- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار علمی، تحقیقاتی


داروي گياهي درمان ميگرن در دانشگاه علوم پزشکي تهران توليد شد
براي نخستين بار در کشور داروي گياهي درمان ميگرن بدون عارضه به دست محققان دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران توليد شد.
عضو هيات علمي دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي تهران روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: اين دارو يک فرمول استثنايي دارد که برگرفته از طب سنتي و دانش روز داروسازي و بر پايه گياهي توليد شده است و استادان دانشگاههاي علوم پزشکي ايران و گيلان در تهيه اين دارو مشارکت داشته اند.
دکتر محمد انصاري افزود: داروي گياهي به نام "ميگري هيل " به معناي درمان کننده دردهاي ميگرني اثر بخشي بالايي دارد و حتي در دوزهاي بسيار بالا عوارض نامطلوب را در پي نخواهد داشت.
سرپرست اين گروه تحقيقاتي تصريح کرد: تاکنون 93 درصد از بيماران مصرف اين دارو اظهار رضايت داشته و ديگر اثري از سردردهاي ميگرني ندارند و 7 درصد باقيمانده از بيماران نيز بهبودي زيادي به دست آوردند.
انصاري ادامه داد :اين دارو علاوه بر بررسي هاي سلولي و آزمايشگاهي، تحت مطالعات باليني نيز قرار گرفته که ضمن تاييد اثربخشي، تاکنون هيچ عارضه جانبي نداشته است.
وي خاطر نشان کرد: بيش از 10 سال است که کارهاي تحقيقاتي براي توليد "ميگري هيل" را آغاز کرده ايم که اين داروي جديد با مطالعاتي در منابع طب اسلامي ايراني و با استفاده از گياهان موثر در کاهش درد ميگرن توليد شده است.
دکتراي داروسازي اظهار داشت : پس از گذراندن دوره تحقيق نيز موضوع به معاونت غذا و داروي وزارت بهداشت گزارش شد که دارو پس از بررسي کنترلي در آزمايشگاه کنترل دارو تاييد شد.
وي ادامه داد: در آزمايش هاي باليني اين دارو با موفقيت بر روي بيش از 200 داوطلب زن و مرد در فاصله سني 20 تا 55 سال مورد آزمايش قرار گرفت.
انصاري با اشاره به اين که مقدار مصرف روزانه اين دارو که به صورت بخور است، با روز قبل متفاوت است، اظهار داشت: به همين دليل اين دارو بايد در درمانگاهي که براي درمان دردهاي ميگرني در نظر گرفته شده است، استفاده شود.
وي يادآور شد: تاکنون براي سردردهاي ميگرني هيچ دارويي يا روش درمان قطعي وجود نداشته و بيماران ميگرني يک يا دو بار در ماه دچار سردردهاي وحشتناکي مي شوند که زندگي عادي خود و خانواده شان را مختل مي کند.
انصاري سر دردهاي ميگرني را از نوع سردردهاي مزمن دوره اي دانست و افزود: به طور متوسط سردرد ميگرني در افراد مبتلا 21 بار در سال اتفاق مي افتد.
وي گفت :‌نوع خفيف اين سردردها چند ساعت بيشتر طول نمي کشد، اما نوع وخيم آن ممکن است تا 72 ساعت طول بکشد.
انصاري ادامه داد: طبق آمارهاي جهاني حدود 99 درصد مردم جهان در طول عمر خود دچار سردرد مي‌شوند. سردرد صرف‌نظر از علت آن، به‌طورکلي در زنان و افراد جوان بيشتر از مردان و افراد ميانسال است.
وي افزود: اين سردردها در برخي اشخاص هر چند ماه يک بار ممکن است اتفاق بيفتد و به‌طور کلي بيش از 11درصد مردم دنيا به يکي از سردردهاي ميگرني مبتلا هستند.
وي اظهار داشت : حدود 70درصد بيماران ميگرني زن و 30درصد مرد هستند.
اين پژوهشگر به بيماران ميگرني توصيه کرد، براي علت‌يابي حتي‌الامکان به "درمانگاه‌هاي چندتخصصي درد" مراجعه کنند.
انصاري خاطر نشان کرد: در مغز انسان غده‌اي به نام غده صنوبري (Pineal) وجوددارد که يک ماده حياتي به نام ملاتونين در بدن انسان توليد مي‌کند. ملاتونين علاوه براينکه تنظيم‌کننده دوره خواب و بيداري است، جمع‌کننده (Scavenger) مواد سمي بدن در موقع خواب شبانه نيز هست.
وي افزود: طبق تحقيقات، ملاتونين در بيماران ميگرني همواره کمتر از حد معمول در افراد سالم است.
به گفته اين محقق داروساز ، يک نظريه در بين دانشمندان متخصص مغز و اعصاب مطرح است، مبني بر اينکه يکي از علت‌هاي بروز سردرد ميگرني در بيماران، افزايش توليد ماده "نيتريک اکسايد" است که مقادير طبيعي نيتريک اکسايد براي بدن انسان لازم است و درصورت تجمع نيتريک اکسايد در بدن، خاصيت سمي ظاهر مي‌شود.
انصاري خاطر نشان کرد: بنابر اين نظريه، افزايش "نيتريک اکسايد" موجب حملات سردرد ميگرني مي‌شود. تلفيق مباحث نظري مربوط به نيتريک اکسايد و ملاتونين، درمورد بيماري ميگرن دستاوردهاي چشمگيري دربردارد.
وي تصريح کرد: بنابراين اگر ملاتونين کافي در بدن انسان وجود داشته باشد، اين ماده مي‌تواند نيتريک اکسايد را جمع‌آوري و از طريق ادرار دفع کند و درنتيجه سردرد ميگرني درمان شود.
انصاري گفت :تحقيقات سلولي در آزمايشگاه نشان داد که داروي ميگري‌هيل مي‌‌تواند مقدار نيتريک اکسايد را کاهش دهد و از ميزان اين ماده در بدن بيمار بکاهد. به عبارت ديگر، همان کاري که ملاتونين در بدن به‌طور طبيعي انجام مي‌دهد، با مصرف "ميگري‌هيل" در دوره درمان بدن اتفاق مي‌افتد.
وي افزود: اثرهاي درماني داروي "ميگري‌هيل" به‌طور پايدار و پس از پايان دوره مصرف دارو در بدن بيمار ميگرني باقي مي‌ماند و ديگر به مصرف مداوم و مکرر داروي "ميگري‌هيل" در بيماران نياز نيست و پس از دوره درمان با "ميگري‌هيل" بيماران از مصرف دارو بي‌نياز مي‌شوند.
انصاري پايه گياهي ‌"ميگري‌هيل" را بسيار مؤثر دانست و گفت : داروي "ميگري‌هيل" داروي رسمي در فهرست داروهاي طبيعي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي به ثبت رسيده است و در يک کلينيک مخصوص در دسترس بيماران ميگرني قرار دارد.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ