- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


نقره ای كه معادلات خیلی ها را بر هم زد

تهران - تیم ملی دوومیدانی ایران كه با 10 ورزشكار به بازی های المپیك 2012 لندن اعزام شده بود با كسب یك مدال نقره با ارزش توسط احسان حدادی به كار خود در بازی های المپیك 2012 لندن پایان داد تا طلسم مدال آوری تنها سه رشته ورزشی ایران در انگلیس پاره شود.مدال نقره

امین نیكفر، كاوه موسوی، لیلا رجبی، سجاد هاشمی آهنگری، رضا قاسمی، روح اله عسگری، سجاد مرادی، ابراهیم رحیمیان، محمد ارزنده و احسان حدادی نمایندگان دوومیدانی ایران در بازی های المپیك لندن بودند.

كاوه موسوی،لیلا رجبی،سجادهاشمی آهنگری،رضاقاسمی، روح اله عسگری، ابراهیم رحیمیان و محمد ارزنده هفت ورزشكاری بودند كه برای نخستین بار در رویدادی به این بزرگی شركت می كردند با این حال برخی از دوومیدانی كاران كشورمان كمتر از حد انتظار و برخی دیگر در حد انتظار عمل كردند.

بررسی عملكرد دوومیدانی كاران كشورمان

** امین نیكفر سی و سوم شد

در روز نخست این پیكارهاكه جمعه گذشته برگزار شد، امین نیكفر در ماده پرتاب وزنه به عنوان نخستین نماینده كشورمان به میدان رفت.

وی كه دربازی های المپیك 2008 پكن هر سه پرتابش خطا شد این بار پیشرفت اندكی نشان دادبطوری كه از سه پرتاب ممكن، یك پرتاب درست داشت تا برای اولین بار نتیجه ای در المپیك به نام وی به ثبت برسد.

نیكفر كه همواره درآمریكا تمرین می كندوسهمیه های المپیك خودرادرمسابقات نسبتا ناشناخته كسب می كند، با عملكرد خود در لندن نشان داد كه آمادگی درخشش در رقابت های بزرگ و معتبر را ندارد.

نیكفر تنها با یك پرتاب درست و با ثبت ركورد 18 متر و 62 سانتیمتر در جایگاه شانزدهم گروه خود قرار گرفت و در مجموع دو گروه نیز به مقام ضعیف سی و سوم رسید.

عملكرد نیكفر هشداری برای كادر فنی تیم ملی دوومیدانی ایران بود،چرا كه بار دیگر ثابت كرد آنان باید ورزشكاران خود را در داخل و خارج از كشور تحت نظر داشته باشند و از آخرین شرایط بدنی و آمادگی آنان با خبر باشند تا ورزشكاران به عنوان توریست به مسابقات نروند.

** كاوه موسوی بیست و دوم شد

كاوه موسوی كه درمسابقات بزرگ همواره عملكردی نوسانی داشت، در لندن چهره جدید و مقتدری از خود به نمایش گذاشت.

به عقیده برخی كارشناسان، مطرح شدن نام رضا مقدم ورزشكار پرتاب وزنه ایرانی كه تنها یك ماه مانده تا المپیك، خود را مدعی نشان داد و در روسیه ورودی B المپیك در ماده پرتاب چكش را با پرتابی بیش از 75 متر گرفت، یكی از دلایل رشد سریع موسوی در لندن بوده است.

به گفته برخی دوومیدانی كاران، موسوی به سبب مطرح شدن نام این ورزشكار واحتمال برگزاری مسابقه ركوردگیری از هر دو نماینده ایران در این ماده و انتخاب بهترین فردبرای اعزام، بر فشار تمرینات خود افزود تا در مسابقات احتمالی پیروز شود.

البته چند هفته بعد مشخص شد كه ادعای این ورزشكار پرتاب چكش درست نبوده و مصاحبه وی كذب بوده است.

موسوی در لندن اگر چه موفق نشد به فینال ماده پرتاب چكش راه پیدا كند، اما عملكرد قابل قبولی داشت.

وی در بین 42 ورزشكار با ثبت ركورد 72 متر و 70 سانتیمتر مقام بیست و دوم را كسب كرد.

نكته قابل توجه درعملكرد موسوی روند روبه رشد او در هر سه پرتاب بود بطوری كه در اولین پرتاب، چكش را 67 متر و 25سانتیمتر انداخت.

با ادامه مسابقه موسوی بهتر شد و در پرتاب دوم سرعت بیشتری به چرخش های خود داد و توانست چكش را 71 متر و 42 سانتیمتر پرتاب كند.

این روند ادامه پیدا كرد تا در پرتاب سوم 72 متر و 70 سانتیمتر به ثبت رسید.

ركورد كاوه موسوی 75متر و26سانتیمتراست كه سال گذشته در مسابقات جایزه بزرگ شهركرد بدست آمد و همین نتیجه باعث شد تا مجوز حضور در المپیك 2012 لندن را بدست آورد.

وی در چند ماه گذشته در اردوی روسیه با بهترین پرتابگران دنیا تمرین می كرد اما در مجموع نتوانست حتی ركورد ورودی المپیك و همچنین ركورد شخصی خود ( 73 متر و 16 سانتیمتر ) را تكرار كند كه دلایل آن هنوز مشخص نیست.

با بررسی عملكرد موسوی در مسابقات مختلف از جمله بازی های آسیایی گوانگجو كه با پرتابی در حدود 68 متر فینالیست شد و با خوش اقبالی به مدال برنز رسید می توان نتیجه گرفت كه با توجه به نخستین حضور او در بازی های المپیك لندن و پرتاب هایش در حضور تماشاگران پرتعداد استادیوم المپیك، كاوه موسوی می توانست عملكرد بهتری داشته باشد.

** محمد ارزنده هفدهم شد

محمدارزنده ركورددارپرش طول ایران وتنها ورزشكار ایرانی كه موفق شده پرشی بیش از هشت متر را به ثبت برساند، در بازی های المپیك 2012 لندن با آخرین ركورد خود كه 16 تیرماه در تهران به ثبت رسید، 31 سانتیمتر فاصله داشت.

وی با پرشی به طول هفت متر و 84 سانتیمتر از رسیدن به فینال بازماند و به مقام هفدهم المپیك اكتفا كرد.

ارزنده در مسابقات تخصصی پرش ها در تهران كه اواسط تیرماه برگزار شد، با پرشی به طول هشت متر و17سانتیمترضمن شكستن ركوردایران ورودی المپیك را بدست آورد.

ارزنده درگروه اول دورمقدماتی در پرش اول خود هفت متر و 77 سانتیمتر را ثبت كرد و در پرش دوم هفت متر و 84 سانتیمتر را بر جای گذاشت تا در گروه اول دور مقدماتی به مقام یازدهم و در مجموع دو گروه اول و دوم مقدماتی به مقام هفدهم برسد.

امادراین مسابقه تمامی پرندگان طول دنیا عملكرد ضعیفی از خود به جای گذاشتند بطوری كه نتوانستند ركورد های خود را تكرار كنند تا كارشناسان دوومیدانی متفق القول مدعی شوند آب و هوای مرطوب لندن و هم سطح بودن ان با دریا دلیل اصلی افت پرندگان باشد.

** سجاد هاشمی آهنگری چهل و سوم شد

سجاد هاشمی آهنگری چهارمین نماینده كشورمان بود كه در روز دوم رقابت ها به میدان رفت.

او كه سال گذشته باكسب ركورد45ثانیه و 81صدم ثانیه درمسابقات ارتش های جهان ضمن كسب سهمیه المپیك و مدال طلا، نخستین ورزشكار 400 متر ایران لقب گرفت كه این مسافت را دركمتر از 46ثانیه طی كرده درلندن عملكرد ضعیفی از خود به نمایش گذاشت و راهیابی به مراحل بالاتر بازماند.

وی 400 متر را در مدت زمان 47 ثانیه و 75 صدم ثانیه طی كرد و در گروه ششم راند اول در جایگاه ششم ایستاد.

در گروه او لاشان آمریكایی قهرمان جهان و المپیك به دلیل كشیدگی پا از ادامه مسابقه انصراف داد تا سجاد هاشمی آهنگری هفتم و در این گروه آخر نشود.

در این گروه سولامان از استرالیا با 45 ثانیه و 18 صدم ثانیه به عنوان نفر اول به دور نیمه نهایی صعود كرد.

ركورد فصلی هاشمی نیز 46.31 بود كه درمسابقات ستارگان آسیا در قزاقستان بدست آمده است.

او پس از مسابقات مدعی شد كه حضور 70هزار نفر در ورزشگاه و دویدن جلو این تعداد تماشاگر باعث شدتا عملكرد قابل قبولی نداشته باشد.

** رضا قاسمی در گروه آساوا پاول چهارم شد

رضاقاسمی دونده دو 100 متر ایران در بازی های المپیك 2012 لندن با ثبت زمان 10ثانیه و 31 صدم ثانیه و قرارگرفتن در جایگاه چهارم گروه پنجم به كار خود پایان داد و اگر چه موفق به صعود به مرحله نیمه نهایی نشد اما عملكرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشت.

بهترین ركورد شخصی، فصل و ورودی المپیك رضا قاسمی 10 ثانیه و 24 صدم ثانیه است كه درآخرین روزهای كسب سهمیه المپیك در مسابقات ستارگان آسیا در قزاقستان بدست آمد.

در گروه قاسمی، آساوا پاول از جامائیكا، ویلیامز پال از گرینیدا، كیم بمبه از كنگو، آدام ازبریتانیا، متیو اوبینا ازنیجریه، مارتینا از هلند و گیتنز رامان از باربادوس حضور داشتند.

پاول با ثبت زمان 10 ثانیه و 04 صدم ثانیه اول شد و آدام گمیل از بریتانیا دوم و شارل مارتینا از هلند سوم شدند.

قاسمی در شرایطی چهارم شد كه در كنار بزرگان این رشته در جهان دوید و ركوردش نسبت به ورودی المپیك 6 صدم ثانیه فاصله داشت و از او انتظاری بیشتر از این نمی رفت.

** رحیمیان با ضعیف ترین ركورد از مسابقات كنار رفت

ابراهیم رحیمیان نماینده كشورمان در پیاده روی 20كیلومتر در شرایطی كه كمتر از 2 كیلومتر به پایان مسابقه مانده بود از ادامه رقابت انصراف داد.

البته وقتی كه او در 2 كیلومتری خط پایان قرار داشت بسیاری از شركت كنندگان به خط پایان رسیده بودند.

همین شرایط و احتمال ثبت ركوردی دور از ركوردی كه وی پیشتر برای حضور در المپیك به ثبت رسانده بود شاید دلیلی بر كناره گیری رحیمیان در 18 كیلومتری رقابت ها بوده است.

او اواخر اسفندماه سال جاری در مسابقات قهرمانی آسیا در ژاپن با یك ساعت و 24 دقیقه و 1 ثانیه موفق شد ورودی المپیك در این ماده را برای نخستین بار بدست آورد.

رحیمیان در پایان 16 كیلومتر المپیك درحالی كه در جایگاه چهل و نهم بود و زمان یك ساعت، یك دقیقه و 42 ثانیه را ثبت كرده بود كناره گیری كرد.

چین دینگ نماینده ژاپن با طی كردن 20 كیلومتر در مدت زمان یك ساعت و 18 دقیقه و 46 ثانیه علاوه بر كسب مدال طلا، ركورد المپیك را شكست.

مدال های نقره وبرنز نیز به ترتیب به ورزشكاران گواتمالا و چین رسید.

ركورد المپیك تا پیش از این مسابقه یك ساعت و 18 دقیقه و 59 ثانیه و ركورد جهان یك ساعت و 17 دقیقه و 16 ثانیه بود.

** لیلا رجبی باز هم ورودی المپیك را تكرار كرد

لیلا رجبی تنها نماینده بانوان دوومیدانی ایران در لندن، با ثبت ركورد 17 متر و 55 سانتیمتر از صعود به جمع 12 نفر برتر رشته پرتاب وزنه بازی های المپیك 2012 لندن بازماند و تنها به تكرار ورودی المپیك اكتفا كرد.

اگر تكرار ورودی المپیك را معیاری برای بررسی عملكرددوومیدانی كاران كشور مان بدانیم شاید لیلا رجبی عملكردی بهتر از رضا قاسمی، سجاد هاشمی آهنگری، كاوه موسی و ... داشته باشد.

با این حال حضور سه ماه رجبی در بلاروس و مدال آوری های پی در پی او در مسابقات داخل سالن انتظارات از این ورزشكار را بیشتر كرده بود به طوری كه خیلی از كارشناسان گمان می كردند او به فینال راه خواهد یافت.

با توجه به این توقعات، برخی عملكرد لیلا را متوسط و برخی دیگر ضعیف توصیف كردند.

رجبی در سه فرصت خود به ترتیب وزنه را 17 متر 17 سانتی متر، 17 متر و 55 سانتی متر، 17 متر و 45 سانتی متر پرتاب كرد.

**سجاد مرادی در نیمه نهایی حذف شد

سجادمرادی یكی از قدیمی ترین ملی پوشان ایران در لندن كه سومین تجربه حضور خود در المپیك را تجربه می كرد، اگر چه به خوبی توانست راهی مرحله نیمه نهایی شود اما در نیمه نهایی نتوانست از پس حریفان برآید و به مرحله فینال برسد.

مرادی كه در پكن با كسب مقام نهمی بهترین ورزشكار ایران از نظر نتیجه گیری تا روز برگزاری مسابقات 800 متر لندن بود با حذف از دور نیمه نهایی به دلیل خطا بر روی دونده جلویی خود حذف شد تا پایان تلخی در لندن داشته باشد.

وی پس از پایان مسابقات اظهار داشت: تمام تلاش خود را كردم اما به دلیل مصدومیت پیش از شروع رقابت هانتوانستم باآمادگی در مسابقات شركت كنم.

مرادی در دور مقدماتی با ثبت زمان 1.48.23 دقیقه وقرار گرفتن در جایگاه دوم این گروه به نیمه نهایی راه یافت.

بهترین ركورد شخصی مرادی 1.44.74 دقیقه است كه در اینچئون كره جنوبی بدست آمد.

ركورد جهان در این ماده 1.41.01 دقیقه و ركورد المپیك 1.42.58 دقیقه بود.

** روح اله عسگری به ورودی B هم نرسید

روح الله عسگری كه در آخرین روزها در مسابقات ستارگان آسیا با 13 ثانیه و 52 صدم ثانیه درماده 110 متر با مانع به ورودی A المپیك دست یافت و خود را در كنار احسان حدادی تنها ورودی A ایران در دوومیدانی قرار داد در لندن كم فروغ ظاهر شد.

وی با ثبت زمان 13 ثانیه و 97 صدم ثانیه حتی به ورودی B این ماده كه 13 ثانیه و 60 صدم ثانیه بود دست پیدا كند.

وی با این نتیجه در رده هفتم گروه خود قرار گرفت

در این گروه دوندگانی از كشورهای آمریكا، بریتانیا و بلاروس در رده های اول تا سوم ایستادند و به مرحله نیمه نهایی صعود كردند.

** نایب قهرمانی جهان و كسب مدالی تاریخی در لندن

احسان حدادی ركورددار پرتاب دیسك آسیا و تنها شانس كسب مدال برای دوومیدانی ایران در المپیك لندن با كسب مدال نقره تاریخی به بسیاری از انتقادها در طول پنج روز از شروع این رقابت ها پایان داد.

حدادی كه یك سال پیش از المپیك با مشكلات و حواشی مختلفی روبرو بود و با سرپرست وقت فدراسیون به صورت علنی مشكل پیدا كرده بود با این مدال مسائل زیادی را روشن كرد.

مشكلات او بامسوولان ورزش كشور در سال 90و باعدم اعزام به اردوی آفریقای جنوبی شروع شد.

پس ازبالاگرفتن حاشیه هاسرانجام وزیرورزش وجوانان تصمیم گرفت كه تغییراتی در فدراسیون دوومیدانی ایجاد كرده و افشین داوری را از مشهد به تهران آورده و هدایت دوومیدانی را به دست وی بسپارد.

بعد از آن زمینه حضور حدادی در آلمان و كار كردن با مربیانش فراهم شد.

حدادی در شرایطی كه بیش از سه ماه در ایران نبود و هنوز بسیاری از جمله خانواده اش در انتظار دیدن او در تهران بودند، در المپیك لندن حضور قدرتمندانه ای داشت و نشان داد تنها دوومیدانی كار حرفه ای و درجه یك ایران محسوب می شود كه تا قبل از آن اهالی این ورزش به خود ندیده بودند.

احسان حدادی در نخستین پرتاب خود با ثبت 68.18 متر در جایگاه نخست ایستاد و در پرتاب دوم 64.09 را ثبت كرد.

حدادی در پرتاب سوم خود 67.28 متر، در پرتاب چهارم 66.98 متر، پرتاب پنجم و ششم خطا كرد تا به این مدال خوش رنگ دست یابد.

این ورزشكار شایسته كشورمان در دور مقدماتی به عنوان چهارمین پرتابگر گروه اول به میدان پا گذاشت و در اولین پرتاب با 65 متر و 19 سانتیمتر حضور خود به عنوان نخستین فینالیست این ماده را قطعی كرد و با پوشیدن لباس به سرعت ورزشگاه را ترك كرد تا اقتدار خود را به همگان در لندن نشان دهد.

نتیجه حدادی از دو جهت برای دوومیدانی ایران خوشایند است یكی اینكه دوومیدانی ایران به جمع سه رشته دیگر المپیكی یعنی كشتی، وزنه برداری و تكواندو پیوست و از این بابت مسوولان آن می توانند مدعی باشندكه این ورزش نیاز به حمایت جدی تر و بیشتری از سوی دستگاه ورزش و كمیته ملی المپیك و حتی ارگان های دولتی دارد.

از طرف دیگر باعث سربلندی جامعه دوومیدانی و ورزشكاران این رشته شد كه بارها به طورغیر رسمی ركوردهایش زیر سوال برده می شدوبرخی كارشناسان مدعی بودند كه دوومیدانی ایران هیچ پیشرفتی نكرده و موفقیت های آن را زیر سوال می بردند.

منبع :ایرنا

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ