- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


مصرف بیش از اندازه شیرینی ها منجر به پوكی استخوان می شود

تهران- یك فوق تخصص ارتوپد گفت: پوكی استخوان با مصرف مواد قندی و شیرینی ها در ارتباط است چرا كه مصرف بیش از اندازه این مواد به پوكی استخوان منجر می شود.پوکی استخوان

'احمد لنكرانی' افزود: مواد قندی سبب ایجاد حالت اسیدی در بدن شده و كلسیم كه قسمت عمده ذخایر آن در استخوان‌ها است، برای از بین بردن این حالت اسیدی و ایجاد حالت تعادل در بدن، از استخوان‌ها برداشت می‌ كند كه این عمل به تدریج استخوان‌ها را به سمت پوك شدن سوق می‌دهد.

وی با اشاره به اینكه مصرف بیش از اندازه برنج، سیب زمینی، ماكارونی و غلات نیز به پوكی استخوان منجر می شود، گفت: مصرف بیش از حد پروتئین باعث پوكی استخوان می شود، بنابراین باید درحد نیاز مصرف شود.

لنكرانی گفت: كمبود كلسیم نیز باعث پوكی استخوان می شود ولی تحقیقات نشان داده مصرف خیلی زیاد پروتئین، بیشتر باعث پوكی استخوان می شود تا كمبود كلسیم.

وی تصریح كرد در ایران بیشتر غذای مردم را مواد نشاسته ای مثل نان و برنج تشكیل می دهد و مصرف گوشت در حد متوسط و حتی لبنیات در حد كم است و نباید نگران دریافت زیاد پروتئین دركشورمان باشیم هر چند باید در مصرف این مواد نیز اعتدال را رعایت كرد چرا كه مصرف بیش از اندازه نان، غلات و برنج نیز منجر به پوكی استخوان می شود.

این فوق تخصص ارتوپد گفت: مصرف شیر، سفیده تخم مرغ و گوشت در جلوگیری از پوكی استخوان تاثیر گذار است و مصرف نوشابه های گازدار از عوامل ایجاد پوكی استخوان به شمار می آید.

لنكرانی گفت: سن، جنس، یائسگی، سابقه فامیلی، نژاد و عوامل ارثی، جثه بدنی، بیماری های همراه، مصرف داروها، ورزش و فعالیت بدنی، رژیم غذایی، مصرف دخانیات و الكل از جمله عوامل ایجاد كننده پوكی استخوان است.

این فوق تخصص ارتوپد گفت: پوكی استخوان دارای علایمی از جمله، كاهش قد به میزان سه سانتی متر نسبت به دوران جوانی، قوز در ستون فقرات كه به تازگی ایجاد شده و شكستگی در اثر صربه خفیف یا زمین خوردن جزیی است كه افراد با دیدن این علایم باید به پزشك مراجعه كنند.

لنكرانی اضافه كرد: كنترل مناسب وزن، فعالیت فیزیكی و كنترل مصرف داروهایی كه سبب پوكی استخوان می شود از ابتلا به این بیماری جلوگیری می كند.

منبع : ایرنا

چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ