- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


تبخال و درمان آن

بیماری تب خال، زخم شایعی است كه به علت ویروس هایی از خانواده هرپسها به وجود می آید و احتمال دارد افراد چندین بار این بیماری را در زندگی خود تجربه كنند. اگر چه تب خال اغلب در گوشه و كنار لبها در محل جدایی بافت پوست صورت ولبها به وجود می آید، اما تب خال تناسلی نیز در بعضی افراد شایع است.

پیدایش تاولهای بسیار كوچك و دردناك معمولاً در اطراف دهان، و گاهی روی ناحیه تناسلی. این تاولها گروهی ظاهر می شوند و در اطراف هر كدام یك حلقه قرمز وجود دارد.

داخل این تاولها مایع وجود دارد اما پس از مدتی تاولها خشك شده و ناپدید میشوند. اگر چشم نیز دچار عفونت شود، علایمی چون درد و قرمزی چشم، احساس این كه در چشم چیزی وجود دارد، حساسیت به نور، و اشك ریزش بروز می كنند.

عفونت با ویروس هرپس كه به پوست تهاجم می كند و غالباً پیش از ایجاد عفونت فعال، تا ماه ها یا سالها در آنجا باقی می ماند. اغلب افراد پادتن هایی را بر علیه ویروس تولید می كنند كه موجب كنترل ویروس می شوند مگر این كه عوامل خطر وجود داشته باشند. ویروس از طریق تماس فرد تماس فرد به فرد یا تماس با ترشحات بزاقی، چشمی، ادرار یا مدفوع انتقال می یابد.

همچنین در افرادی كه به علل اكتسابی یا ارثی از سیستم ایمنی ضعیف تری برخوردارند، تب خال در دهان، حلق و كام دیده می شود. رعایت چند نكته در درمان شایعترین نوع تب خال یعنی تب خال ناحیه اطراف لبها كه اغلب هنگام بیماری یا اضطراب بروز می كند، موثر است . دراین حالت مسواكی نو برای شستشوی دندانها انتخاب كنید و بعد از بهبود بیماری حتماً آن را دور بیندازید.

همچنین مسواك خود را در جای خشك نگهداری كنید و هنگام استفاده از آن از تماس لبه خمیر دندان با مسواك خودداری كنید.

برای درمان تب خال، مصرف لبنیات و سیب زمینی به دلیل دارا بودن لیزین باید افزایش یابد و از خوردن شكلات، كاكائو، غلات، بادام زمینی و ژله خودداری كنید.

كمپرس یخ می تواند به كاهش التهاب و ورم تب خال كمك كند، اما قرار گرفتن در معرض باد و آفتاب بهبودی تب خال را به تاخیر می اندازد.

استفاده از كرم ضد ویروس آسیكلوویر و قرار دادن لایه نازكی از آن با استفاده ازگوش پاك كن بر روی تب خال هر شش ساعت دوره تب خال را كوتاه نمی كند ، اما ریزش ویروس را از روی زخم افزایش می دهد، بنابراین در بهبود آن موثر است.

پزشكان اغلب برای خشك نمودن تب خال ژل "بنزوئیل پروكسید " را نیز تجویز می كنند كه می توان روزی سه بار از آن استفاده كرد.

در نهایت ورزش، تمدد اعصاب و دوركردن افكارمنفی و كاهش فشارعصبی واسترس در درمان و پیشگیری از تب خال موثرند . ضمن اینكه بازگشت مكرر تب خال در اغلب افراد نشانه كمبود گروهی از ریزمغذی ها مانند آهن و گروه ویتامین ب است كه می توان با تامین آنها بازگشت تب خال را دراین افراد متوقف كرد.

محققان دانشگاه ایالتی اوهایو با بررسی موش‌های آلوده به تبخال نهفته خانواده سیتومگالو ویروس (CMV)‌ در عفونت‌های شدید باكتریایی دریافتند، سلول‌های T‌ كه مسئول كنترل این ویروس هستند در طول به وجود آمدن یك عفونت جدید باكتریایی كاهش یافته و باعث فعالیت مجدد این ویروس و تبخال حاصل از آن می‌شوند.

نتایج حاصل از این گزارش حاكی است هنگامی كه سیستم ایمنی بدن، توانایی خود را بعد از بیماری به دست می‌آورد، ظرفیت سلول‌های T‌ به حالت عادی بازگشته و كنترل بدن روی مهار كردن این ویروس به طور مؤثر باز می‌گردد.

براساس این گزارش محققان امیدوارند در آینده درك این كه چگونه عفونت ویروسی نهفته در بدن كنترل می‌شود بتواند منجر به پیشگیری از فعالیت‌های آن شده و باعث بهبود كیفیت زندگی افراد مبتلا به آن شود.

گفتنی است تبخال زخم شایعی است كه به علت ویروس‌هایی از خانواده هرسپس‌ها به وجود می‌آید و بیشتر مردم با برخی از این ویروس‌ها در طول زندگی خود آلوده می‌شوند و پیدا كردن راهی برای كنترل شعله‌وری هرسپس نه تنها برای سلامتی فرد مبتلا به این ویروس بلكه برای جلوگیری از انتقال آن بسیار مهم است.

منبع: طبنا

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ