- _UCONTENTS
 

خانه ارسال نظرات تعرفه تبلیغات درباره ما عضویت تالار گفتگو نقشه سایت e خدمات الکترونیک

اورژانسهای ورزشی

آسیب ورزشی

توانبخشی ورزشی

رشته های ورزشی

روانشناسی ورزشی

پزشکی و ورزش

تغذیه ورزشی

ورزش بانوان

تناسب و سلامت

 خانه > اخبار/اخبار ورزشی


بازيهاي پارالمپيک ژاپن؛ نگاهي به وضعيت تردد معلولين در توکيو
 
امکانات مورد نياز براي تردد معلولين در شهر توکيو مرکز ژاپن به نحوي است که آنان در استفاده از حق شهروندي خود با ديگر شهروندان سالم اين شهر تبعيضي احساس نمي کنند.
دومين دوره بازيهاي پارالمپيک آسيايي جوانان از روز گذشته (پنجشنبه) با انجام مراسم افتتاحيه کار خود را در توکيو آغاز کرد و اين مهم فرصتي دست داد تا خبرنگار اعزامي ايرنا به محل برگزاري اين مسابقات، نگاهي کوتاه به وضعيت تردد معلولين در اين شهر داشته باشد.
ژاپني ها به کشور خود، نيهون (Nihon ) مي گويند. نيهون از دو واژه NICHI (که به صورت هي Hi نيز تلفظ مي شود) و HON تشکيل شده است . NICHI يا Hi به معناي خورشيد و روز است و HON يعني ريشه و آغاز، چرا که ژاپن اولين سرزميني است در جهان که خورشيد در آن طلوع مي کند و روز از آنجا آغاز مي شود به همين دليل به ژاپن سرزمين آفتاب يا سرزمين آفتاب تابان نيز مي گويند.
تاريخ ژاپن به سه دوره تقسيم مي شود. دوران کهن که "جيمو" نخستين امپراتور ژاپن در سال 660 قبل از ميلاد بر تخت نشست. دوران مياني که در اين دوره سامورايي ها بر ژاپن مسلط شدند و دوران نوين ژاپن با به تخت نشستن امپراتور "موتسوهيتو" در سال 1868 ميلادي آغاز مي شود.
در دوره امپراتوري او (که تا سال 1912 ادامه داشت و دوره ميجي خوانده مي شود)، اصلاحات بسياري در ساختار اداري، حکومتي و نظامي صورت گرفت که اين تغيرات در روند کنوني اين کشور نيز ادامه دارد و ژاپن را به يک قدرت اقتصادي جهاني تبديل کرده است.
اين کشور داراي منابع طبيعي بسيار محدودي است و اکثر جزاير و خاک آن کوهستاني و آتشفشاني است. ولي با همکاري هاي دولت در بخش صنعت و نيز سرمايه گذاري گسترده در تکنولوژي هاي پيشرفته، ژاپن به عنوان يکي از پيشگامان عمده در صنعت و تکنولوژي دنيا شناخته شده است.
امکانات شهري براي تردد معلولين در اين کشور به ويژه در شهر توکيو به گونه اي ايجاد و براي آنان مهيا شده که معلولين هيچ تمايزي بين خود و افراد سالم در استفاده از حق شهروندي احساس نمي کنند.
توکيو بزرگترين شهر ژاپن با جمعيتي بالغ بر هشت و نيم ميليون نفر براي معلولين خود که شامل نابينايان، افراد ويلچري و .. مي شود و البته درصد بسيار کمي از اين جمعيت را شامل مي شود، اما در همه شهر امکانات مورد نياز را دارند.
در تمامي پياده رو هاي اين شهر که به شهر برج ها و پل ها معروف است، تردد برا ي معلولين آسان و بدون مشکل است. پياده رو ها و موازئيک هاي برجسته براي نابينايان و همچنين در نظر گرفته شدن مسيرهاي ويژه براي معلولان ويلچري، شرايط را براي اين قشر آسان کرده است.
اين مسير ها در هنگام رسيدن به تقاطع و خيابان ها با علائم برجسته ديگري مشخص مي شود.
در مسيرهاي که پله وجود دارد در تمامي فروشگاه ها، مراکز خريد، ايستگاه هاي مترو و هتل ها و ورزشگاه ها براي نابينايان پله ها با برچسب هاي مخصوص و براي افراد ويلچري مسيرهاي بدون پله مهيا شده است.
در داخل متروها تعدادي صندلي براي افراد مسن و معلول اختصاص دارد که معمولا خالي است و با توجه به اينکه تعدادي از مسافران ايستاده اند، اما براي نشستن از آن صندلي ها استفاده نمي کنند.
سرچهاراه ها و تقاطع پياده رو با خيابان ها براي معلولين و نابينايان کليد هاي براي سبز کردن چراغ عابر پياده مهيا شده که در صورت رسيدن به آنجا از آن استفاده و از خيابان رد مي شوند.
در مکان هاي عمومي شامل هتل ها، فروشگاه ها و .. که داراي حداقل دو بالابر هستند، حتما يکي از بالابر ها براي معلولين در نظر گرفته شده که افراد ديگر از آنها استفاده نمي کنند.
معلولين توکيو مي دانند که حق شهروندي شان محفوظ مي ماند و مردم نيز اين فرهنگ را در خود نهادينه کرده اند که نبايد از امکانات و حقوق آنان براي راحتي خود استفاده کنند.
معلولين درصد بالاي اين کشور از تکنولوژي براي خود استفاده کرده و از ويلچر هاي برقي که محيط زيست را آلوده نکند، استفاده مي کنند و براي سوار شدن به اتوبوس هاي ويژه، از بالابرهاي کوچک بهره مي برند.
دومين دوره بازيهاي پارالمپيک آسيايي که با حضور ورزشکاران معلول 27 کشور آسيايي ويژه جوانان زير 19 سال از 20 تا 22 شهريور ماه در توکيو پايتخت ژاپن برگزار مي شود، فرصت مناسبي براي تحقيق در اين خصوص است.
ورزشکاران کليه کشورهاي شرکت کننده وارد توکيو و در دهکده المپيک توکيو مستقر شده اند.
روز پنجشنبه اين هفته مراسم افتتاحيه برگزار مي شود و مسابقات نيز از روز جمعه در چهار ورزشگاه ملي کاسوميگااوکا، مرکز ملي المپيک جوانان، سالن ژيمناستيک يويوگي و سالن ژيمناستيک شهرداري توکيو آغاز مي شود.
از جمهوري اسلامي ايران 51 ورزشکار جانباز و معلول در پنج رشته ورزشي تنيس روي ميز، شنا، بوچيا، دووميداني و گلبال در اين رقابتها حضور دارند که از نظر تعداد ورزشکاران اعزامي در بين کشورهاي شرکت کننده، بعد از ژاپن و مالزي مقام سوم را دارد.
چاپ مطلب ارسال برای دوستان

 

 

 

 

  نقشه سایت | عضویت | درباره ما | تعرفه تبلیغات | ارسال نظرات | خانه  

حقوق این سایت متعلق به موسسه طب ورزش پارس می باشد.

هرگونه برداشتی از مطالب با ذکر منبع (www.sportmedicine.ir) بلامانع است.  

طراحی شده توسط شرکت سامانه های هوشمند مصباح شارژ