- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار همایش و کنگره ها


وزير بهداشت ترکيه از توسعه همکاري در بخش سلامت با ايران خبر داد
دکتر "رجب آکداغ" چهارشنبه شب در صدر هياتي متشکل از قايم مقام وزير، مديرکل روابط بين المللي، مسوولين و کارشناسان حوزه بهداشت و سلامت ترکيه عازم تهران شد.
وي در پاسخ به دعوت خانم "وحيد دستجردي" وزير بهداشت درمان وآموزش پزشکي جمهوري اسلامي ايران به تهران سفر مي کند.
وزير بهداشت ترکيه قبل از ترک آنکارا به مقصد تهران با تاکيد بر اين که ايران براي ترکيه يک دوست قديمي است و مردم ايران نيز نزد مردم ترکيه، عزيز و گرامي هستند، گفت: ايران و ترکيه دو کشور قدرتمند و داراي سنت کشورداري ارزنده اي هستند که بايد مناسبات خود را متناسب با توانايي ها و امکانات بالقوه و علائق مشترک خود رشد و توسعه دهند.
وي با تاکيد بر اين که موضوع بهداشت و سلامت، يکي از مهمترين موضوعاتي است که دوکشور مي توانند با جديت در دستور کار همکاريهاي دوجانبه خود قرار دهند، افزود: خوشبختانه در دوره جديد شاهد توسعه مناسبات دوکشور در زمينه هاي متعدد هستيم، ولي اين همکاري را نتوانسته ايم همسو با رشد کلي در مناسبات ايجاد کنيم.
وزير بهداشت ترکيه با اشاره به اين که ايران و ترکيه در سالهاي 90 ميلادي دو سند همکاري در زمينه بهداشت و سلامت داشته اند که متاسفانه جامه عمل نپوشيده است افزود: اکنون هدف ما شروع فصل جديدي در مناسبات دوکشور در حوزه سلامت است.
آکداغ با اشاره به همکاري دو کشور درحوادث غير مترقبه از جمله امداد رساني زلزله بم گفت: هر دوکشور از اراده لازم براي همکاري متقابل و فوري در صورت بروز حوادث غيرمترقبه برخوردار مي باشند، ولي در وراي اين مسائل بايد همکاريهاي دوکشور را توسعه دهيم.
او با اشاره به طرح عظيم تغيير و تحول در نظام سلامت ترکيه گفت: ترکيه در هشت سال اخير اقدامات بزرگي را در راه اصلاح نظام سلامت داشته و ما شاهد موفقيتهاي بسيار خوب ايران نيز در زمينه بهداشت و سلامت هستيم.
آکداغ گفت: همکاري در مسائل مربوط به نيروي انساني فعال در حوزه سلامت نيز امري بسيار مهم است که مي توانيم در اين زمينه همبستگي متقابلي را داشته باشيم. يعني زمينه هاي آموزش مشترک، فعاليت مشترک اين نيروها را در قالب طرحهاي مختلف همکاري تعريف کنيم. در زمينه صنايع داروسازي، تجهيزات پزشکي، امر پژوهش و تحقيق در بهداشت و سلامت، زمينه ها و امکانات بالقوه همکاري بين دوکشور است که بايد به جديت بستر لازم براي اين همکاريها بين دوکشور فراهم آورده شود.
وزير بهداشت ترکيه در ادامه گفت: صنايع داروسازي و صنايع ملزومات و تجهيزات پزشکي ايران و ترکيه در دوره جديد از رشد خوبي برخوردار بوده است و ترکيه هم اکنون صادرات خوبي را در اين زمينه به ويژه به کشورهاي اروپايي دارد.
وي در ادامه در پاسخ به اينکه محتواي سند همکاري که قرار است در تهران به امضا برسد، چه خواهد بود؟ با اشاره به ديدار ماه مي گذشته خود با خانم دستجردي در حاشيه اجلاس سازمان بهداشت جهاني در سوئيس گفت: در اين گفت و گوي کوتاه مشخص شد که دوکشور نقاط مشترک بسيار زيادي را براي همکاري در حوزه بهداشت و سلامت دارند. لذا تصميم گرفتيم از نزديک و بطور مفصل براي اين همکاريها گفت و گو و با امضاي سندي نقشه راه اين همکاريها را ترسيم کنيم.
آکداغ با تاکيد بر اهميت نقش توسعه بهداشت و سلامت در جوامع بشري و نقش آن در پيشرفت و سعادت کشورها گفت: خدمات بهداشتي اوليه، يعني خدماتي که در مراقبتهاي اوليه داده مي شود، طرح پزشک خانواده و تقويت نظام هاي بهداشتي از حوزه هايي است که دوکشور با توجه به اصلاحات مهمي که در نظام سلامت خود داده اند؛ در اين زمينه ها به تبادل تجربيات خود خواهند پرداخت.
وي افزود: در زمينه صنابع داروسازي، توليد و توسعه لوازم و تجهيزات پزشکي، آموزش متقابل پرسنل سلامت، توسعه فناوريهاي پزشکي، همکاري در مديريت حوادث و بلاياي طبيعي، از جمله موضوعات همکاري است که در پروتکل همکاري گنجانيده خواهد شد.
آکداغ گفت: براي تسريع در امر شناسايي متقابل ظرفيتها و زمينه هاي همکاري دوجانبه در حوزه سلامت، پيشنهاد تشکيل کميته اي کارشناسي متشکل از تعداد مشخصي از نيروهاي کار آزموده و مجرب در حوزه سلامت و مديريت سلامت را خواهيم داد تا اين کميته بتواند به سرعت زمينه هاي رشد و توسعه همکاريهاي دوکشور در حوزه سلامت را شناسايي و براي مسوولين منتقل کند.
وزير بهداشت ترکيه گفت: امضاي موافقتنامه همکاري بين دوکشور گام اول و مهمي در تبيين اراده سياسي دوکشور در اين زمينه خواهد بود و کمينه مذکور مي تواند اجراي اين موافقتنامه را دنبال کند.
خبرنگار ايرنا با اشاره به پيشرفتهاي ايران در حوزه پزشکي و جذب گردشگر در حوزه سلامت پرسيد، "آيا با توجه به تواناييها و ظرفيتهاي ايران در امر پزشکي موضوع سرمايه گذاريهاي مشترک دوکشور در زمينه بهداري و حوزه گردشگري سلامت نيز مطرح خواهد بود؟"، گفت: ترکيه همواره مشوق بخش خصوصي براي فعاليت در همه حوزه هاست و بايد به صراحت بگويم اگر بخش خصوصي زمينه کاري خوب را در بخش سلامت در ايران ببيند و تسهيلات سرمايه گذاري نيز براي آن داده شود، هيچ ترديدي در اين زمينه از خود نشان نخواهد داد.
او گفت: شرکتهاي ساختماني و خدمات مهندسي ترکيه فعاليتهاي زيادي را در کشورهاي مختلف در احداث بيمارستانها و مراکز درماني داشته اند و در دوره اخير نيز داوطلب مديريتهاي بيمارستاني بعد از ساخت نيز شده اند، لذا اگر بستر لازم در ايران فراهم شود، بالطبع سرمايه لازم نيز به ايران سرازير خواهد شد.
وزير بهداشت ترکيه در ادامه در پاسخ به سووالي در خصوص طرح تغيير وتحول در بخش سلامت ترکيه گفت: در هشت سال گذشته ما با اجراي اين طرح، سعي کرديم با اصلاحات اساسي، نظام سلامت پويا و قابل مديريتي براي ترکيه تامين کنيم.
وي با اشاره به گزارش پژوهشي جديد سازمان توسعه و همکاريهاي اقتصادي (او.ئي.سي.دي) از پنج کشور فنلاند، کره، سوئيس، مکزيک و ترکيه گفت: در اين گزارش اجراي طرح تغيير و تحول ترکيه در زمينه سلامت بسيار موفقيت آميز توصيف شده است.
آکداغ گفت: يکي از مهمترين اين اقدامات ادغام نظام بيمه هاي اجتماعي متفاوت دولتي در زير يک چتر بود که طي آن سازمان تامين اجتماعي؛ صندوق بازنشستگان دولت و سازمان بيمه اصناف و کسبه بايکديگر ادغام شد. دوم خدمات اورژانس در سطح ترکيه گسترش داده شد و براي عموم رايگان گرديد که اکنون حتي بخش خصوصي نيز اجازه دريافت پول از بيماران اورژانسي را ندارد. سوم بخش مراقبتهاي اوليه پزشکي در سطح ترکيه گسترش داده شد و پزشک خانواده نيز به اجرا درآمد.
او يکي ديگر از اين اقدامات مهم را نيز تصويب و اجراي قانون محدودسازي استفاده از سيگار در محل هاي سرپوشيده عمومي بود که با تقدير جهاني روبه رو شد.
آکداغ طرح ديگر را مبارزه با چاقي اعلام کرد و گفت: در اين راه نيز طرحي براي اجرا آماده مي شود.
وي با اشاره به اينکه هزينه هاي سلامت دولت در دوره جديد بيش از پنج برابر افزايش يافته است، گفت: برنامه ريزيهاي مهمي در زمينه برآورد هزينه ها شده و برنامه هاي ميان مدتي تدوين شده است که هزينه ها را قابل پيش بيني کرده است.
آکداغ گفت: وزارت بهداشت ترکيه در دوره جديد به استفاده از فناوري پيشرفته و ارتقاي کيفيت ارائه خدمات درماني و تجهيز بيمارستانها اهميت جدي مي دهد و بودجه لازم را نيز براي اين کار تخصيص داده است.
وي در پاسخ به سووالي در خصوص زمينه سازي براي فعاليت متقابل پزشکان ايراني و ترکيه اي در دو کشور گفت: براساس قوانين فعلي ترکيه بجز ابتاع ترکيه، اتباع خارجي نمي توانند طبابت کنند که در صدد هستيم تا با تعريف قوانين جديد در اين امر نيز تسهيلاتي ايجاد کنيم.
وزير بهداشت ترکيه در خاتمه گفت: سفرش به ايران چهار روزه است و از مراکز پزشکي به ويژه مراکز پيوند اعضا در شهرهاي تهران و اصفهان بازديد کرده و در جلسات مشترک با مخاطبين ايراني متقابلا اطلاعاتي از نظام هاي سلامت در ايران و ترکيه را به يکديگر ارائه خواهند داد.
وي ابراز اميداوري کرد: سفرش به توسعه و تعميق هرچه بشتر مناسبتهاي دوکشور در همه زمينه کمک کند.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ