- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


نوجوانان فوتبال به فکر بزرگي کردن در جهان
 
سيزدهمين دوره جام جهاني فوتبال نوجوانان 4 روز ديگر(2آبان) در نيجريه شروع مي شود تا فوتباليست هاي نوجوان کشورها فرصتي براي ابراز وجود پيدا کنند و نشان دهند که در کشورشان چقدر براي تيم هاي پايه سرمايه گذاري شده و تا چه حد مي توانند خود را پتانسيلي مناسب براي تيم هاي ملي معرفي کنند.
تيم فوتبال نوجوانان ايران سال پيش با قهرماني در جام ملتهاي آسيا، هم بعد از مدت ها در سطح قاره خودي نشان داد و هم اينکه مجوز حضور در جام جهاني نوجوانان را به دست آورد. آخرين تلاش نوجوانان ايراني براي جهاني شدن به سال 2002 بر مي گردد که با هدايت حميد درخشان نه تنها نتوانستند به موفقيت برسند بلکه با مشخص شدن "صغر سن" تعدادي از بازيکنان، شرايطي بغرنج را پيش روي خود ديدند.
اما اين بار نوجوانان فوتبال ايران با هدايت "علي دوستي" يکي از مربيان سازنده فوتبال بعد از قهرمان شدن در آسيا خود را آماده حضور در جام جهاني مي کنند تا بلکه بالاخره تيم هاي پايه ايران بتوانند در آوردگاهي که چشم جهانيان را به سوي خود معطوف مي کند، توانايي هايشان را به نمايش بگذارند.
تيم فوتبال نوجوانان درحالي شمارش معکوس را براي حضور در ميدان جام جهاني آغاز کرده است که با مشخص شدن حريفان،اميدواري نسبي به صعود از گروه خود و راه يابي به جمع تيم هاي برتر را دارد.
هلند، کلمبيا و گامبيا حريفان اروپايي، آمريکايي و آفريقايي هستند که شاگردان علي دوستي بايد براي رسيدن به هدف و نتيجه گيري برابر آنها صف آرايي کنند.

*هلند، لاله هاي نارنجي متوقف مي شوند؟
تنها حريف اروپايي نوجوانان در مرحله گروهي مسابقات جهاني، هلندي است که همه آن را به در اختيار داشتن فوتبالي سازنده مي شناسند. پس سخني به گزاف نيست اگر دو نيمه اين بازي را 90 دقيقه اي دشوار براي ايران بدانيم. البته به گواه تاريخ، هلند با وجود داشتن استعدادهاي بالقوه، هيچگاه نتوانسته است در رقابت هاي "پايه" جهاني عنواني ارزشمند را به دست آورد و همين موجب مي شود تا بازيکنان اين تيم با استرس به استقبال حريفان خود بروند.
حالا علي دوستي با توجه به شناختي که از اين حريف نامدار دارد، بايد بيش از هر چيز اين ذهنيت را در بازيکنانش به وجود بياورد که هلند به خاطر "هلند" بودن حريفي از پيش برنده نيست و با در نظر گرفتن اينکه فوتبال را نمي توان پيش بيني کرد، مي توانند اين حريف را متوقف کنند. آيا نوجوانان ايراني مي توانند با گرفتن نتيجه اي مطلوب کاري کنند که دنيا به رويشان حساب باز کند و اعتماد به نفس لازم را به خود تزريق کنند يا اينکه طبق عادت ديرينه قبل از شروع بازي خود را بازنده اي مطلق برابر حريف اروپايي مي پندارند. بايد منتظر ماند و ديد شيربچه هاي ايراني مي توانند در تقابل با هلند نتيجه بگيرند و شروعي اميدوار کننده در جام جهاني داشته باشد.

*کلمبيا ، تقابل با تکنيکي هاي آمريکاي جنوبي
دومين حريف تيم نوجوانان در جام جهاني، تيم فوتبال نوجوانان کلمبيا است که در دوره گذشته، رقابتها را با چهار پيروزي، دو تساوي و يک شکست پشت سر گذاشت تا حالا با روحيه اي بالا و اعتماد به نفسي کامل به استقبال حريفانش برود و حتي به فکر اين باشد که بلکه خود را به عنوان يکي از برترين تيم هاي جهان معرفي کند.
کلمبيا در رده نوجوانان حضور در جام‌هاي جهاني 1989، 1993، 2003 و 2007 را در کارنامه خود مي بيند و مقام چهارمي جام جهاني 2003 فنلاند بهترين عملکردي است که در کارنامه اين تيم به ثبت رسيده است.همه اين عوامل نشان مي دهد که آنها با هر متر و معياري يکي از درجه اولي هاي جام جهاني به شمار مي روند و همين عامل و در نظر گرفتن اينکه تيم هاي تکنيکي در فوتبال روز، حرف اول و آخر را مي زنند، نشان مي دهد که نوجوانان ايران در بازي "ايران - کلمبيا" روزي دشوار را تجربه خواهند کرد. البته نبايد فراموش کرد که تيم فعلي در نااميدي قهرمان آسيا شده و نشان داده که از توان لازم براي رسيدن به اهداف برزگ برخوردار است و در صورت نتيجه گيري برابر اين حريف قدرتمند نبايد زياد متعجب شد.

*گامبيا ، حريفي قلدر
"بازيگنان گامبيا داراي قدرت بدني بالا هستند و با توجه به فيزيک بدني شان مي توانند مقابل هر حريفي به برتري برسند، اميدوارم بازيکنانم بتوانند مقابل بازيکنان تنومند حريف، مقاومت خوبي به خرج دهند"
اين اظهارات علي دوستي مهر تاييدي است بر مشکل بازي با گامبيايي که به نمايندگي از فوتبال قدرتي آفريقا در جام جهاني نوجوانان به ميدان خواهد رفت.گامبيا با وجود اينکه در رده بزرگسالان هيچگاه نتوانسته ابراز اندام کند، در رده هاي پايه نتايج خوبي را در پرونده بين المللي خود مي بيند و به همين دليل مي توان آنها را در رديف تيم هايي دانست که حداقل با هدف "پديده" شدن وارد جام جهاني نوجوانان مي شوند، پس طبيعي است که پيش بيني اينکه آنها آمادگي لازم را به دست آورده اند نمي تواند چندان سخت باشد.با تمام اين تفاصيل هيچ کس نمي تواند نوجوانان ايران را حريفي از پيش بازنده براي گامبيا بداند، نوجوانان ايراني بعد از آنکه توانستند عنوان اولي قاره را از آن خود کنند هم اعتماد به نفس بالايي در خود ديدند و هم اينکه در طول يکسال اخير، برنامه هاي منظمي را براي رسيدن به فرم ايده آل تدارک ديده و به مرحله اجرايي رسانده اند تا حالا سرمربي شان ادعا کند که با هدف صعود به مرحله حذفي در جام جهاني شرکت مي کنند.
حال که جاي بزرگسالان فوتبال ايران در بزرگترين رويداد جهان فوتبال،خالي است و فوتبالدوستان ايران با حسرت مسابقات جام جهاني در آفريقاي جنوبي را به نظاره خواهند نشست،شايد هنرنمايي نوجوانان فوتبال ايران در نيجريه بتواند مرحمي بر دل ريش عاشقان فوتبال ايراني باشد.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ