

 دکتر نائینی گفت: هفتاد درصد افراد با زاویه بسته علایم آهسته تری دارند و علایم حادی که ذکر شد را ممکن است نداشته باشند و مشابه آب سیاه زاویه باز پیشرفت کنند.

وی درخصوص درمان آب سیاه اظهار داشت: وقتی آب سیاه دید بیمار را از بین ببرد و عصب بینایی آسیب ببیند قابل برگشت نخواهد بود بنابراین پیشگیری و معاینه ادواری قبل از ایجاد آب سیاه در افراد مستعد و سن بالا الزامی است.

این متخصص چشم افزود: قطره های چشمی، لیزر(ترابکولوپلاستی یا ایریدوتومی)، جراحی در مراحل مختلف ممکن است نیاز باشد.

دکتر نائینی بیان کرد: داروها با کاهش تولید مایع زلالیه یا با افزایش خروج آن باعث کنترل آب سیاه می شوند.

وی با بیان اینکه هیچ گاه بدون مشورت با چشم پزشک داروها را قطع یا تغییر ندهید، اظهارداشت: داروهای آب سیاه می تواند دید بیمار را حفظ کند هر چند ممکن است عوارضی مثل سوزش، خارش و قرمزی چشم و پوست اطراف آن، تغییر در نبض، خشکی دهان، تنگی نفس، رشد مژه ها و تغییر رنگ چشم ایجاد کند.

دکتر نائینی گفت: در صورتی که این علایم زیاد باشد باید به چشم پزشک اطلاع داده شود در صورتی که داروهای دیگری مصرف می کنید برای اینکه با داروهای آب سیاه تداخل نداشته باشد فهرستی از آن تهیه کنید و به چشم پزشک خود بدهید.

وی با بیان اینکه درمان آب سیاه نیاز به همکاری بیمار دارد، اظهار داشت: چشم پزشک دارو را تجویز می کند و این تنها بیمار است که باید داروها را مرتب استفاده کند.

وی اضافه کرد: وقتی دارو تجویز می شود نیاز است که بیمار به صورت مرتب در فواصل معین به چشم پزشک مراجعه کند.

منبع: وب دا

 

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ