- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


ناهماهنگي در پخش مستقيم يک ديدار فوتبال و حاشيه هاي آن
 
نخستين بازي از هفته هفتم ليگ برتر فوتبال براساس برنامه از پيش اعلام شده، جمعه شب برگزار شد اما خلف وعده رسانه ملي در پخش مستقيم اين ديدار مهم و پرمخاطب هم ميليونها بيننده مشتاق را در مقابل صفحه تلويزيون منتظر گذاشت و هم دستاويزي براي کساني شد که هر چيزي را با عينک سياسي مي نگرند.
به گزارش ايرنا، ماجرا از آنجا آغاز شد که بعد از گذشت چند ثانيه از ساعت 21 و نواخته شدن سوت آغاز ديدار دو تيم توسط داور مسابقه، تصاوير پخش مستقيم ديدار فوتبال ابتدا سياه و سفيد پخش و سپس آن هم قطع شد.
بينندگان به اميد اينکه اين قطع شدن کوتاه مدت باشد و دوباره شاهد بازي از جعبه جادويي باشند، منتظر ماندند اما سخنان مزدک ميرزايي گزارشگر بازي پس از چند دقيقه مبني بر نقص فني در ارسال تصاوير آب پاکي را روي دست کساني که تماشاي بازي از صفحه تلويزيون را انتخاب کرده بودند ريخت.
نکته قابل توجه اينکه اين مسابقه فوتبال از شبکه جام جم به صورت سياه و سفيد در صحنه هاي مختلف و هنگام صحبت جواد خياباني و مجيد جلالي پخش مي شد و اينگونه مي نمود که به دليل مشکلات فني نمي توان آن را به صورت زنده پخش کرد.
اين در حالي است که تمام دوربين هاي تلويزيوني در استاديوم آزادي مشغول فيلمبرداري بازي بوده و در ظاهر مشکلي از اين بابت نبود.
البته با شروع نيمه دوم، عزيز محمدي رئيس سازمان ليگ برتر در پاسخ به خبرنگار ايرنا که پيگير اين موضوع بود تاکيد کرد که مشکل فني است و زماني که با اين پرسش مواجه شد که پس چگونه شبکه جام جم اين فوتبال را در دقايقي نشان مي دهد؟ گفت: "از اين موضوع بي اطلاعم"
بعد از اين پيگيري، عزيز محمدي دقايقي بعد در جايگاه خبرنگاران حاضر شد و دلايل پخش غيرمستقيم اين ديدار را اينگونه شرح داد: "صدا و سيما دقايقي قبل از شروع بازي از واعظ آشتياني، مديرعامل باشگاه استقلال تهران خواسته بود تا براي آماده شدن تصويربرداران و عوامل پخش، اين مسابقه با 15 دقيقه تاخير آغاز شود اما، واعظي آشتياني با اين موضوع مخالفت کرده بود. به همين دليل صدا و سيما هم از روي لجبازي اين فوتبال را روي آنتن نبرده است!"
البته واعظ آشتياني هم ابتدا در پيگيري خبرنگار ايرنا از اين موضوع در بين دو نيمه گفت: "از اين موضوع خبر ندارم و بايد از مسئولان صدا و سيما در اين خصوص سئوال شود."
اما وي در پايان بازي در جمع خبرنگاران تاکيد کرد که به خاطر مسائل انضباطي و تاکيد بر زمان مقرر بازي، حاضر نشده است زير بار درخواست سازمان صدا و سيما براي تاخير در شروع اين بازي برود.
البته واعظي در ادامه صحبت هايش دليل ديگري نيز آورد و تصريح کرد: يکي از کارمندان صدا و سيما به من گفت که مشکلات ماهواره اي و مشکل در امر مايکروويو باعث شد تا نتوانيم اين بازي را بر روي آنتن ببريم.
وقتي تصاوير مسابقه در اسکوربورد ورزشگاه قطع شد و حاضرين در ورزشگاه متوجه قطع شدن پخش مستقيم تلويزيوني شدند، شايعه اي در ورزشگاه پيچيد که علت قطع شدن پخش مستقيم مسابقه فوتبال ايجاد مزاحمت از سوي يک فرد و اخلال در ارسال تصاوير بوده است.
همه اين اتفاقات دست به دست هم داد تا افراد و گروه هايي که در داخل و خارج منتظر بهانه هستند و هر چيزي را به مسائل سياسي پيوند مي دهند، ايجاد وقفه در پخش مستقيم مسابقه فوتبال را به حضور طرفداران يک نامزد انتخاباتي در بين تماشاگران ارتباط داده و تحليل ها و تفسيرهاي مختلف در اين خصوص در بنگاه هاي سخن پراکني خود ارائه دهند.
برگزاري اين مسابقه ساعاتي بعد از راهپيمايي باشکوه روز قدس موجب شده بود آنهايي که در اين حماسه باشکوه به خواسته خود نرسيده بودند، با جنجال خبري و غوغاسازي در ورزشگاه آزادي بدنبال هدفشان باشند.
قائم مقام شبکه سوم سيما که پخش مستقيم مسابقات ورزشي را برعهده دارد با رد تمام اين تحليل ها و تفسيرها، مشکل فني را موجب قطع پخش زنده مسابقه فوتبال استقلال - استيل آذين عنوان کرد.
" هاشم رضايت"، روز شنبه در گفت و گو با ايرنا، افزود: قطع پخش مستقيم فوتبال استقلال - استيل آذين از استاديوم يک صد هزار نفري آزادي ،در مرحله اول با سياه و سفيد شدن تصوير همراه بود و لحظاتي بعد به طور کامل ارسال تصوير براي پخش قطع شد.
وي با تاکيد بر اينکه اين مشکل در دقايق اوليه نيمه اول ارسال تصاوير را مختل کرد، ادامه داد: متخصصان بخش مهندسي و فني تلويزيون دقايقي پس از اين مشکل به رفع آن پرداختند اما مخاطبان در تماسهاي خود خواستار پخش کامل هر دو نيمه بازي از شبکه را داشتند.
قائم مقام شبکه سوم سيما با ذکر اين مطلب که با رفع اختلال در ارسال، هيچ مشکلي براي پخش زنده بلافاصله پس از آن و همچنين نيمه دوم بازي وجود نداشت خاطر نشان کرد که به احترام به درخواست بينندگان و علاقه مندان به بازي فوتبال، مسوولان شبکه 3 ،تصميم به پخش کامل بازي با تاخير کردند.
به نظر مي رسد با مديريت درست و سريع در هنگام بروز اين اشکال، به راحتي اين امکان فراهم بود که بعد از گذشت دقايقي پخش مستقيم اين ديدار ادامه يابد و مشتاقان فوتبال 60 دقيقه منتظر نمانند تا بعد از آن هم بازي را از دقيقه اول و بصورت مرده تماشا کنند و از سوي ديگر، دستاويزي براي بيگانگان ايجاد نشود.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ