- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


روز نخست دور نهايي مقدماتي جام جهاني:عربستان- ايران؛ داربي بزرگ غرب آسيا در رياض

دور نهايي رقابت‌هاي فوتبال راهيابي به جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي در منطقه آسيا ازامروز ( شنبه) در دو گروه كليد مي‌خورد.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، در رقابتهاي گروه نخست تيم‌هاي بحرين و ژاپن از ساعت 21:30 به وقت محلي برابر يكديگر قرار مي‌گيرند و تيم ملي قطر نيز از ساعت 22 به وقت دوحه به مصاف ازبكستان مي‌رود.

اما، در ديدارهاي گروه دوم كه هر دو در ساعت 22:15 به وقت محلي آغاز مي‌شود، تيم عربستان سعودي در ورزشگاه ملك فهد شهر رياض برابر تيم ملي ايران قرار خواهد گرفت و امارات نيز در ورزشگاه محمد بن زايد پذيراي كره شمالي خواهد بود.

عربستان- ايران (ورزشگاه ملك فهد - ساعت 23:45 به وقت تهران)

بي ترديد اين بازي را بايد داربي غرب آسيا ناميد، بازي‌هاي ايران و عربستان در حافظه تاريخي فوتبال آسيا همواره حساس بوده است، رقابت تنگاتنگ سياسي، فرهنگي و اقتصادي قدرت اول و دوم خليج فارس تاثير بسزايي در رويارويي هاي ورزشي اين دو تيم داشته است. از رقابت‌هاي مقدماتي جام جهاني 1994 تا كنون فوتبال ايران تجارب خوشايندي را از رويارويي با تيم عربستان نداشته است، حتي آغاز خوب ايران در جام ملت‌هاي آسيا سال 96 (برتري سه بر صفر) و مقدماتي جام جهاني 2002 (برتري 2 برصفر) مقابل عربستان نافر جام باقي ماند.

تيم علي دايي در حالي روز شنبه مقابل تيم ناصر الجوهر قرار مي‌گيرد كه انگيزه‌هاي مردان جوان تيم ايراني برابر تجربه بازيكنان عربستان محك خواهد خورد.

تيم ايران مرحله‌ي گروهي را با 12 امتياز به پايان برد، در حالي كه عربستان تنها با يك شكست مقابل ازبكستان و پنج پيروزي با 15 امتياز از گروه خود به اين مرحله راه يافته است. با اين حال اسطوره شكست ناپذيري تيم ملي ايران در برابر تيم‌هاي عربي پس از رويارويي‌ بدون شكست برابر كويت، امارات و سوريه در مرحله قبل شكل گرفته است و در حالي با اضافه شدن لژيونرهاي اروپايي روحيه‌اي دوچندان گرفته است كه در ورزشگاه ملك قهد رياض بار ديگر آرزوي ميليونها ايراني مشتاق فوتبال با بلند پروازي‌ها همسايه عربي خود دست و پنجه نرم مي‌كند.

امارات متحده عربي - كره شمالي (ورزشگاه محمدبن زايد- ساعت 22:15)

امارات پس از رقابتي تنگاتنگ با سوريه و پس از ايران به مرحله نهايي تلاش براي صعود به جام جهاني راه يافت. شاگردان "برنو متسو" اكنون تيم ناشناخته كره شمالي را در نخستين بازي پيش رو دارند.

مردان آهنين پيونگ يانگ پس از عملكرد درخشان در مرحله مقدماتي اكنون آماده مي‌شوند تا در دور نهايي رقابت‌ها نيز به عنوان شگفتي ساز گروه معرفي شوند، بي ترديد هر دو تيم در بازي كم شانس‌هاي گروه دوم به دنبال پيروزي خواهند بود، البته امارات متمول درخانه كار آسان تري پيش رو دارد اما، امكان دارد كره شمالي بار ديگر خاطره «طوفان زرد آسيا» را در اين مرحله تكرار كند.

در اين گروه تيم كره جنوبي در روز نخست استراحت دارد.

بحرين- ژاپن (ورزشگاه ملي منامه- ساعت 21:30)

در اين بازي ميزبان و ميهمان براي يكديگر غريبه نخواهند بود، ژاپن و بحرين در مرحله قبلي نيز همگروه بوده و با اختلافي اندك به عنوان تيم‌هاي اول و دوم از گروه خود صعود كردند. ژاپني‌ها از ورزشگاه ملي بحرين خاطره خوشايندي ندارند چرا كه در مرحله قبل طعم شكست يك بر صفر را در خانه‌ي حريف چشيده‌اند، هر چند كه اين نتيجه در سايتاما به سود ژاپني‌ها تكرار شد اما، اين بار در جدال با تيم‌هايي چون استراليا و ازبكستان، ژاپن نمي‌تواند به آساني به از دست دادن امتياز فكر كند.

بازيكنان ژاپن از هم اكنون نگران بازي خنثي حريف كه به ضد حملات مرگبار ختم مي‌شود، هستند. با اين حال تجربيات دور قبلي مي‌تواند به ژاپن كمك بسياري كند تا تيم ميلان ماچالا را در نخستين بازي به مسلخ بكشاند.

قطر- ازبكستان (ورزشگاه السد - ساعت 22)

قطر در مرحله قبل فراتر از انتظار ظاهر شد، آنها در گروهي كه عراق و چين حرفي براي گفتن نداشتند با 10 امتياز با استراليا راهي مرحله نهايي شدند، اكنون آنها در ورزشگاه خانگي به شكست تيم مدعي ازبكستان فكر مي‌كنند، هرچند كه ازبكستان نيز تيمي بي‌حاشيه و منضبط نشان داده است آنها با ساختار كلي، ميراث گرفته از فوتبال شوروي سابق به صورت شناور به دروازه حريف نزديك مي‌شوند و تاكنون هم نشان داده‌اند كه راه شكست دادن تيم‌هاي عربي را به خوبي مي‌دانند، اين ديدار شايد حساسيت كم تري نسبت به بازي بحرين و ژاپن داشته باشد اما ، بي شك زيبا خواهد بود.

در اين گروه تيم استراليا در روز نخست استراحت دارد.

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ