- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


بدنساز اختصاصی در ایران جا نیفتاده است

« دکتر آقاعلی‌نژاد » عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، سنتی بودن علم بدنسازی و ناآگاهی مربیان بدنساز به علم روز دنیا را مشکل اصلی بدنسازی در ایران دانست.

دکتر حمید آقاعلی‌نژاد اظهار کرد: بدنسازان تیم‌های ملی را بیشتر کسانی تشکیل می‌دهند که سررشته‌ای از علم بدنسازی ندارند، در حالی که این علم یکی از اصولی‌ترین علوم تمرین و آمادگی جسمانی است.

وی با اشاره به اینکه بدنسازی یک کار کاملا آکادمیک است تاکید کرد: کسانی باید در این حیطه فعالیت کنند که تحصیلات آکادمیک داشته باشند. روش‌های سنتی و غیر علمی نتایج مثبت و موثری در بدنسازی ورزشکاران نخواهد داشت.

آقاعلی‌نژاد افزود: با توجه به اهمیت بدنسازی، در کنار کادر فنی تیم‌ها، چه انفرادی و چه گروهی، یک بدنساز اختصاصی باید فعالیت کند که در جامعه ورزش امروز ما این اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه هر بدنسازی نمی‌تواند در هر رشته‌ی ورزشی فعالیت کند گفت: یک بدنساز باید به رشته‌ای که در آن فعالیت می‌کند اشراف کامل داشته باشد و از الگوهای حرکتی، توانایی و تمرین‌های مخصوص آن رشته شناخت داشته باشد. بدنسازی در ایران به شکل سنتی رواج دارد و اگر به اردوی تیم‌های ملی سر بزنید، خواهید دید حرکات و تمرین‌هایی انجام می‌شود که مناسب با آن رشته ورزشی نیست و تناسبی با علم روز ندارد.

وی در ادامه درباره برنامه‌ریزی برای آمادگی جسمانی ورزشکاران تصریح کرد: اهداف بدنسازی در بلندمدت شکل می‌گیرد و برای بدنسازی حداقل یک پروسه یک ساله نیاز است؛ در حالی که برنامه‌ریزی بدنسازان ما برای تورنمنت‌های جهانی برای کوتاه مدت است و ورزشکاران را در میدان مسابقه با مشکل مواجه می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس هم‌چنین بر تربیت مربیان بدنساز تاکید کرد و گفت: تربیت این مربیان در وهله اول وظیفه کمیته ملی المپیک است که با ورزش قهرمانی سرو کار دارد. البته فدراسیون‌های ورزشی هم می‌توانند در تربیت بدنسازان مختص رشته‌های زیرمجموعه خود نقش مهمی داشته باشند و با برنامه‌های مدون افرادی از جنس خود آن رشته تربیت کنند.

آقاعلی‌نژاد درباره دوره‌هایی که آکادمی ملی المپیک و آکادمی ملی فوتبال برای بدنسازان برگزار می‌کند، اظهار کرد: این دوره‌ها تاثیر مثبتی بر بدنسازی اختصاصی و آکادمیک مربیان داشته است، اما فعالیت این مراکز جوابگوی جامعه ورزشی کشور نیست.

وی همچنین درباره تجهیزات و امکانات رشته بدنسازی هم گفت: اگر بخواهیم کار اصولی انجام دهیم باید امکانات و تسهیلات آن کار را هم فراهم کنیم، اما نقشی که یک مربی بدنساز خلاق در طراحی مناسب تمرین‌ها و الگوهای حرکتی دارد بسیار بالاتر و موثرتر از امکانات است.

این استاد دانشگاه در بخش دیگری از سخنانش، بدنسازی را اصلی‌ترین و کلیدی‌ترین بخش اوج اجرای ورزشی دانست و گفت: هدف بدنسازی و اجرای تمرین رسیدن به قله هرم آمادگی جسمانی یعنی اوج اجرای ورزشی است. فعالیت بدنساز در تیم به هماهنگی او با همه اعضای کادر فنی و پزشکی تیم بستگی دارد و موفقیت ورزشکار در میدان مسابقه به همکاری آن‌ها وابسته است.

منبع: ایسنا

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ