- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


مولتی ویتامین ها نمی توانند جایگزین غذا باشند

تهران - متخصص تغذیه گفت: مولتی ویتامین ها نمی توانند جایگزین غذا باشند و نباید مصرف مواد غذایی تازه را در برنامه غذایی خذف كرد.مولتی ویتامین

دكتر حمیدرضا فرشچی افزود : استفاده از مولتی ویتامین ها و مكمل‌ها در برنامه غذایی دریافت ویتامین و املاح بدن را غنی‌تر می‌كند.

وی خاطر نشان كرد مصرف مكمل موجب تأمین نیازهای تغذیه‌ای تأمین نشده از غذاها می‌شود بلكه در بسیاری موارد موجب پیشگیری یا كاهش عوارض یك بیماری می‌شود.

فرشچی به ضرورت مصرف مولتی ویتامین ها و مكمل ها اشاره كرد و گفت: یك برنامه غذایی مناسب و درست نیاز تغذیه‌ای فرد را از بهترین منابع تأمین می‌كند و برای اطمینان از دریافت كافی ویتامین‌ها و املاح بسیاری از افراد مولتی ویتامین مصرف می‌كنند.

وی توصیه كرد در انتخاب نوع مكمل ها بایستی دقت كرد و مصرف هرگونه مكملی باید تحت نظر پزشك تجویز و از مصرف خودسرانه‌ی آن‌ها پرهیز شود.

متخصص تغذیه یاد آور شد مولتی ویتامین‌ها شامل ویتامین‌های C، B، A، E، D، K و املاحی مانند پتاسیم، منیزیم، كلسیم، روی، آهن، ید، منگنز و بتاكاروتن هستند.

وی با بیان اینكه مكمل‌ها برای هر گروه سنی و جنسیت متفاوت است ادامه داد: مولتی ویتامین مخصوص زنان در سن بارداری كه حاوی مواد مغذی و مكمل‌های حاوی آهن و فولیك اسید بیشتری هستند تا نیاز زنان را در بارداری تأمین كرده و در صورت بارداری از نقص جنین پیشگیری كند.

وی اضافه كرد مولتی ویتامین مخصوص میانسالان كه برای زنان و مردان بالای 50 سال توصیه می‌شود كه این افراد در این سن میزان جذب برخی از ریز مغذی‌ها مانند كلسیم، ویتامین B6 و B12 كاهش می‌یابد و از طرفی نیاز به ویتامین D بیشتری دارند.

به گفته وی مصرف بیش از حد مكمل ها سمی و مشكل‌زاست و از مصرف بیش از حد آن‌ها باید خودداری كرد.

منبع : ایرنا

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ