- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


استاتین‌ها در کاهش خطر ابتلا به سرطان مری مؤثرند

استاتین‌ها داروهای کاهنده کلسترول خون، خطر ابتلاء به سرطان مری را به ویژه در بیماران مبتلا به مری بارت کاهش می‌دهند.

محققان کلینیک مایو با بررسی ترکیبی از داده‌های حاصل از 13 مطالعه روی بیش از 1.1 میلیون نفر که 9285 نفر از آنها مبتلا به سرطان مری بودند دریافتند مصرف استاتین‌ها خطر ابتلاء به سرطان مری درگروه مصرف کننده به ویژه در بیماران مبتلا به مری بارت را تا حدود یک سوم کاهش داده است.

محققان همچنین با بررسی اثر آسپرین درکاهش خطر ابتلاء به این سرطان در گروه مورد مطالعه افزودند: بیمارانی که هم از مصرف استاتین‌ها و هم از مصرف آسپرین بهره می‌بردند،‌ خطر ابتلاء به سرطان مری را در خود تا 72 درصد کاهش داده‌اند.

نتایج حاصل از این تحقیق افزود: مری بارت عارضه‌ای از رفلاکس معده به مری است و شرایط پیش سرطانی است که در آن پوشش داخلی مری یعنی لوله‌ای که غذا را از گلو به معده می‌برد توسط اسید معده آسیب دیده است.

نتایج دیگر این پژوهش نشان داد: حدود 16000 نفر سالانه در آمریکا با سرطان مری شناسایی می‌شوند که بیش از 60 درصد آنها مبتلا به نوع آدنوکارسینوم سرطان مری هستند و فقط یک نفر از هر 5 بیمار مبتلا به این سرطان می‌توانند تا 5 سال پس از تشخیص زنده بمانند.

به گفته محققان با توجه به اینکه میزان بقا در صورت ابتلاء به این سرطان، پایین است بنابراین پیشگیری از آن بسیار مهم است و البته تحقیقات بیشتری لازم است تا ما بتوانیم به بیماران در معرض خطر ابتلاء به سرطان مری قبل از مبتلا شدن استفاده از استاتین‌ها را توصیه کنیم.

منبع: ایسنا

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ