- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


دعوا بر سر يک مدال زرين؛ آرين غلامي ايراني است
 
کسب مدال طلاي شطرنج قهرماني جهان در رده سني زير هشت سال توسط "آرين غلامي" نوجوان ايراني خطه مازندران و بروز برخي حاشيه سازي ها براي اين ورزشکار مستعد، زنگ خطر را براي شطرنج ايران به صدا درآورد.
کارشناسان شطرنج هشدار مي دهند؛ اين حاشيه سازي ها ممکن است در نهايت به ضرر اين شطرنجباز مستعد ايراني تمام شود و روند پيشرفت وي در سال هاي آينده را با کندي روبرو سازد.
ماجراي حاشيه سازي براي غلامي پس از آن آغاز شد که اين نوجوان شطرنجباز، مسابقات شطرنج قهرماني رده هاي سني جهان در آنتالياي ترکيه را طوفاني آغاز کرد و با بردهاي پياپي در رده سني زير هشت جهان صدرنشين مطلق شد تا اينکه در نهايت گردن آويز طلا را بر گردن آويخت و سرود ملي جمهوري اسلامي ايران در سالن برگزاري مسابقات طنين انداز شد.
مسابقات قهرماني رده هاي سني هشت تا 18 سال شطرنج جهان از 22 آبان ماه در ترکيه آغاز و تا دوم آذر ادامه داشت، دستاورد تيم شطرنج ايران از اين رقابت ها، 2 طلاي قهرماني جهان در رده سني زير هشت سال پسران و 12 سال دختران و يک برنز جهان در رده سني زير هشت سال پسران و کسب عنوان سوم تيمي جهان پس از روسيه و چين بود.
پس از اين صدرنشيني ها و کسب مدال طلاي جهان بود که زمزه هايي سر گرفت و مسوولان شطرنج دو استان کشور، غلامي را متعلق به استان خود دانستند. مسوولان شطرنج استان هاي گيلان و مازندران آغازگر اين زمزه ها بودند. پرداختن به اين حاشيه که غلامي متعلق به کدام استان است، تا آنجا پيش رفت که مسوولان شطرنج هر دو استان بارها در نوشته هاي خود در پايگاه هاي اطلاع رساني شطرنج محلي، حتي يکديگر را مورد هجمه نيز قرار داده اند.
"محمد غلامي" پدر آرين در گفت و گو با خبرنگار ورزشي ايرنا با واکاوي آنچه در زندگي شطرنجي فرزندش پيش آمد، گفت: مشکل آرين مشکل امروز و ديروز نيست، مشکل از زماني آغاز شد که فرزندم بالاترين درجه بين المللي يک نوجوان زير هشت سال ايراني را گرفت و هيچ مسوولي به اين عنوان آرين توجهي نکرد.
او با بيان اينکه "چنانچه امروز هر سخني بگويد و هر تصميمي بگيرد، ممکن است به ضرر شطرنج آرين تمام شود"، گفت: در سخت ترين شرايط و بنا به مصلحت انديشي براي پيشرفت شطرنج آرين تصميم گرفتم 13 ماه به استان گيلان کوچ کنم، در همه اين مدت بيکار بوده ام و همه زندگي ام را صرف شطرنج فرزندم کرده ام.
غلامي افزود:‌ اکنون که مدال قهرماني جهان شطرنج بر گردن آرين مي درخشد، به جاي آنکه شطرنج کشور از اين موضوع استفاده بهينه ببرد، حاشيه سازي هايي در مورد اينکه آرين متعلق به کدام استان است، درست مي شود.
وي در خصوص علت رفتن به استان گيلان گفت: در استان مازندران براي انتخاب مربي پيشرفته براي شطرنج فرزندم محدوديت داشته ام و به همين دليل به استان گيلان کوچ کردم و برگشتنم به استان مازندران نيز به دليل "فشارهاي روحي و رواني وارده به فرزندم در استان گيلان به دليل دوري از فاميل" بوده است.
پدر اين شطرنجباز ايراني گفت: فرزندم ايراني است و گردن آويز طلايش نيز به خودش و ملت ايران تعلق دارد، نبايد از مدال آرين سوء استفاده شود.
وي به کسب عنوان آرين در مسابقات بين المللي جام سرداران شهيد در سال گذشته و اختصاص جايزه 50 دلاري اين مسابقات به وي اشاره کرد و گفت: در حالي که آرين در اين مسابقات نتايج خوبي در ميان هم رده هاي خود کسب کرد و روي سکو رفت، اما جايزه 50 دلاري به وي داده نشد.
غلامي افزود: فرزندم سهميه اعزامي به مسابقات قهرماني رده هاي سني جهان در ترکيه را در مسابقات قهرماني کشور کسب نکرده بود، اما چون به وي اعتقاد داشتم، با هزينه شخصي و تهيه پول از دوستان و آشنايان، وي را به اين مسابقات بردم.
پدر آرين گفت: پس از کسب عنوان قهرماني جهان در رده سني زير هشت سال، مسوولان شطرنج وعده داده اند که هزينه اعزام فرزندم به مسابقات جهاني را پرداخت مي کنند، اما تاکنون اين وعده در حد حرف باقي ماند.
وي افزود: اکنون شرايط را به گونه اي برايم رقم زده اند که هر تصميمي بگيرم به ضرر شطرنج فرزندم تمام خواهد شد، اگر بگويم فرزندم به هر يک از دو استان مازندران يا گيلان تعلق دارد، استان ديگر ناراحت مي شود، ضمن آنکه تواني براي کوچ دوباره به استاني ديگر برايم باقي نمانده است.
پدر اين قهرمان شطرنج خواستار آن شد تا اين مشکل با صلاحديد مسوولان شطرنج و ورزش کشور به گونه اي رفع شود که آرين کمترين هزينه را متقبل شود.
غلامي تنها راهکار را در دخالت مسوولان فدراسيون شطرنج و حتي سازمان تربيت بدني دانست و از آنان استمداد طلبيد.
"محمد ابراهيم مداحي" رييس فدراسيون شطرنج البته گفت: اينکه چند استان مدعي يک قهرمان باشند، از يک منظر خوب است.
وي در گفت و گو با خبرنگار ورزشي ايرنا افزود: تلاش مي کنيم درگير اين موضوع که آرين غلامي متعلق به کدام استان باشد، نشويم، آرين غلامي مازندراني الاصل است و اکنون نيز به مازندران برگشته است.
رييس فدراسيون شطرنج البته تاکيد کرد: در صورت گسترش اين مسائل تلاش مي کنيم هزينه ها کمتر شود.
مداحي توضيح بيشتري نداد، اما در خصوص حمايت از قهرمانان شطرنج ايران گفت: فدراسيون تلاش مي کند متناسب با امکاناتي که در اختيار دارد، از قهرمانان ملي خود حمايت هاي بيشتري کند.
"کيومرث بيات" دبير هيات شطرنج استان گيلان نيز در گفت و گو با خبرنگار ورزشي ايرنا با انتقاد از آنچه آن را "صاحب نداشتن شطرنج کشور" ناميد، گفت: مشکل آن است که اکنون شطرنج کشور هيچ مسوولي ندارد، فدراسيون شطرنج در اين زمينه بايد ميانجيگري کرده و اين مشکل را حل کند، اما مسوولان فدراسيون شطرنج تاکنون فقط ناظر بوده اند.
وي به آيين نامه هيات هاي ورزشي اشاره کرد و گفت: به استناد آيين نامه هيات هاي ورزشي بازيکنان يک رشته ورزشي به شرط حضور دستکم شش ماه در يک استان مي توانند به عنوان بازيکن آن استان در مسابقات داخل کشور شرکت کنند.
دبير هيات شطرنج استان گيلان گفت:‌ آرين غلامي به استناد همين آيين نامه و به دليل آنکه 13 ماه در استان گيلان سکونت داشت، در مسابقات دهه فجر، قهرماني کشور و جام صلح و دوستي شرکت کرد.
بيات با بيان اينکه "آرين غلامي به استناد شناسنامه اهل استان مازندران است، ولي 13 ماه در استان گيلان سکونت کرده است"، افزود: خانواده آرين غلامي اکنون نزديک به يک ماه است به استان مازندران برگشته اند،
در اين مدت، هيات شطرنج استان گيلان چون گذشته براي وي هزينه کرده است، مربي به استان مازندران براي آموزش آرين فرستاده است، البته خانواده آرين نيز در کنار هزينه هايي که هيات شطرنج استان گيلان براي اين نوجوان خوشفکر کشور کرده، سرمايه گذاري قابل توجهي کرده است.
وي خواستار آن شد تا به اين حاشيه سازي ها پايان داده شود و چنانچه قرار است، از اين پس آرين غلامي به عنوان نماينده استان مازندران در مسابقات شرکت کند، از نظر هيات شطرنج استان گيلان منعي وجود ندارد.
دبير هيات شطرنج استان گيلان گفت: از مربي آرين غلامي خواسته ام، تا تعيين تکليف اينکه‌ اين شطرنجباز متعلق به کدام استان است، صبور باشد و اگر قرار شد، اين شطرنجباز خوشفکر ايراني در استان مازندران بازي کند، کتبا از هيات شطرنج استان گيلان يا هر هيات ديگر تقاضاي مربي کند.
"رضا مشمولي" رييس هيات شطرنج ساري نيز در گفت و گو با خبرنگار ورزشي ايرنا خواستار پايان يافتن اين مباحث شد و گفت: آرين غلامي ايراني است و پرچم زيباي ايران را بر بام شطرنج جهان برافراشته است.
وي با بيان اينکه "بايد با فراهم ساختن شرايط ، به آرين اجازه داده شود تا خود او در مورد آينده ورزشي اش تصميم بگيرد"،‌ گفت: قطعا در قهرماني آرين استان گيلان نيز نقش داشته است، البته نبايد در اين ميان تلاش هاي استان مازندران و سرمايه گذاري زياد خانواده وي را ناديده گرفت.
رييس هيات شطرنج ساري گفت: اين گونه حاشيه سازي ها به شطرنج کشور و شطرنج اين قهرمان نوجوان ايراني لطمه مي زند و بايد از گسترش آن پرهيز کرد.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ